Lai veicinātu Eiropas valstu sadarbību, pieredzes apmaiņu, dalīšanos pieredzē un zināšanās, konferencē “Terorisma draudu pārvaldība: policijas un intervences vienību efektivitāte, sadarbība un personāla sagatavotība” vērsta uzmanība jautājumiem par policijas un drošības iestāžu sadarbību terorisma apkarošanā, personāla psiholoģiskās un profesionālās sagatavotību, kā arī personāla apmācību un sagatavošanu reaģēt uz dažāda rakstura izaicinājumiem un draudiem.
Atklājot konferenci, Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas valsts sekretāra vietnieks Jānis Bekmanis norādīja: “Terorisma draudu līmenis Latvijā ir zems. Nav pamatotu prognožu, ka tas pārskatāmā nākotnē mainītos. Tomēr paļaušanās uz to, iegrimšana mierīgā un baudpilnā snaudā ir riskanti, jo kādreiz tas, iespējams, var arī mainīties. Šī iemesla dēļ ir pastāvīgi jāiegulda dienestu attīstībā un sagatavotībā.”
Savukārt Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītāja Zane Petre konferences atklāšanā uzsvēra, ka terorisms kļūst daudzveidīgāks gan no organizētajiem tīkliem, gan no ekstrēmi ideoloģiski iedvesmotiem indivīdiem, tādēļ Eiropas Savienības valstu kopīgais izaicinājums un arī pienākums ir pielāgoties šīm izmaiņām.
“Eiropas Savienība pēdējo desmit gadu laikā ir ieviesusi virkni stratēģisku pasākumu, lai efektīvi cīnītos ar terorisma radītajiem draudiem. Šis kopīgais mērķis paliek nemainīgs – aizsargāt iedzīvotājus, infrastruktūru un mazināt teroristu iespējas rīkoties. Pēdējo gadu notikumi ir parādījuši, cik svarīga ir kopīgā atbildība un sadarbība. Šis Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda līdzfinansētais projekts ir ambiciozs un nozīmīgs solis, lai kopīgiem spēkiem modernizētu un uzlabotu tiesībaizsardzības iestāžu spējas. Projekta galvenie uzsvari – gan pretterorisma spēju stiprināšana, gan mobilās reaģēšanas uzlabošana un izmeklēšanas prasmju pilnveide – ir būtiska investīcija Latvijas un Eiropas drošībā. Cīņā pret terorismu nevar būt kompromisu, mums ir jābūt ātriem, gudriem un vienotiem,” uzsver Zane Petre.
Par drošības izaicinājumiem un veidiem, kā tos kopīgiem spēkiem novērst un apkarot konferencē stāstīja 10 ārzemju eksperti, tostarp no Eiropola Terorisma apkarošanas centra, CEPOL, Francijas Nacionālās žandarmērijas, Nacionālās ārkārtas reaģēšanas vienības un reģionālās bruņotās atbalsta vienības Īrijā, Harkivas Valsts iekšlietu universitātes (Ukraina), Policijas akadēmijas Drošības un juridisko zinātņu fakultātes Drošības un juridisko zinātņu institūta Ščitno (Polija), Ludovikas Valsts pārvaldes universitātes (Ungārija), Mikolas Romeris universitāte (Lietuva). Tāpat ar prezentācijām uzstājās arī vairāki Latvijas eksperti gan no Iekšlietu ministrijas padotības iestādēm, gan Ģenerālprokuratūras, Rīgas pašvaldības policijas, Ieslodzījumu vietu pārvaldes, Finanšu izlūkošanas dienesta, Rīgas Stradiņa universitātes u.c.
Īpaši nozīmīga bija arī konferences dalībnieku praktiskā iesaiste mācību scenāriju izstrādē par krīzes intervenci un komunikāciju ar dažādām iedzīvotāju grupām, reaģēšanu un sadarbību augsta riska drošības situācijās, sabiedrisko drošību un cietušo aizsardzību. Šis konferences dalībnieku ieguldījums palīdzēs projektā pēc iespējas kvalitatīvāk sagatavot mācību vadlīnijas pedagogiem, reālā vidē un pieredzē balstītus mācību scenārijus, praktiskos uzdevumus ar situāciju modelēšanu un dažādu drošības iestāžu lomu un iesaisti tajās.
“Katra projektā īstenotā aktivitāte un solis ir rūpīgi pārdomāts, lai tam būtu maksimāla pievienotā vērtība. Arī konferences laikā vēlamies ne tikai veicināt savstarpējo zināšanu un pieredzes apmaiņu, bet arī iegūt kvalitatīvu atgriezenisko saiti, apkopot noderīgas vadlīnijas un vērtīgas atziņas, kas palīdzētu pēc iespējas kvalitatīvāk izveidot praktiskos scenārijus, kas vēlāk īstenojami projektā izveidotajā praktiskajā mācību centrā,” norāda Valsts policijas koledžas direktors Dmitrijs Homenko.
Valsts policija jau informēja, ka īstenotā projekta vispārīgais mērķis ir paaugstināt policijas pretterorisma efektivitāti un stiprināt mobilās reaģēšanas un izmeklēšanas spējas, novērtējot un pilnveidojot mācību saturu, nodrošinot mūsdienīgu teorētisko un praktisko mācību vidi, kā arī izmantojot inovatīvas mācību metodes un aprīkojumu.
Projekts tiek īstenots Iekšējās drošības fonda 2021.-2027. gada plānošanas perioda ietvaros, kura vadošā iestāde Latvijā ir Iekšlietu ministrija. Projekta Nr. VP/IDF/2024/5 “Valsts policijas reaģēšanas mobilitātes un pretterorisma spēju stiprināšana, veidojot praktisko mācību centru” kopējais finansējums ir 10 598 882 euro, no tā Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda finansējums ir 7 949 162 euro, bet valsts budžeta finansējums ir 2 649 720 euro. Tā īstenošanas termiņš ir no 01.04.2024. - 31.12.2029.