“Latvija jau 20 gadus ir pilntiesīga ES dalībvalsts, baudot ES piedāvātās brīvības, drošības un tiesiskuma telpas priekšrocības. Dalība ES caurvij daudzas mūsu ikdienas dzīves jomas, efektīvi aizsargājot un garantējot mūsu iedzīvotāju tiesības uz cilvēka cieņu, privātumu, vārda brīvību, vienlīdzību neatkarīgi no dzimuma, rases vai etniskās piederības, kā arī taisnīgu tiesu un sociālās tiesības, tostarp tiesības uz izglītību, veselības aprūpi un godīgiem darba apstākļiem. Vienlaikus, globālajiem izaicinājumiem pieaugot, arvien aktuālāks paliek jautājums par demokrātijas pašaizsardzības pienākumu pret mūsu sabiedrību, lai nepieļautu, ka demokrātijas sniegtās iespējas tiek izmantotas pret pašas demokrātijas pastāvēšanu. Tādēļ arī turpmāk tikpat aktuāli būs meklēt dažādus risinājumus, lai nodrošinātu gan valsts drošības stiprināšanu, gan katra indivīda pamattiesību ievērošanu,” uzsver tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere, izceļot šīs tēmas aktualitāti.
Konferences programmā iekļauti trīs tematiskie virzieni. Pirmā sadaļa būs veltīta ES brīvībām un pamattiesībām, īpašu uzmanību pievēršot migrācijas jautājumiem un pamattiesībām krimināltiesību jomā. Nākamā sadaļa pievērsīsies ES pamattiesību nākotnei globālo izaicinājumu laikā, aplūkojot iespējamos attīstības virzienus. Savukārt trešajā daļā konferences dalībnieki diskutēs par ES Pamattiesību hartas nozīmi ES fondu finansētajos projektos, uzsverot horizontālā principa “Vienlīdzība, iekļaušana, nediskriminācija un pamattiesības” ievērošanu tajos. Konferenci atklās tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere un labklājības ministrs Uldis Augulis.
ES Pamattiesību harta ir juridiski saistošs dokuments visām ES dalībvalstīm kopš 2009. gada, nodrošinot visaptverošu cilvēktiesību aizsardzību un nostiprinot cieņu, brīvību, vienlīdzību un solidaritāti. Tieslietu ministrija ir uzņēmusies Hartas kontaktpunkta funkciju, un cieši sadarbojas ar ES iestādēm, lai nodrošinātu, ka Hartai tiek pievērsta vajadzīgā uzmanība.
Konference pulcēs ekspertus un politikas veidotājus, lai stiprinātu sadarbību pamattiesību ievērošanā un diskutētu par ES tiesību telpas kopīgo nākotni.
Konferenci būs iespējams vērot arī tiešsaistē Tieslietu ministrijas Youtube kontā.
Konferences programma pieejama Tieslietu ministrijas tīmekļvietnē.
Pasākums tiek rīkots Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.-2027. gadam Tieslietu ministrijai piešķirtās tehniskās palīdzības ietvaros.