Biznesa augstskolas Turība rektore, profesore Zane Driņķe uzsver: “Ekonomikas ministrijas informatīvajā ziņojumā par darba tirgus vidēja un ilgtermiņa prognozēm norādīts, ka, saglabājoties esošai augstākās izglītības piedāvājuma struktūrai, būtiskākais darbaspēka iztrūkums augstākās izglītības grupā sagaidāms pēc speciālistiem IKT jomās. Ir svarīgi sagatavot jau šodien nepieciešamos profesionāļus, tāpēc šis ir būtisks solis, dibinot fakultāti, palīdzēt Latvijai stiprināt šo nozari. IT virziens jau ir pierādījis savu efektivitāti gan saņemot vairākus patentus, gan piesaistot pasaules līmeņa docētājus, gan izstrādājot pielietojamus pētījumus kopā ar studentiem.”
“Esam apliecinājuši savas zināšanas un spēju nodrošināt starptautiski atzītas, konkurētspējīgas un darba tirgum aktuālas informācijas tehnoloģiju studiju programmas. Studiju procesā tas paver gan ciešu teorētisko un praktisko zināšanu mijiedarbību, gan arī pētniecības potenciālu - zinātnisko darbību, inovācijas un starpdisciplinaritāti,”pauž Biznesa augstskolā Turība IT fakultātes dekāns, asociētais profesors Jānis Pekša.
Turpinot mērķtiecīgu darbu akadēmiskā izaugsmē, Turības IT fakultāte nākamajā studiju gadā plāno atklāt arī maģistra un doktorantūras studiju programmas papildu jau esošām IT bakalaura un īsa cikla programmām. Fakultātes dekāns piebilst, ka maģistra programma sniegs iespēju studēt informācijas tehnoloģijas ne tikai IT bakalaura absolventiem, bet arī absolventiem no citām nozarēm, atšķirsies tikai studiju ilgums – no 1,5 līdz 3 gadiem.
IT fakultāte apliecinājusi sevi arī ar spēcīgu zinātnisko darbību un inovācijām. Kopš 2023. gada jau ir saņemti divi patenti saviem izgudrojumiem, un procesā ir vēl iegūt trešo patentu. Pirmais ir jauna automatizēta mikroklimata kontroles sistēma, kas spēj pielāgoties mainīgiem apstākļiem un uzturēt ideālu mikroklimatu iekštelpās. Savukārt otrais izgudrojums ir pirmā IT vadības sistēmas pieeja unikālai ierīcei Latvijā, kas nolasa smadzeņu zemās frekvences radioviļņus un spēj ar to vadīt iekārtu, liekot tai kustēties dažādos virzienos, tādējādi savienojot tehnoloģiju ar cilvēka prātu.
Arī studējošo skaits IT fakultātē pēdējo trīs gadu laikā ir gandrīz trīskāršojies, tādējādi apliecinot augsto pieprasījumu pēc kvalificētiem IT speciālistiem darba tirgū. Tāpēc aizvien vairāk cilvēku izvēlas studēt
informācijas tehnoloģijas, nodrošinot sev jau garantētas karjeras iespējas ne tikai pēc absolvēšanas, bet jau studiju laikā. IT studenti arī prakses laikā pierāda savas zināšanas darba devējiem un tiek uzrunāti palikt strādāt uzņēmumā. Piemēram, divi Turība IT studenti prakses laikā uzņēmumā Kleintech Software palīdzēja izveidot Covid-19 sertifikātu platformu, kas pēc pandēmijas pirmā viļņa ļautu kontrolēt cilvēku plūsmu un atjaunotu ceļošanu.
“Studiju procesā teorija cieši savijas ar profesionālajām zināšanām. Mūsu studentiem jādodas katru gadu praksē, un, kā redzam, tad jau visi mūsu 2.kursa studenti strādā IT uzņēmumos, jo pirmajā prakses laikā šiem uzņēmumiem ir spējuši pierādīt savas zināšanas un prasmes”, skaidro J.Pekša.
Ņemot vērā informācijas tehnoloģiju studentu skaita pieaugumu, Biznesa augstskola Turība šajā mācību gadā modernizējusi IT studiju infrastruktūru - gan esošās datorklases, gan izveidota vēl viena jauna mācību telpa ar atbilstošu IT nodrošinājumu. Tāpat studentiem mācību procesā ir pieejama informācijas un komunikācijas tehnoloģiju laboratorijā.
Turpinot attīstīt IT studijas, ar 2025. gadu IT mācību procesā tiks izmantots Uzņēmuma resursu plānošanas sistēma SAP ERP, kas plaši tiek izmantota Latvijas uzņēmumos. “Līdz ar to esam pirmā privātā augstskola Baltijā, kas to ievieš studiju procesā,” stāsta dekāns J. Pekša.
Biznesa augstskolā Turība studenti šobrīd var apgūt zināšanas divās IT virziena studiju programmās: 1. līmeņa jeb koledžas studiju programmā “Programmētājs” vai bakalaura studiju programmā “Datorsistēmas”. Studijas notiek tikai angļu valodā, jo topošajiem IT speciālistiem tas paver karjeras iespējas Latvijas un starptautiskajā darba tirgū.
Atsaucoties pieprasījumam, papildu klātienes IT studijām Turība šobrīd piedāvā abās studiju programmas studēt arī tālmācībā jeb e-studijās, kas ir ļoti pieprasītas un novērtētas. Elastīgs apmācību process ir viena no pamata priekšrocībām, kā arī moduļu apmācības princips, lekciju un prakses īpatsvars attiecībā apmēram 1:3 un attālināta piekļuve studiju materiāliem dod iespēju mācīties arī attālināti.
Biznesa augstskola Turība organizē dažādas vieslekcijas un sniedz praktiskas zināšanas, turklāt studentiem ir iespēja doties apmaiņas studijās uz citām inženierzinātņu augstskolām Eiropā. Studiju kursu apguve tiek realizēta IKT laboratorijā, kas nodrošina visu nepieciešamo mācību vielas apguvei un praktizēšanai, kā arī iespēju izmantot tehniku un resursus brīvajā laikā gan uz vietas, gan attālināti.
Koledžas studiju programmas “Programmētājs” ietvaros tiks apgūts viss nepieciešamais programmēšanā, datorsistēmu arhitektūrā, sistēmu analīzē un datu bāzu pamattehnoloģijās. Savukārt profesionālā bakalaura studiju programmā “Datorsistēmas” students apgūs dažādas programmēšanas valodas: Java, C#, Python, Kotlin un JavaScript. Paralēli programmēšanas valodu apguvei studiju programma papildināta ar dažādām radošām un visaptverošām IT jomām, piemēram, “Mašīnapmācība un inteliģentā analītika”,
“Dizaina domāšana IT industrijā”, “Lietotāja saskarne un pieredze”, “Lietu internets”, “Zaļās IT sistēmas un metodes”, “Programmatūras izstrāde modelēšanai un imitācijai (virtuālā realitāte)” un “Robotika”, kur ar smadzeņu viļņu (domu spēku) palīdzību spēsiet kontrolēt, piemēram, robotus. Absolvējot koledžas studiju programmu, var turpināt studijas profesionālā bakalaura programmā “Datorsistēmas” uzreiz trešajā studiju gadā.
Savukārt bakalaura studiju programmas “Datorsistēmas” ietvaros tiek sagatavoti profesionāli speciālisti patstāvīga darba uzsākšanai IT virzienā ar zināšanām datorsistēmu arhitektūrā, programminženierijā, sistēmu analīzē, datu bāzu pamattehnoloģijās un mākslīgā intelekta pamatos, kā arī speciālisti, kuri spēj demonstrēt sistēmisku domāšanu un sistēmpieeju programmatūras izstrādes projektā, pildot dažādas lomas un ievērojot IT programmēšanas inženiera profesijas standartu un profesionālo ētiku.