DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. aprīlī, 2025
Lasīšanai: 2 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselības aprūpe

Plāno noteikt vienotu biobanku regulējumu zinātniskās darbības stiprināšanai

FOTO: Evija Trifanova, LETA.

Lai veicinātu biobanku izveidi un nodrošinātu to darbību, regulējot cilvēka izcelsmes bioloģisko paraugu un ar tiem saistīto datu apstrādi zinātniskiem un medicīniskiem nolūkiem, Saeimas Sociālo un darba lietu komisija otrdien, 1. aprīlī, konceptuāli atbalstīja jauna Biobanku likuma projektu.

Kā sēdē atzīmēja likumprojekta autori no Veselības ministrijas, Latvijā veic daudz biomedicīnas pētījumu, kuru īstenošanai ir nepieciešama cilvēka izcelsmes bioloģisko paraugu (piemēram, asins vai audu) un ar tiem saistīto datu iegūšana, apstrāde un uzglabāšana. Lai šādus pētījumus varētu veikt, ir jāveido bioloģisko paraugu kolekcija, ko var arī ilgstoši uzglabāt, un ar to nodarbojas biobankas.

Pašlaik Latvijā nav vienota biobanku regulējuma, un tas apgrūtina zinātnisko darbību, kā arī starptautisko sadarbību. Likumprojekta autori akcentē, ka vienots regulējums ļaus veicināt sabiedrības uzticību zinātnei un pētniecībai, veidojot ētiskus, uz pacientu/donoru centrētus pētniecības procesus, kas aizsargā cilvēka cieņu, identitāti un tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību.

Ar jauno likuma projektu iecerēts noteikt biobankas izveidošanas un darbības nosacījumus, kā arī nosacījumus bioloģisko paraugu un ar tiem saistīto datu ieguvei, apstrādei, uzglabāšanai, izmantošanai, tālāknodošanai un iznīcināšanai biobankas ietvaros. Tāpat likumprojekts noteic donoru tiesības un pienākumus.  

Lai likuma projekts stātos spēkā, tas vēl trīs lasījumos jāatbalsta Saeimā.

Labs saturs
Pievienot komentāru

Zinātne un zināšanas kā valsts vērtība

Publikāciju ciklā par zinātni Latvijā, LV portāls dod vārdu zinātniekiem, lai diskutētu par pētniecības jomām un sabiedrībā mazāk zināmiem sasniegumiem, un to, kā zinātnes attīstība var veicināt valsts izaugsmi un labklājību.

Viens no demokrātiskas un turīgas valsts stūrakmeņiem ir izglītoti iedzīvotāji un zinātnes sasniegumi. Attīstītās valstis stratēģiski investē pētniecībā un zinātnē, lai stimulētu inovācijās balstītas ekonomikas izaugsmi. “Uz papīra” tas ir atzīts arī Latvijā. Piemēram, kā viena no prioritātēm Latvijas Nacionālās attīstības plānā 2021.–2027. gadam ir uzsvērta “zinātne sabiedrības attīstībai, tautsaimniecības izaugsmei un drošībai”.

Turpat arī akcentēts: “Zināšanas un kvalitatīva, iekļaujoša un mūsdienīga izglītība ir stipras valsts pamats.” “Zināšanu sabiedrība ir aktīva sabiedrība”, kurai piemīt “nepieciešamās līdzdalības prasmes un spējas aizstāvēt savas tiesiskās intereses”. “Medijpratība un kritiskā domāšana ir labākā Latvijas aizsardzība pret hibrīdiem apdraudējumiem.”

 

 

Realitātē Latvijā zinātnē ticis ieguldīts nepietiekami, lai nodrošinātu “nacionālās attīstības mērķu sasniegšanai nepieciešamo zināšanu apjomu un to pārnesi izglītībā un nozarēs”. Pašreizējais finansējums zinātnei – 0,7% no IKP – joprojām ir tālu no vidējā rādītāja Eiropas Savienībā (2,3%).

Tomēr ne mazāk svarīgs ir jautājums –, vai zinātne un zināšanas Latvijas sabiedrībā ir vērtība?

Nesen veiktā pētījuma “Zinātnes patēriņa un līdzdalības izpēte” rezultāti liecina, ka vairumam sabiedrības nav skaidrs, kā zinātnes attīstība var veicināt valsts labklājību un mazināt nabadzību. Tikai 21% sabiedrības vispār spēj nosaukt kādu Latvijas zinātnieku un tikai 20% ir informēti par kādu Latvijas zinātnieku sasniegumu.


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI