Eiropā arvien vairāk valstu praktizē sadarbību starp kultūras un veselības nozarēm. Šī procesa pamatā ir jaunākie pētījumi par kultūras pozitīvo ietekmi uz cilvēku veselību, kā arī Pasaules Veselības organizācijas ieteikumi. Šī attīstība ir atspoguļota arī nesen ieviestajās ES politikās kultūras un veselības jomās, piemēram, ES 2023.–2026. gada darba plānā kultūras jomā, kurā iekļauts rīcības virziens “Kultūra un veselība.”
“Gan nacionālajā, gan Eiropas kultūrpolitikā jāstrādā pie plašāka kultūras potenciāla izmantošanas ikviena cilvēka un visas sabiedrības veselības un labbūtības veicināšanā. Jau šobrīd Latvijā ir lieliski piemēri, kuros redzam veiksmīgu kultūras un veselības jomu sadarbību, piemēram, jauniešu mentālās veselības atbalsts E.Veidenbauma Kalāču muzejā, Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra mūziķu sniegums priekšlaikus dzimušo mazuļu nodaļās vai nosūtījums uz kultūras aktivitātēm Cēsu un Saldus novados. Redzu, ka arī turpmākajos gados, līdzdarbojoties abām jomām, varam sasniegt visai sabiedrībai nozīmīgus rezultātus,” norāda kultūras ministre Agnese Lāce.
“Kultūra ietekmē mūsu vērtības, uzvedību, pasaules redzējumu un izvēles, un tas viss atstāj iespaidu uz veselību. Arī Latvijā veselības aprūpē arvien vairāk tiek integrētas dažādas mākslas terapijas, pasaulē arvien vairāk pieaugot pētījumiem, kas apliecina kultūras pieredzes pozitīvo ietekmi uz fizisko un mentālo veselību. Tādēļ kultūras integrācija veselības politikā ir ne tikai vēlama – tā ir nepieciešama,” uzrunājot klātesošos sacīja Veselības ministrijas veselības ministra Hosama Abu Meri padomniece Līga Āboliņa.
Papildus darba grupas diskusiju sesijām, kas norisinājās Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā, 27. marta vakarā darba grupas locekļi apmeklēja Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, kas dalījās praksē, kā dizains, mūzika, interaktīvas aktivitātes papildina slimnīcas vidi un palīdz gan mazajiem pacientiem izveseļošanās procesos, gan viņu vecākiem un slimnīcas personālam darba gaitās.
ES dalībvalstu ekspertu darba grupas “Kultūra un veselība” tikšanos Rīgā organizēja Kultūras ministrija sadarbībā ar Veselības ministriju.
Jau ziņots, ka pasākumu programmas ietvaros 26. martā plkst. 16:00 Latvijas Nacionālajā bibliotēkā notika lekcija “Kultūra un veselība Francijā,” kurā Francijas kultūras un veselības jomas eksperti un praktiķi stāstīja par Francijas starpministriju programmu “Kultūra un veselība,” tās ietvaros īstenotiem kultūras un mākslas projektiem medicīnas un sociālās aprūpes institūcijās.