DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
09. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Turpmāk Latvijas iedzīvotāju veselības pamatdatus varēs izmantot arī Nīderlandes un Maltas ārstniecības iestādēs

Lai uzlabotu veselības datu pieejamību Eiropas Savienībā (ES), no 2025. gada marta Nīderlandes un Maltas ārstniecības iestāžu ārsti, sniedzot medicīnisko palīdzību Latvijas iedzīvotājam, nepieciešamības gadījumā varēs apskatīt pacienta pamatdatus – noteiktās diagnozes un informāciju par pēdējo sešu mēnešu laikā veiktajām ķirurģiskajām manipulācijām.

Izmantojot Eiropas pamatpakalpojumu platformu, no 2024. gada 4. marta tika uzsākta pārrobežu veselības pamatdatu apmaiņa ar noteiktām ES dalībvalstīm – Igauniju, Franciju, Portugāli, Spāniju. Dalībvalstu pulkam no 2025. gada marta pievienojās arī Nīderlande un Malta.

Pārrobežu iedzīvotāju veselības pamatdatu apmaiņa starp dalībvalstīm uzlabo veselības datu pieejamību, ārstniecības kvalitāti un datos balstītu lēmumu pieņemšanu. Būtiski norādīt, ka:

  • Sadarbībā ar Maltu šāda kārtība darbosies divos virzienā – gan tad, kad Latvijas iedzīvotājs atrodas Maltā un vēlas saņemt ārstniecības pakalpojumus, gan tad, kad Maltas iedzīvotājs atrodas, piemēram, tūrisma braucienā vai komandējumā un personai Latvijas ārstniecības iestādē nepieciešams skatīt iedzīvotāja veselības pamatdatus;
  • Sadarbībā ar Nīderlandi šāda kārtība darbosies tikai gadījumos, kad Latvijas iedzīvotājs ir devies uz Nīderlandi un ir nepieciešamība saņemt ārstniecības pakalpojumus Nīderlandes ārstniecības iestādēs. 

Latvijas Digitālās veselības centra (LDVC) valdes loceklis Juris Gaiķis: “Gada laikā kopš šāda iespēja atsevišķu ES dalībvalstu līmenī ir pieejama, esam apzinājuši, ka Latvijas iedzīvotāju dati ārvalstīs ir skatīti 32 reizes, savukārt ārvalstu tūristu dati Latvijā ir izmantoti ārstniecības nolūkiem 24 reizes. Informācijas pieejamība – kā nacionālā, tā starptautiskā mērogā – ļauj pieņemt ārstniecības personālam kvalitatīvākus un ātrākus lēmumus. Īpaši situācijās, kad pacientam ir ierobežotas saziņas iespējas vai viņš atrodas, piemēram, bezsamaņā un ir pieejams viņa personu apliecinošs dokuments.”

Veselības datu apmaiņa starp dalībvalstīm tika ieviesta, pamatojoties uz Eiropas Parlamenta un Padomes 2011. gada 9. marta Direktīvu 2011/24/ES par pacienta tiesību piemērošanu pārrobežu veselības aprūpē. Tādējādi nodrošinot ES iedzīvotāju tiesības iegādāties izrakstītās e-receptes zāles arī citās dalībvalstīs, kā arī nodrošinot piekļuvi ārstniecības personām ES iedzīvotāju veselības pamatdatiem. Par veikto datu apmaiņu tiek fiksēti auditācijas pieraksti E-veselības sistēmā.

Vairāk informācijas LDVC tīmekļvietnes sadaļā “Pārrobežu E-veselības pakalpojumi” vai E-veselības platformas sadaļā “Pārrobežu E-veselības pakalpojumi”, kā arī zvanot E-veselības sistēmas lietotāju atbalsta dienestam 67803300.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI