Jau šobrīd ir zināms, ka vēsturisko kūdras ieguves vietu īpašniekiem būs iespēja iesniegt projekta pieteikumus Taisnīgas pārkārtošanas fonda finanšu atbalsta saņemšanai, lai īstenotu rekultivācijas plānos paredzētās aktivitātes, tāpēc sagaidāma liela interese par rekultivācijas plānu izstrādes iespējām.
Pirmās aktivitātes projektā ir vērstas uz tām vēsturiskajām kūdras ieguves vietām, kuru īpašnieki ir pašvaldības. Jau 23. oktobrī uz pirmo plānošanas sanāksmi pulcēsies ap 30 pašvaldību pārstāvji no visas Latvijas, lai iepazītos ar projekta aktivitātēm, plānoto pašvaldību iesaisti un potenciālajiem ieguvumiem, ko šis projekts varētu sniegt pašvaldībām kā vēsturisko kūdras ieguves vietu īpašniekiem.
Jāpiebilst, ka vēsturisko kūdras ieguves vietu revitalizācijas projektu vadīs Vidzemes plānošanas reģions, un aktivitātes notiks četru Latvijas plānošanas reģionu – Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales – teritorijās, kas ir atbilstošas Taisnīgas pārkārtošanās teritoriālajam plāna tvērumam, kas nosaka Taisnīgas pārkārtošanās fonda finansējuma pieejamību Kurzemes, Latgales, Vidzemes un Zemgales statistiskajiem reģioniem saskaņā ar 2022.gada 25. novembrī spēkā esošo statistiski teritoriālo vienību nomenklatūras NUTS 3. līmenī. Tas nozīmē, ka projektā netiek ietvertas teritorijas, kas atrodas Rīgas un Jūrmalas valstspilsētās, Ādažu, Limbažu, Ogres, Ropažu, Ķekavas, Mārupes, Olaines, Salaspils, Saulkrastu, Siguldas un Tukuma novados.
Par projektu
Projekta “Atbalsts vēsturisko kūdras ieguves vietu revitalizācijai" aktivitātes tiek īstenotas Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 6.1.1. specifiskā atbalsta mērķa "Pārejas uz klimatneitralitāti radīto ekonomisko, sociālo un vides seku mazināšana visvairāk skartajos reģionos" 6.1.1.1. pasākuma "Atteikšanās no kūdras izmantošanas enerģētikā" ietvaros.
Projekta finansējuma saņēmējs un īstenotājs ir Vidzemes plānošanas reģions, sadarbībā ar Kurzemes, Latgales un Zemgales plānošanas reģionu.
Projektā izvirzīti un tiks sasniegti trīs mērķi: 1) veicināt vēsturisko kūdras ieguves vietu sanāciju, iegūstot un analizējot datus par vēsturiskām kūdras ieguves vietām Taisnīgas pārkārtošanās fonda mērķteritorijās, to stāvokli un iespējamajiem rekultivācijas veidiem; 2) iegūt un apkopot informāciju par kūdras izmantošanu enerģētikā pašvaldību organizētajos siltumapgādes pakalpojumos un iespējamos risinājumus cita atjaunojamā enerģijas resursa izmantošanai; 3) nodrošināt potenciālos projektu iesniegumu iesniedzējus, pašvaldības un privātpersonas, ar kvalitatīvu informāciju projektu dokumentācijas sagatavošanai Taisnīgas pārkārtošanās fonda investīciju piesaistei.
Plašāka informācija: http://www.vidzeme.lv/lv/projekti/atbalsts_vesturisko_kudras_ieguves_vietu_revitalizacijai