Jau kopš 2023. gada Eiropas Prokuratūra īsteno vairākās pašvaldībās kriminālprocesus par iespējamu Eiropas Savienības struktūrfonda un Latvijas valsts budžeta līdzekļu izkrāpšanu. Tomēr joprojām nav pieņemti un spēkā stājušies galīgie nolēmumi, līdz ar to ir jāievēro nevainīguma prezumpcijā. LPS novērtē izmeklēšanas iestāžu veikto darbu un ir ieinteresēta ātrākai kriminālprocesu virzībai, to mērķu sasniegšanai. Vienlaikus LPS aicina no šī gada 8. februāra līdz 7. jūnijam novērst visus iespējamos riskus, kas var būtiski ietekmēts sabiedrības novērtējumu par konkrētajiem deputātiem, radot priekšstatu par viņu vainojamību noziedzīgu nodarījumu izdarīšanā, lai gan gala lēmums nav pieņemts.
LPS uzsver, ka attiecībā uz pašvaldību deputātiem kā personām, kurām ir tiesības uz aizstāvību, ir piemērojamas no Kriminālprocesa likumā noteiktajiem pamatprincipiem izrietošās tiesības, tajā skaitā nevainīguma prezumpcijā ietilpstošās garantijas. Nevainīguma prezumpcija liedz pret personu izturēties tā, it kā būtu pierādīts, ka tā izdarījusi noziedzīgu nodarījumu. Pirms vainīgums nav konstatēts likumā noteiktā kārtībā, persona netiek nedz atzīta, nedz uzskatīta par vainīgu, gādājot par atbilstošu attieksmi pret personu procesa laikā.
Priekšvēlēšanu aģitācijas periodā iedzīvotāji pievērš pastiprinātu uzmanību plašsaziņu līdzekļos atspoguļotajai informācijai par politiskajām partijām, politisko partiju apvienībām un deputātu kandidātiem. Ievērojot to, ka Eiropas Prokuratūras virzītajos kriminālprocesos iesaistīte pašvaldību deputāti kandidē arī gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās, sagaidāms, ka viņiem pievērsīs pastiprinātu uzmanību. Nenoliedzami deputātiem, deputātu kandidātiem kā publiski atpazīstamām personām ir jārēķinās ar pastiprinātu uzmanību viņu profesionālajai darbībai, kā arī zināmiem ierobežojumiem attiecībā uz privātās dzīves neaizskaramību. Taču vienlaikus attiecīgajiem ierobežojumiem jāatbilst nevainīguma prezumpcijas pamatnostādnēm un tie nevar radīt nesamērīgi negatīvas sekas, kas varētu rezultēties ne tikai kā nenovēršams trieciens konkrēto deputātu reputācijai, bet arī nopietns drauds viņu tālākai darbībai kā deputātiem.
Visbeidzot 2024. gada 5. jūlijā LPS ar atklātu vēstuli jau vērsās Eiropas Prokuratūrā, aicinot uz konstruktīvu dialogu, iespēju izvērtēt un izbeigt kriminālprocesus, kas uzsākti saistībā ar pašvaldību veikto tirgus izpēti, konsultējoties ar nozari pārstāvošiem uzņēmumiem, un kuros nav pazīmes, kas liecinātu par to, ka kāds no pašvaldības vadības vai darbiniekiem ir guvis personīgu labumu vai arī mākslīgi tikušas sadārdzinātas atsevišķu būvniecības objektu izmaksas. Tomēr LPS līdz šim nav saņēmusi atbildi, tāpēc aicina iespējami īsā laikā sniegt atbildi uz vēstuli.