Trešdienas, 7. augusta, pēcpusdienā Ganību dambī rūpniecības teritorijā izcēlās paaugstinātas bīstamības ugunsgrēks, dega vairāki angāri un veidojās liels piedūmojums. Degošajos angāros atradās titāna skaidas, kuras nevarēja dzēst ar ūdeni, kā arī naftas produktus saturošas eļļas. Ugunsgrēka likvidēšanā piedalījās desmitiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) darbinieku, kā arī CAOIP vadībā talkā nāca Rīgas pašvaldības dienesti un uzņēmumi, piegādājot lielu apjomu grants un smilšu liesmu slāpēšanai.
“No Rīgas resursiem bīstamā ugunsgrēka likvidēšanai operatīvi piesaistījām 12 tehnikas vienības un piegādājām 200 kubikmetrus smilts un grants. Šos resursus bija iespējams efektīvi mobilizēt, jo pašvaldībā darbojas profesionāla krīžu pārvaldības sistēma. Tieši šajās situācijās ir visuzskatāmāk redzams, cik pareizi un svarīgi, ka galvaspilsētā izveidojām Civilās aizsardzības un operatīvās informācijas pārvaldi, piesaistot profesionāļus un nodrošinot, lai krīzes situācijā rīdzinieki būtu drošās rokās neatkarīgi no politiķu iesaistes,” uzsver Rīgas vicemēre Linda Ozola.
Smiltis un nepieciešamo tehniku – automašīnas un traktorus - operatīvi piegādāja pašvaldības uzņēmumi “Rīgas ūdens” un “Rīgas satiksme”, kā arī Ārtelpas un mobilitātes departamenta piesaistītie ceļu nozares uzņēmumi un Teritorijas labiekārtošanas pārvalde.
Jau ziņots, ka CAOIP diennakts režīmā darbojās lielās vasaras vētras laikā, kopā ar Komunikācijas pārvaldi apziņojot iedzīvotājus par nepieciešamo rīcību šādā situācijā un par vētras seku likvidēšanas gaitu. CAOIP reģistrēja vairāk nekā 700 vētras radītos incidentus galvaspilsētā un kopā ar VUGD, NMPD un pašvaldības dienestiem un uzņēmumiem koordinēti un efektīvi darbojās pie to novēršanas. Tāpat CAOIP pēdējā pusotra gada laikā efektīvi reaģēja uz dažādiem citiem negadījumiem – brūkošām ēkām, sprādzieniem un ugunsgrēkiem, koordinējot gan seku likvidēšanu, gan palīdzības sniegšanu evakuētajiem iedzīvotājiem.
“Esam ieguldījuši daudz darba Rīgas civilās aizsardzības sistēmas stiprināšanā, būtiski uzlabojot galvaspilsētas civilās aizsardzības spējas. Esam izveidojuši vienotu Rīgas civilās aizsardzības eko-sistēmu, kas darbojas ciešā sazobē ar valsts civilās aizsardzības sistēmu, kā arī nevalstiskajām organizācijām, un turpināsim darbu pie jauniem uzlabojumiem,” norāda CAOIP vadītājs Reinsons.
CAOIP izveidota, lai efektīvi koordinētu pašvaldības iestāžu sadarbību un pārziņā esošos resursus, kā arī stiprinātu pašvaldības kapacitāti novērst civilās aizsardzības riskus un reaģēt krīzes situācijās.
Civilās aizsardzības sistēmas efektivitātes izvērtēšana Rīgā sākta 2022. gadā, pēc gūtās pieredzes Covid-19 pandēmijas laikā un reaģējot uz Krievijas pilna mēroga iebrukumu Ukrainā. Līdz tam Rīga civilās aizsardzības plānošana un rīcība krīzes situācijās bija viena no daudzām Rīgas pašvaldības policijas funkcijām.
Civilā aizsardzība un ar tās nodrošināšanu saistītie izaicinājumi ir starpnozaru jautājums, kas sniedzas ārpus pašvaldības policijas kompetences. Civilās aizsardzības pasākumu nodrošināšanā iesaistās daudzas pašvaldības institūcijas. CAOIP ir pakļauta Rīgas pilsētas izpilddirektoram.
Pārvaldē izveidotas trīs nodaļas: Civilās aizsardzības nodaļa, Operatīvās informācijas un kritiskās infrastruktūras uzraudzības nodaļa un Procesu un risku uzraudzības nodaļa. Jaunās pārvaldes galvenie darbības virzieni ir civilās aizsardzības sistēmas uzturēšana, krīzes situāciju vadība, pilsētvides un kritiskās infrastruktūras monitorings, līdzdalība viedās pilsētas risinājumu ieviešanā, digitalizācijas procesu sekmēšanā, lēmumu pieņemšanas procesa automatizācijā, kā arī sadarbības veicināšana civilās aizsardzības laikā.
Viens no nozīmīgākajiem CAOIP paveiktajiem darbiem ir pašvaldības Civilās aizsardzības plāna izstrāde, materiālu izveidošana iedzīvotājiem par rīcību ārkārtas situācijās un semināru organizēšana par civilās aizsardzības jautājumiem.