Abas iestādes vienojušās jau par pirmajiem konkrētajiem soļiem: plānots, ka 80 - 90% uzņēmumu vairs nebūs CSP jāiesniedz mēneša un ceturkšņa pārskati par apgrozījumu tirdzniecības un pakalpojumu nozarē. Tā vietā CSP saņems un analizēs administratīvos datus no VID – informāciju, ko uzņēmumi iesniedz, aizpildot PVN deklarācijas.
“Administratīvā sloga mazināšana respondentiem ir viena no Centrālās statistikas pārvaldes šā gada stratēģiskajām prioritātēm. Gandarījums, ka mums un Valsts ieņēmumu dienestam veidojas teicama sadarbība un mēs raugāmies vienā virzienā – kā mazināt administratīvo slogu uzņēmējiem, lai viņi varētu koncentrēties tikai uz Latvijas tautsaimniecības stiprināšanu,” ar optimismu pauž CSP priekšnieks Raimonds Lapiņš.
Savukārt VID ģenerāldirektore Baiba Šmite-Roķe norāda: ”Valstij ir jākalpo uzņēmējiem, nevis otrādi. Ir jāspēj iegūt datus maksimāli vienkārši, lai uzņēmējiem nav jātērē laiks un attiecīgi arī nauda. Vēlme mainīt domāšanu un spēja izdarīt - pamatprasība mūsdienīgai valsts pārvaldei, ko apliecina CSP un VID sadarbībā tapušais pilotprojekts, pie kā mēs noteikti neapstāsimies. Katrs solis, ko spējam vienkāršot vai apvienot, ir solis tuvāk efektīvākai un atvērtākai pārvaldei. Un, ja redzam, ka šķērslis ir tikai papīrs, tad mēs to vienkārši aizstājam ar digitālu risinājumu. Tas nav tikai par procedūrām – tas ir par to, lai mēs visi varētu strādāt ātrāk un gudrāk.”
Lai īstenotu šo iniciatīvu, CSP un VID papildinās starpresoru vienošanos (līgumu) par administratīvo datu apmaiņu, ļaujot piekļūt PVN deklarācijās iekļautajai informācijai agrāk nekā tas ir šobrīd, tādējādi samazinot administratīvo slogu uzņēmējiem.
Kā nākamie soļi birokrātijas mazināšanas jomā tiek apskatīti attiecībā uz darba spēka pārskata informācijas sniegšanu, piemēram, apvienojot VID iesniedzamo darba devēja ziņojumu (DDZ) ar oficiālās statistikas nodrošināšanai nepieciešamo informāciju no CSP pārskata “2-darbs”. Šis ir viens no apjomīgākajiem pārskatiem, kas jāaizpilda kā privātajam, tā publiskajam sektoram. Risinājums, uz ko tiecas CSP – izvērtēt iespējas, lai respondenti informāciju iesniegtu tikai VID, nevis divām iestādēm divās atsevišķās veidlapās.
“Ceru, ka CSP un VID sadarbības teicamais piemērs iedvesmos arī citas valsts iestādes dalīties datiem ar CSP. Mēs esam patiesi ieinteresēti sadarboties administratīvo datu vajadzību definēšanā, datu avotu ierakstu sākotnējā izstrādē, pilnveidošanā, lai arvien plašāk varētu izmantot administratīvos datus oficiālās statistikas nodrošināšanā. Lai gan normatīvajos aktos ir noteikts obligātais pienākums komersantiem sniegt valsts iestādēm informāciju, tomēr tikai mūsu atbildībā ir izveidot šo sistēmu tādu, lai šis pienākums aizņemtu pēc iespējas mazāk laika un mazāk pūļu”, norāda R.Lapiņš.