Lielajiem uzņēmumiem un tirgotājiem regulas prasības būs jāievēro no 2025. gada 30. decembra, bet mazajiem uzņēmumiem - no 2026. gada 30. jūnija. Papildu laiks ir paredzēts, lai palīdzētu uzņēmumiem visā pasaulē sekmīgi īstenot noteikumus no to piemērošanas pirmās dienas, neapdraudot tiesību akta mērķus.
Reaģējot uz ES dalībvalstu, trešo valstu, tirgotāju un uzņēmēju paustajām bažām, ka tie nespēs pilnībā ievērot noteikumus no 2024. gada beigām, Komisija ierosināja atlikt regulas piemērošanas datumu par vienu gadu.
Pēc Parlamenta pieprasījuma Komisija ir apņēmusies nodrošināt, ka gan informācijas sistēma uzņēmējiem un tirgotājiem, gan valstu un reģionu riska klasifikācijas priekšlikums būs pieejami ne vēlāk kā 2025. gada 30. jūnijā. Tā kā regulas vispārējā pārskatīšana ir paredzēta ne vēlāk kā 2028. gada 30. jūnijā, Komisija analizēs papildu pasākumus, lai mazinātu administratīvo slogu uzņēmumiem.
Pēc balsojuma EP ziņotāja Kristīne Šneidere (ETP, Vācija) sacīja: “Mēs esam pildījuši savu solījumu. Mēs ņēmām vērā vairāku nozaru aicinājumus un nodrošinājām, ka uzņēmumiem, mežsaimniekiem, lauksaimniekiem un iestādēm būs papildu gads, lai sagatavotos. Šis laiks ir jāizmanto efektīvi, lai nodrošinātu, ka Komisijas saistošajā deklarācijā paziņotie pasākumi, tostarp tiešsaistes platforma un riska kategorizācija, tiek konsekventi īstenoti, lai radītu lielāku paļāvību visā piegādes ķēdē. Pārskatīšanas posmā sekos ietekmes novērtējums un turpmāka vienkāršošana zema riska valstīm vai reģioniem. Tas valstīm būs papildu stimuls saudzēt mežus.”
“Parlaments cieši uzraudzīs procesu, lai mazinātu birokrātiju un nodrošinātu, ka Komisijas vārdiem seko rīcība. Mūsu mērķis joprojām ir skaidrs: šīs regulas īstenošana nedrīkst negatīvi ietekmēt iesaistītās puses un patērētājus.”
Turpmākie soļi
Lai regulas prasību atlikšana stātos spēkā, vienošanās teksts vēl jāapstiprina arī Padomei, un tas līdz 2024. gada beigām jāpublicē ES Oficiālajā Vēstnesī.
Pamatinformācija
ANO Pārtikas un lauksaimniecības organizācija (FAO) lēš, ka no 1990. līdz 2020. gadam atmežošanas dēļ ir zaudēti 420 miljoni hektāru meža. Tā ir lielāka platība nekā ES, kuras patēriņš ir atbildīgs par aptuveni 10 % atmežošanas visā pasaulē. Palmu eļļa un soja veido vairāk nekā divas trešdaļas šī apjoma.Parlamenta 2023. gada 19. aprīlī pieņemtās jaunās regulas mērķis ir cīnīties pret klimata pārmaiņām un bioloģiskās daudzveidības zudumu, novēršot atmežošanu, kas saistīta ar liellopu, kakao, kafijas, palmu eļļas, sojas, koksnes, gumijas, kokogļu un papīra produktu patēriņu