2024. gada maijā Valsts kontrole publiskoja revīzijas “Pašvaldību rīcība ar meža resursiem” rezultātus, secinot, ka pašvaldības ar to īpašumā esošajiem meža resursiem nerīkojas saimnieciski, negūstot iespējami lielāko labumu no šo vērtīgo publisko aktīvu pārvaldības. Līdz ar to jaunā rokasgrāmatas nodaļa ir veltīta būtiskākajiem revīzijas secinājumiem, problēmjautājumiem, riskiem un ieteikumiem situācijas uzlabošanai pašvaldību saimnieciskajos mežos.
“Valsts kontrole nav tikai revīzijas iestāde – mēs esam arī sadarbības partneris, kas palīdz stiprināt publisko pārvaldi, nodrošinot praktisku atbalstu un izglītojošus rīkus. Šo rokasgrāmatu Valsts kontrole izstrādāja 2021. gadā ar mērķi sniegt atbildes uz bieži uzdoto jautājumu situācijās, kad nav skaidrs kā rīkoties: “Ko par to teiks Valsts kontrole?”. Gan Pašvaldību rokasgrāmata, gan pašnovērtējuma anketas un ceļveži ir vērtīgi instrumenti, kas palīdz institūcijām pašām identificēt un risināt problēmas, sekmējot efektīvāku pārvaldību un labāku resursu izmantošanu. Mūsu mērķis ir ne tikai norādīt uz trūkumiem, bet arī palīdzēt rast risinājumus, lai valsts un pašvaldību iestādes varētu strādāt iedzīvotāju labā vēl efektīvāk,” uzsver valsts kontrolieris Edgars Korčagins.
Pašvaldību rokasgrāmata šobrīd apkopo Valsts kontroles revīzijās atklāto labo praksi un redzējumu par visdažādākajām pašvaldību darbības jomām – par attīstības plānošanu un budžeta sagatavošanu, institucionālo struktūru, iekšējās kontroles sistēmu, sniegtajiem maksas pakalpojumiem, kapitālsabiedrību pārvaldību, sociālā atbalsta sistēmu iedzīvotājiem, īpašumu pārvaldību, IT drošības pārvaldības iekšējās kontroles vides veidošanu, mežu pārvaldību un apsaimniekošanu. Rokasgrāmatu plānots regulāri papildināt ar Valsts kontroles revīzijās izvērtētiem jautājumiem attiecībā uz pašvaldību darbu. Šogad Valsts kontrole publiskoja vēl divus padomdevējmateriālus – pašnovērtējuma anketas publisko iepirkumu veicēju atbalstam un ceļvedi pašvaldībām uzņēmējdarbības veicināšanas un investīciju piesaistes jomā. Piebilstams, ka Valsts kontrole arī iepriekš atsevišķu revīziju ietvaros ir sagatavojusi pašnovērtējuma anketas, kas kalpo kā atbalsta rīks publiskās pārvaldes darba uzlabošanai. Savukārt tieši pašvaldību darba uzlabošanai ir sagatavoti vairāki ceļveži, piemēram, publisko ūdeņu apsaimniekošanai un tiltu uzturēšanai.
Par Valsts kontroli
Latvijas Republikas Valsts kontrole ir neatkarīga, koleģiāla augstākā revīzijas (audita) iestāde. Tās darbības mērķis ir noskaidrot, vai rīcība ar publiskas personas finanšu līdzekļiem un mantu ir tiesiska, pareiza, lietderīga un atbilst sabiedrības interesēm, kā arī sniegt ieteikumus atklāto trūkumu novēršanai. Valsts kontrole veic revīzijas saskaņā ar starptautiskajiem publiskā sektora revīzijas standartiem – Starptautiskās Augstāko revīzijas iestāžu organizācijas INTOSAI standartiem (ISSAI), kuru atzīšanu Latvijā nosaka valsts kontrolieris. Atklājot trūkumus, Valsts kontrole sniedz ieteikumus to novēršanai, bet par iespējamiem likumpārkāpumiem informē tiesībaizsardzības iestādes.