Programmas “Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā” ieviešanai paredzēts finansējums 8,8 miljoni Šveices franku jeb indikatīvi 9,3 miljoni eiro (Šveices finansējums 7,9 miljoni un Latvijas valsts budžeta finansējums 1,4 miljoni) , kas ļaus pilnveidot slimību diagnosticēšanas un personalizētas ārstniecības pieeju, izveidojot uzraudzības sistēmu ilgtermiņa atbalstam bērniem, kuri pārslimojuši onkoloģisku saslimšanu. Nākotnē šo izstrādāto sistēmu varēs attīstīt arī pieaugušo onkoloģisko un reto slimību pacientiem.
Onkoloģisko pacientu ārstniecība ir viena no sabiedrības veselības prioritātēm Latvijā. Ik gadu pirmreizēju ļaundabīga audzēja diagnozi nosaka vairāk nekā 60 bērniem un pusaudžiem un vidēji ik gadu 14 bērnu un pusaudžu nāves cēlonis ir ļaundabīgais audzējs. Pateicoties Šveices-Latvijas sadarbības programmai, būs iespēja apmācīt un pilnveidot veselības aprūpes profesionāļu kompetences un īstenot uz pacientu vērstas iniciatīvas, kas aptver visa ārstniecības un aprūpes procesa nepārtrauktību, kas īpaši nepieciešams bērniem ar onkoloģiskām un retām slimībām. Programmas rezultātā tiks izveidota ilgtermiņa atbalsta un uzraudzības sistēma, ieviešot uz pierādījumiem balstītu ārstēšanas rezultātu mērīšanu, uzraudzību un pilnveidi
Šveices Konfederācijas vēstnieks Martēns Mišlē: "Šī unikālā programma vēl vairāk nostiprinās lieliskās divpusējās attiecības starp Šveici un Latviju, sadarbojoties Šveices un Latvijas slimnīcām. Šveicei ir svarīgi stiprināt partnerattiecības ar Eiropas valstīm, jo īpaši pašreizējos apstākļos. Mēs esam pārliecināti, ka daloties ar augstu kompetenci, pieredzi un zināšanām, šī programma tieši ietekmēs visneaizsargātākos bērnu pacientus Latvijā."
“Īstenojot šo programmu, tiks uzlabota ar retām slimībām un vēzi slimo bērnu diagnostika, ārstēšana un dzīves kvalitāte, uzlabota uz pacientu vērsta un multidisciplināra pieeja un integrēti aprūpes pakalpojumi bērnu vēža un reto slimību jomā visā aprūpes periodā. Turklāt uzskatām, ka liela papildu vērtība programmas ieviešanā būs divpusējā partnerībā starp Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu Latvijā un Lozannas un Cīrihes universitātes slimnīcām, kā arī potenciālā partnerība ar Ženēvas universitātes slimnīcu un Cīrihes bērnu universitātes slimnīcu. Esam gandarīti un pateicīgi iesaistītajām pusēm, tai skaitā Šveices vēstniecībai par vērtīgo un efektīvo atbalstu šīs programmas izstrādes procesā,” uzsver finanšu ministrijas valsts sekretāres vietnieks ES fondu jautājumos Armands Eberhards.
“Onkoloģija ir mūsu prioritāte, un, izstrādājot jauno onkoloģiskās aprūpes plānu, īpašu uzmanību veltam bērnu onkoloģijai. Tāpēc esmu pateicīgs par papildu ieguldījumiem, lai vēl vairāk attīstītu ar vēzi slimo bērnu diagnostiku, personalizētu ārstēšanu un uzlabotu šo pacientu dzīves kvalitāti. Būtisks aspekts – ilgtermiņa atbalsts bērniem, kuri ir pārslimojuši onkoloģisku saslimšanu. Veselības aprūpes centrā ir pacients, līdz ar to ir ļoti būtiski arī šīs programmas īstenošanas laikā nodrošināt pēc iespējas plašāku pušu iesaisti, lai ilgtermiņā atstātu pozitīvu ietekmi onkoloģijas jomā,” uzsver Veselības ministrijas valsts sekretāra vietnieks finanšu jautājumos Boriss Kņigins.
Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētājs Valts Ābols pauž: "Šī programma ir nozīmīgs solis bērnu onkoloģijas jomas attīstībā Latvijā. Tā ļaus mums ne tikai uzlabot diagnostikas un ārstēšanas kvalitāti, bet arī izveidot ilgtermiņa uzraudzības un atbalsta sistēmu bērniem, kuri ir uzvarējuši cīņā ar vēzi. Mūsu sadarbība ar Šveices partneriem būs būtisks ieguldījums Latvijas veselības aprūpes sistēmas nākotnē, un mēs esam apņēmības pilni izmantot to vislabākajā iespējamajā veidā. Mūsu mērķis ir veicināt Latvijas veselības aprūpes sistēmas attīstību un dot cerību ģimenēm, kuru bērni saskārušies ar šo smago slimību."
Šveices – Latvijas sadarbības programmas ietvaros šis ir pirmais parakstītais programmas līgums no kopumā plānotajām četrām programmām fokusētās bilaterālo interešu jomās. Kopumā Latvija saņems Šveices finansējumu indikatīvi 42,4 miljonus eiro, šajā laikā tiks atbalstītas četras programmas – “Partnerība lietišķās pētniecības jomās: inovatīvi materiāli, informācijas un komunikācijas tehnoloģijas un viedā enerģija”, “Spēcīgākas darba vidē balstītas mācības profesionālās izglītības un mācību pilnveidošanai Latvijā”, “Bērnu vēža aprūpes attīstība Latvijā” un “Vēsturiski piesārņoto vietu sanācija”. Programmu īstenošana Latvijā notiks līdz 2029. gada 3.decembrim.