“Tikšanās laikā pārrunājām gan paveiktos un plānotos darbus austrumu robežas stiprināšanā, gan visaptverošas valsts aizsardzības mācību “Namejs 2024” norisi un aizsardzības nozares darbu kopumā, lai nodrošinātu Latvijas aizsardzību no pirmā centimetra. Augsti novērtēju un pateicos pašvaldībām par atbalstu un sadarbību, un mums ir jāturpina meklēt saskarsmes punktus, lai kopā nodrošinātu mūsu valsts un iedzīvotāju aizsardzību, vienlaikus sekmējot reģiona ekonomisko attīstību,” pēc tikšanās sacīja Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs.
Sanāksmē Aizsardzības ministrijas valsts sekretārs Aivars Puriņš iepazīstināja Latgales pašvaldību vadītājus ar reģionālajiem ieguvumiem, kas saistīti ar austrumu robežas stiprināšanu, proti, palielināta bruņoto spēku klātbūtne reģionā sekmēs drošāku vidi iedzīvotājiem un veicinās vietējo uzņēmējdarbību.
Brigādes ģenerālis Kaspars Zdanovskis Latgales pašvaldību vadītājus informēja par austrumu robežas stiprināšanas plāniem, kā arī iepazīstināja ar Nacionālo bruņoto spēku sniegto atbalstu žoga posma izbūvē uz Latvijas - Krievijas robežas.
Turpinot Latvijas austrumu robežas stiprināšanu, šobrīd intensīvi notiek saražoto inženieru konstrukciju materiālu piegādes un to novietošana pagaidu lokācijās. Pirmos aizsardzības šķēršļus dabā plānots izlikt šī gada mācību “Namejs” laikā.
Jau ziņots, ka Nacionālo bruņoto spēku organizētās visaptverošas valsts aizsardzības mācības “Namejs 2024” notiks visā Latvijā no 3. septembra līdz 8. oktobrim
Mācībās “Namejs 2024” piedalīsies karavīri un zemessargi no visām Nacionālo bruņoto spēku vienībām, tostarp valsts aizsardzības dienesta karavīri, rezerves karavīri, un sabiedroto bruņoto spēku karavīri. Mācībās piedalīsies aptuveni 11 000 Latvijas un sabiedroto karavīri un zemessargi.
Lai pilnveidotu un stiprinātu spēju veikt uzdevumus valsts apdraudējuma gadījumā, mācībās “Namejs 2024” plānota sadarbība ar Civilās aizsardzības Operacionālās vadības centru, tostarp Valsts kanceleju un nozaru ministrijām, to padotības iestādēm, valsts drošības iestādēm, vairākām pašvaldībām un komersantiem, sniedzot valsts aizsardzības vajadzībām nepieciešamo atbalstu, tādējādi stiprinot visaptverošu valsts aizsardzības sistēmu Latvijā.
Jau vēstīts, ka austrumu robežas militārās stiprināšanas un pretmobilitātes plāns ir daļa no Baltijas Aizsardzības līnijas izveides, kas gar visu Krievijas un Baltkrievijas robežu ietvers Nacionālo bruņoto spēku vienību atbalsta punktu izveidi – aizsardzības pozīcijas karavīriem un nocietinātas aizsardzības pozīcijas, dažādus šķēršļus, prettanku grāvjus, munīcijas un mīnu noliktavas.
Lai nepieļautu iespējamo pretinieka pārvietošanos, robežas nostiprināšana Latvijā sākta ar pretmobilitātes objektu izvietošanu, kā arī atsevišķu ceļu pārrakšanu, veidojot prettanku grāvjus. Plānots, ka laika gaitā par prettanku grāvjiem tiks pārveidoti arī pierobežā esošie meliorācijas novadgrāvji.
Baltijas Aizsardzības līnija būtiski stiprinās Baltijas valstu spējas militāri aizsargāt savas robežas un aizkavēs Krievijas iespējas veikt ātras militāras operācijas. Līnijas izbūve saskan ar NATO aizsardzības plāniem.