Ir ļoti svarīgi, lai nākotnē mums būtu pasaule, kurā ir tiesībās balstīta starptautiskā kārtība, pauda Saeimas priekšsēdētājas biedre, uzsverot, ka priekšnosacījums tam ir taisnīgs miers Ukrainā un Krievijas saukšana pie atbildības. Tiesiskuma un taisnīguma atjaunošana ir izšķiroši svarīga, un jāturpina nepagurstoši strādāt, lai to panāktu.
Latvijai ir svarīgs spēcīgs draugu loks – Eiropas Savienība (ES) un NATO. Pasaule ir fundamentāli mainījusies, taču ASV ir bijusi būtiska loma, veidojot starptautisko pasaules kārtību un atbalstot Rietumu valstis pēc Otrā pasaules kara, tostarp turoties pretim Padomju savienības rēgam. Arī patlaban ASV īstenotā politika savā ziņā stimulē ES izaugsmi, pauda Z.Kalniņa-Lukaševica, aicinot jaunajā laikmetā strādāt ar jaunu pieeju un stiprināt Eiropu.
Eiropai bija izstrādāta sava stratēģija, plāni aizsardzībai, ekonomikas attīstībai un klimatam, taču tagad nepieciešams pielāgoties jaunajai videi, pauda Saeimas priekšsēdētājas biedre, akcentējot stratēģiskās autonomijas nozīmi.
“Mēs, latvieši, esam ļoti prasīgi pret sevi un citiem. Un te nav alternatīvas – mums jābūt vēl ātrākiem, jaudīgākiem, izlēmīgākiem, jo mūsu gadījumā uz spēles ir likts viss,” sacīja Saeimas priekšsēdētājas biedre, izceļot mūsu paveikto enerģētiskās drošības ziņā un aizsardzības industrijas spēcināšanā.
Kā būtisku aspektu starptautiskajā dienaskārtībā Z.Kalniņa-Lukaševica izcēla ārvalstu iejaukšanos. “Demokrātijām naidīgām valstīm ir jauni ieroči, lai ielauztos mūsu prātos, mūsu ikdienā, mūsu sabiedrībās,” pauda Z.Kalniņa-Lukaševica. Tās vēršas pret mūsu sabiedrību pamatiem, cenšoties pārvērst demokrātijas balstus par sistēmiskām ievainojamībām un izmantot demokrātijas pašas pret sevi.
Pēdējās desmitgades laikā Krievija ir centusies iejaukties vēlēšanu procesos un referendumos visā kontinentā, sacīja Saeimas priekšsēdētājas biedre, norādot, ka agresorvalsts izmantotā demokrātijas graušanas taktika ir labi dokumentēta un ietver kiberuzbrukumus, dezinformācijas kampaņas, politisko sabotāžu, draudus žurnālistiem, migrācijas instrumentalizāciju, ekonomisko piespiešanu un korupciju. “Visas šīs darbības ir vērstas uz demokrātisko valstu iekšējās kohēzijas un noturības graušanu,” teica Z.Kalniņa-Lukaševica, atzīmējot, ka Krievija nav vienīgā naidīgi noskaņotā valsts.
Zināšanas, kritiskā domāšana, savstarpējā komunikācija, kibertelpas un vēlēšanu sistēmas aizsardzība ir tikai daži no darbiem, kuri steigšus jārisina, lai stiprinātu demokrātiskos procesus, pauda Z.Kalniņa-Lukaševica.
Saeimas priekšsēdētājas biedre piedalījās arī konferences paneļdiskusijā “Jauna ēra ES ārpolitikai”. Konferences ieraksts būs pieejams Saeimas tīmekļvietnē www.saeima.lv, parlamenta Facebook kontā un YouTube kanālā.
Konference “ES sarunas 2025: Eiropa jaunajam laikmetam” pulcē augsta līmeņa Latvijas un Eiropas amatpersonas un ekspertus, lai diskutētu par Eiropas Savienības konkurētspēju, ārpolitikas un drošības stratēģijām, kā arī paplašināšanās iespējām mūsdienu ģeopolitiskajos apstākļos. To organizē Saeimas Eiropas lietu komisija sadarbībā ar Latvijas Ārpolitikas institūtu un Eiropas Komisijas pārstāvniecību Latvijā.