Zemgales plānošanas reģiona īstenotā CHERRY projekta ietvaros, 28. augustā projekta komanda un iesaistītās puses no reģiona pašvaldībām tikās darba grupas sanāksmē un pēcāk iepazina Dobeles novada kultūras un radošo industriju nozares uzņēmējus.
Dienas iesākumā, projekta vadītāja Sanita Larionova iepazīstināja klātesošos ar ārvalstu projektu partneru labajām praksēm. Piemēri kā pamestās ēkās vietu rod radošo industriju pārstāvji un attīsta apkārti. Kā mūsdienu tehnoloģijas savijas ar vēsturi, radot muzejus ar virtuālās realitātes un interaktīvu elementu veidotām ekspozīcijām. Arī Latvijas piemēri, tostarp Jelgavas Vecpilsētas ielas kvartāls, Dobeles pils u.c.. ir šajā sarakstā. Tāpat sanāksmes laikā noritēja diskusija par kultūras un radošo industriju attīstības potenciālu reģionā. Uzņēmēji ne vienmēr paši apzinās, ka tie darbojas kultūras un radošo industriju jomā, tomēr tas nenozīmē, ka Zemgales reģionā nav šīs nozares pārstāvji.
Dienas ietvaros, notika arī tikšanās ar vairākiem radošo industriju uzņēmējiem un pārstāvjiem. Starp tiem arī Dobeles Pieaugušo izglītības un uzņēmējdarbības atbalsta centrs (PIUAC). Tā ir izglītības atbalsta iestāde, kas sniedz neformālās izglītošanās iespējas visiem Dobeles novada un Zemgales reģiona iedzīvotājiem. Svarīga ir ne tikai izglītošanas funkcija, bet iespējas, kuras jaunais uzņēmējs šeit var saņemt. PIUAC ir plašs modernu iekārtu klāsts, ar kuru palīdzību iespējams uzburt iepakojumu, dažādus dizaina elementus, izstrādāt logo. Ja uzņēmējam ir produkts, šeit var saņemt palīdzību tā noformēšanai, kā arī izveidot profesionālas fotogrāfijas, kas ir būtisks atspēriens produkta virzīšanai tirgū. Šeit iespēju darboties ar 3D printeriem, dažādām drukas un apstrādes iekārtām apgūst arī skolnieki, līdz ar to teorija nostiprinās praksē.
Vizītes turpinājumā CHERRY delegācija apmeklēja “Krauze Vision” zīmola izveidotājus, Dobeles novadā un ne tikai labi pazīstamos foto un videogrāfus. Viņu studijā un izbraukumu sesijās iemūžināti neskaitāmi mirkļi. Radošais pāris industrijā darbojas vairāk nekā 10 gadus un atzīst: “Dobelē mums ir daudz kolēģu, tomēr mēs esam spējuši atrast savu nišu, izveidot klientu loku un varam darboties profesijā 100%,” atklāj fotogrāfe Agnese Krauze. Plašais piedāvājumu klāsts, tehnoloģijas un prasmes ir pielāgotas mūsdienu vajadzībām, kā arī Krauzes ik dienu apgūst jaunas prasmes, lai varētu būt konkurētspējīgi šajā nozarē un spētu arvien nodrošināt kvalitatīvus pakalpojumus.
Ceļš tālāk veda uz vienu no Dobeles pilsētas simboliem – Dobeles pili. Salīdzinoši nesen pilsētas centrā slējās Livonijas ordeņa laika drupas, bet šobrīd tā ir multifuncionāla iestāde, kurā iespējams apskatīt ne tikai patstāvīgo ekspozīciju ar vēstures artefaktiem, bet arī baudīt dažādus kultūras pasākumus un pat aizvadīt laulību ceremoniju. Pateicoties ES projektiem pils ir ieguvusi jaunu elpu. Dobeles pils un hercogienes Elizabetes Magdalēnas ārstniecības augu dārzs ir lielisks piemērs kā kultūras mantojumu, pievienojot tam papildus vērtību, pārvērst par radošo centru. Arī šeit īstenotās aktivitātes – Gaismas vārdi Latvijai – audiovizuāls šovs valsts svētkos, ir iekļauts projekta labo prakšu sarakstā.
Otro elpu ieguvusi arī Īles baznīca jeb akustiskā koncertzāle. Mazapdzīvotajā Dobeles novada pagastā, slejas baznīca, kas daudzus gadus vienmuļi stāvējusi ceļa malā. Sakrālais mantojums nu pārvērsts un iedzīvināts koncertzāles tēlā. Pirms vairākiem gadiem, vairāku notikumu sakritības iespaidā, diriģents Ints Teterovskis šajā namā saskatīja iespēju. Un pārējais notika pats no sevis. Šobrīd koncertzālē skan augstas klases koncerti ar pārpildītu skatītāju zāli. Šajā pagastā nesen iegādāta arī bijusī ārstniecības iestāde, kur plānots realizēt viesu namu. Priecē, ka pagastā, kas ir salīdzinoši netālu no novada centra, atdzimst kultūra un radošās industrijas.
Tālāk ceļš veda uz Vītiņu pagastu, kur, Zemgales līdzenumu ieskautā ainavā, slejas “Losbergi Art & Wedding Resort”. Bijušajā piena saimniecības ēkā, šobrīd darbojas luksus klases viesu nams, kur ik nedēļu norit kāzu un citu svētku svinības. Nepilno 2 darbības gadu laikā, uzņēmums ir spējis iekarot vietu šajā nozarē un jau ir atrodami starp TOP izvēles vietām, kur baudīt svētkus. Atpūtas kompleksā ir pirts, vairāki dīķi un dažāda tipa numuriņi nakšņošanai. Salīdzinoši noslēgtā lokācija no citiem tūrisma objektiem vai lielajām apdzīvotajām vietā nav bijis šķērslis. Galvaspilsētas iedzīvotājiem tas ir perfekts galamērķis bēgšanai no lielpilsētas dunas. Lai arī ir nācies sastapties ar nelielām grūtībām, Antija Bronuša, kompleksa radītāja un vadītāja, norāda, ka kultūras un radošo industrijas nozarei Dobeles novadā ir daudz iespēju plaukt un attīstīties. Tas, kas varētu vēl vairāk palīdzēt šai nozarei nostiprināties ir sadarbības tīkla veidošana. Ja viesi atbrauc uz ““Losbergi Art & Wedding Resort”, apciemojuma laikā tie vēlas, piemēram, baudīt maltīti kādā tuvējā restorānā, tomēr šis sagādās grūtības, jo Dobeles novadā darbojas tikai viens augstas klases restorāns.
Pieredzes apmaiņas vizītes noslēgumā secināts, ka Zemgales reģions patiesi ir bagāts ar radošās industrijas pārstāvjiem, tikai “apmērs”, kādā tie darbojas vai arī ir plašāk pazīstami vēl nav tik liels, kā ārvalstu projektu partneru valstīs.
CHERRY projekta komandas vārdā, sakām lielu paldies visiem Dobeles uzņēmējiem par uzņemšanu un viesmīlību un ceram uz sadarbību arī ziemā, kad Latviju apciemos ārvalstu partneri, lai iepazītu Zemgales reģiona labās prakses piemērus kultūras un radošo industriju jomā.
Projekts “CHERRY” tiek īstenots Interreg Europe 2021. – 2027.gadam programmā. Projekta kopējais budžets ir 2 180 048,00 EUR (t.sk. ERAF 1 744 038). ZPR budžets - 172 792.00 EUR. Vairāk par projektu https://www.zemgale.lv/lv/projekts/kultura-ka-eiropas-atveselosanas-sabiedrotais-nr1
Šī publikācija ir sagatavota ar Eiropas Savienības finansiālo atbalstu. Par šīs publikācijas saturu pilnībā atbild Zemgales Plānošanas reģions, un tas nekādos apstākļos nav uzskatāms par Eiropas Savienības oficiālo nostāju.