DiBaX ir inovatīvs NATO projekts, kura mērķis ir uzlabot savietojamību starp dažādiem militārajiem spēkiem, izmantojot modernākās 5G tehnoloģijas. Eksperimenta laikā pētīja 5G tehnoloģiju potenciālās pielietošanas iespējas militārajās operācijās, tostarp dronu izmantošanu, satelīta komunikāciju un citu tehnoloģiju integrāciju caur 5G tīklu. Šajā projektā nozīmīgi bija arī veicināt sadarbību starp NATO valstīm un industriju, lai identificētu un attīstītu inovatīvus tehnoloģiskos risinājumus, īpašu uzmanību veltot arī ilgtspējai.
“NATO eksperimenta rīkošana Latvijā parāda mūsu apņemšanos uzlabot aizsardzības spējas un veidot spēcīgas starptautiskas partnerības. DiBaX apvieno NATO sabiedrotos, nozares līderus un aizsardzības ekspertus, lai ar inovatīviem risinājumiem stiprinātu drošību,” sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa. "Latvija lepojas, ka spēlē galveno lomu sadarbspējas un tehnoloģiju atbalstīšanā alianses ietvaros."
“Digitālā mugurkaula eksperiments ir ļoti nozīmīgs pasākums, jo tas sniedz iespēju pārbaudīt dažādas tehnoloģijas militārā vidē. Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi spēlē nozīmīgu lomu NATO aizsardzības inovāciju projektos, veicinot drošu un izturīgu vadības un kontroles sistēmu attīstību. Tas ļauj izstrādāt tehnoloģijas un spējas, kas uztur Alianses tehnoloģisko pārākumu, operacionālo gatavību un nodrošina NATO aizsardzības un atturēšanas politiku,” uzsvēra Latvijas aizsardzības ministrs, Andris Sprūds.
Šī gada projekts bija vērsts uz visu militāro spēku veidu – jūras, gaisa, sauszemes, kosmosa un kiberspēku koordināciju, lai veiktu visaptverošas militārās operācijas, uzlabojot NATO gatavību un nodrošinot, ka sabiedroto spēki var efektīvi reaģēt uz dažādiem draudiem un izaicinājumiem strauji mainīgajā vidē.
LMT nodrošināja ne tikai nepieciešamo infrastruktūru un aprīkojumu, bet arī ekspertīzi, lai veiksmīgi testētu dažādus pielietojums, piemēram, nodrošinot 5G tehnoloģiju izmantošanu jūrā komunikācijai starp kuģiem un bezpilota kuģu manevrēšanai.
“Mēs redzam 5G vairāk nekā tikai saziņas līdzekli – tas ir spēcīgs instruments aizsardzībai un drošībai. LMT 5G testa vide tiek izmantota jau trešo gadu NATO eksperimentā. Kā tehnoloģiju uzņēmums, investējot pētniecībā un attīstībā, LMT ir izaudzis ārpus telekomunikācijām, izmantojot mūsu 5G ekspertīzi, lai stiprinātu aizsardzības spējas. Mūsdienu ģeopolitiskajā situācijā starptautiskās partnerības ir būtiskas, lai parādītu, kā modernās tehnoloģijas var veidot aizsardzības nākotni. Mēs atbalstām NATO, Nacionālos bruņotos spēkus, Aizsardzības ministriju un sabiedrotos viņu centienos modernizēt aizsardzības spējas,” sacīja Dr. Juris Binde, LMT prezidents.
NATO jau trešo gadu pēc kārtas īsteno nākamās paaudzes tehnoloģiju eksperimentus Latvijā, šogad stratēģiski koncentrējoties uz multidomēnu operācijām un to saskaņošanu ar digitāliem risinājumiem. Latvijas uzlabotā 5G testa vide nodrošina ideālu platformu šādiem eksperimentiem.
NATO DiBaX tiek organizēts ciešā sadarbībā starp NATO Sabiedroto Transformācijas pavēlniecību, Latvijas Aizsardzības ministriju un Latvijas Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem, “LMT” piedaloties kā eksperimenta integratoram.
Foto: Militārajā bāzē “Ādaži” demonstrē NATO digitālās savietojamības eksperimentu: https://flic.kr/s/aHBqjBQio2 (Armīns Janiks, Aizsardzības ministrija)