“Apņemšanās ieviest digitalizāciju skolās nav tikai nepieciešamība; tā ir būtisks priekšnoteikums kvalitatīvas izglītības nodrošināšanai. Līdz ar interneta jaudas uzlabojumiem tiks mazināta nevienlīdzība zināšanu un izglītības resursu pieejamībā, kā arī skolēniem un mācībspēkiem tiks pavērtas plašākas iespējas apgūt 21. gadsimtam nepieciešamās zināšanas, prasmes un attieksmes, veicinot mūsu sabiedrības digitālo kompetenci,” tā par priekšizpēti stāsta Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra p.i. Valsts sekretāra vietniece – Politikas iniciatīvu un attīstības departamenta direktore Ilze Saleniece.
Priekšizpētē piedalās 43 Latvijas pašvaldības, IZM padotībā esošās koledžas un profesionālās vidējās izglītības iestādes, kā arī Kultūras ministrijas padotības izglītības iestādes. Interneta jaudas izpēte ir uzsākta arī Liepājas Valstspilsētas pašvaldības izglītības iestādēs. “Situācija skolās ir dažāda, taču ceram, ka iegūtie rezultāti veidos pilnvērtīgu pārskatu par visu pašvaldību kopumā, kā arī detalizētāk par katru iestādi atsevišķi. Tas mums ļaus secināt, kādas ir izglītības iestāžu interneta problēmas ikdienā, proti, vai tās ir saistītas ar datu apraidi, vai ir jāmeklē citi cēloņi, piemēram, infrastruktūrā,” cerīgi par priekšizpēti izsakās Liepājas Izglītības pārvaldes Attīstības un projektu nodaļas vadītāja Līva Vilciņa.
Skolu digitalizācijas pakāpes un vajadzības ir atšķirīgas, un visbiežāk saistās ar pašvaldības iespējām novirzīt papildus finansējumu izglītībai. Priekšizpēte palīdzēs noteikt, kādas ir interneta jaudas vajadzības izglītības iestādēs un plānot nepieciešamo finansējumu. Balstoties priekšizpētes ieteikumos, pašvaldībām būs pieejams Atveseļošanas fonda 3 miljonu eiro liels finansējums datu pārraides iespēju pilnveidošanai, tostarp izglītības iestāžu iekštīkla funkcionēšanas uzlabojumiem. Kvalitatīva un ātra interneta pieejamība izglītības iestādēs nodrošinās iespēju integrēt mācību procesā arvien vairāk digitālos mācību līdzekļus, realizēt hibrīda mācīšanas iespējas, īstenot centralizēto eksāmenu organizēšanu un kārtošanu elektroniski, kā arī mazinās šķēršļus izglītojamajiem, kuriem mājsaimniecībās nav pieejams mācību procesam atbilstošs datu pārraides internets vai ir problēmas nodrošināt interneta pieslēgumu.
Interneta datu pārraides jaudas priekšizpēte tiek īstenota Eiropas Savienības (ES) Atveseļošanas fonda projekta “Digitālās plaisas mazināšana sociāli neaizsargātajiem izglītojamajiem un izglītības iestādēs” ietvaros.