DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Elektroenerģijas tirgus likuma izmaiņas stiprina lietotāju tiesības elektroenerģijas tirgū 

Otrdien, 8. oktobrī, Ministru kabinets apstiprināja Klimata un enerģētikas ministrijas (KEM) izstrādātos grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā. Likumprojekta grozījumu mērķis ir stiprināt lietotāju tiesības un paplašināt viņu iespējas elektroenerģijas tirgū, samazināt elektroenerģijas sadales sistēmas operatoru sistēmas izmaksas nākotnē, kā arī samazināt operatoru administratīvo slogu. Likumprojekta grozījumi iesniegti tālākai izskatīšanai un pieņemšanai Saeimā.  

Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis: “Likumprojektā aptverti vairāki nozīmīgi grozījumi, ar kuriem tiek sakārtots un pilnveidots elektroenerģijas tirgus regulējums. Mēs būtiski veicinām elektroenerģijas tirgus sektora attīstību, elektroenerģijas ražotāju un lietotāju piekļuvi elektroenerģijas sistēmai, sekmējam informācijas pieejamību elektroenerģijas patērētājiem. Likumprojektā iekļautie grozījumi tostarp svarīgi arī kontekstā ar plānoto Baltijas valstu elektrotīkla integrāciju ar Eiropu, piemēram, izveidojot regulējumu elektroenerģijas uzkrātuvēm.” 

Jaunas paaudzes jeb viedais elektroenerģijas skaitītājs katram lietotājam  

Izmaiņas likumprojektā paredz elektroenerģijas visiem sadales sistēmas operatoriem līdz 2026. gada beigām nodrošināt viedo uzskaiti. Viedie skaitītāji atvieglo mājsaimniecības lietotāja ikdienu un sniedz vairumu priekšrocību.  

Uzstādot viedos skaitītājus, tie spēj ne vien uzskaitīt precīzi lietotāja patērēto elektrību attālināti, reālā laikā, bet arī nosūtīt šos datus automātiski operatoram. Lietotājiem, kuriem ir viedais skaitītājs, skaitītāja rādījumi pašam nav ne jānolasa, ne jāiesniedz savam tirgotājam vai sistēmas operatoram. Lietotājiem viedās uzskaites gadījumā ir iespēja arī izmantot tirgotāja piedāvātos pakalpojumus, piemēram, saņemt elektroenerģiju par biržas cenu. Tāpat viedā uzskaite nodrošina iespēju lietotājiem izmantot neto norēķinu sistēmu un/ vai kopā ar citiem dalībniekiem (piemēram, daudzīvokļu nama īpašniekiem) veidot energokopienu, lai pārdotu kopīgi saražoto elektroenerģiju. Latvijā kopumā darbojas 10 sadales sistēmas operatoru, no tiem lielākais ir AS “Sadales tīkls”, kurš jau ir pabeidzis viedo skaitītāju ieviešanas programmu visā Latvijā.   

Lietotājiem pieejams elektroenerģijas cenu salīdzināšanas rīks  

Elektroenerģijas cenu salīdzināšanas rīku veidos un uzturēs AS “Sadales tīkls”, bet uzraudzīs Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK). Lai arī šobrīd jau Latvijā pastāv vairākas elektroenerģijas cenu salīdzināšanas vietnes, tomēr likumdošanā šādu cenu salīdzināšanas rīku minimālās prasības nav noteiktas. Pateicoties šādam rīkam, galalietotāji varēs vienkopus aplūkot informāciju par visiem elektroenerģijas tirgotāju piedāvājumiem, kā arī salīdzināt izmaksas par elektroenerģiju līdzīga profila objektos.  

Sadales sistēmas operatoram būs iespēja uzkrāt elektroenerģiju tās vēlākai nodošanai tīklā 

Līdz šim likums paredzēja, ka uzkrātuves izpildot noteiktus kritērijus var uzstādīt pārvades sistēmas operators, bet ne sadales sistēmas operators. Līdz ar šī likumprojekta izmaiņām sadales sistēmas operatoram būs tiesības pie sistēmas pieslēgt elektroenerģijas uzkrātuvi. Elektroenerģijas uzkrātuvju izvietošana sadales sistēmā veicinās esošās sistēmas efektīvāku izmantošanu, tostarp iespēju samazināt sistēmā elektroenerģijas zudumus, kas atstāj pozitīvu ietekmi uz tarifu.  

Iespēja izbūvēt tiešo līniju elektroenerģijas piegādei starp ražotāju un lietotāju 

Līdz ar grozījumiem tiek būtiski pārskatīts tiešo līniju regulējums. Tiešā līnija nodrošina elektroenerģijas piegādi objektiem, ko nevar pieslēgt esošajai elektroenerģijas sistēmai. Tiešo elektrolīniju var būvēt starp izolētu ražotāju un izolētu lietotāju, ja tie viens no otra atrodas ne tālāk kā 1km attālumā (pilsētā) vai ne tālāk kā 5 km attālumā (ārpus pilsētas). Galalietotājs šajā situācijā nedrīkst būt starpnieks, proti, nepārdod elektroenerģiju tālāk kādai personai. Ražotājam un lietotājam ir savstarpēji jāvienojas gan par uzskaiti, gan ikmēneša norēķiniem. Izbūves ieceres gadījumā no operatora ir jāsaņem apliecinājums, ka tiešās līnijas ierīkošana neietekmē elektroenerģijas sistēmas drošu darbību vai tehnisko attīstību. Atļauju tiešās līnijas ierīkošanai izsniedz Būvniecības valsts kontroles birojs (BVKB).  

Ikviens galalietotājs (fiziska, juridiskai persona) var tieši vienoties ar elektroenerģijas ražotāju par tā saražotās elektroenerģijas pirkšanu 

Visiem lietotājiem ir tiesības noslēgt elektroenerģijas pirkuma līgumu, tai skaitā atjaunīgo energoresursu elektroenerģijas pirkuma līgumu, ar elektroenerģijas ražotāju. Ar elektroenerģijas ražotāju sarakstu var iepazīties SPRK reģistrā 

Jaudas rezervēšanas (drošības maksa) patērētājiem, kuri iecerējuši veidot pieslēgumu pie pārvades sistēmas  

Elektroenerģijas lietotāji jeb patērētāji, pieprasot tehniskās prasības pieslēguma izveidei pie pārvades sistēmas, rezervē konkrētu jaudas apmēru, taču šī brīža regulējums neparedz veikt maksu par jaudas rezervāciju, pretstatot ražotājiem. Īsā laika periodā iespējams rezervēt ievērojamu pārvades sistēmas jaudas apjomu, bet faktiskā pieslēguma ierīkošana nenotiek.  

Situācijā, kur novērojama interese jaudu rezervēšanai, efektīvi jāizšķir tie patērētāji, kuri ir gatavi un spējīgi īstenot pieslēguma izbūvi pie pārvades, no tiem, kuri jaudas rezervē nepārdomāti vai bez konkrēta mērķa. Piemērojot jaudas rezervēšanas maksu lietotājiem (patērētājiem), tiks novērstas situācijas, kurās elektroenerģijas lietotāji ilgstoši rezervē tīkla jaudas, neveicot nekādas faktiskās darbības pieslēguma izbūvei, kamēr vienlaikus citi lietotāji nevar īstenot savu pieslēguma izbūvi pie pārvades sistēmas.  

Tamdēļ likuma grozījumi paredz pārvades sistēmas lietotājiem veikt drošības naudas iemaksu jaudas rezervācijai, nodrošinot jaunu lietotāju (patērētāju) piekļuvi pie pārvades tīkla. Vienlaikus, regulējums paredz no pārvades sistēmas jaudas rezervācijas maksas atbrīvot sadales sistēmas operatorus, kas attiecībā pret pārvades sistēmas operatoru arī ir lietotājs.Drošības maksas aprēķina kārtību noteiks SPRK, veicot atbilstošus grozījumus Sistēmas pieslēguma noteikumos elektroenerģijas pārvades sistēmai pēc tam, kad likumprojektu apstiprinās Saeima.  

Citi papildu grozījumi  

Sadales sistēmas operators un pārvades sistēmas operators 10 gadu attīstības plānus turpmāk SPRK iesniegs reizi divos gados (līdz šim reizi gadā). SPRK reizi gadā tīmekļvietnē ir pienākums publicēt elektroenerģijas tirgus analīzi. Likumprojekta grozījumos ir ietverta arī “mājsaimniecības lietotāja” definīcija, kas turpmāk ļaus sadales sistēmas operatoram vienkāršāk identificēt mājsaimniecības lietotāju pieslēgumus. 

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI