Slimības skartajā novietnē tiek veikti slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumi. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, novietnē esošās cūkas tiks likvidētas.
Ap ĀCM skarto novietni tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu. Karantīnas zonā ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai.
PVD stingri aicina mājas cūku turētājus rūpīgi ievērot biodrošības prasības - pēc lauka darbiem un pirms došanās uz kūti, obligāti mainīt apģērbu un apavus, nedot cūkām zaļbarību, augļus un dārzeņus no sava dārza, kā arī dezinficēt lauksaimniecības tehnikas ritošās daļas pirms iebraukšanas saimniecībā!
“ĀCM vīruss nav redzams, taču tas var būt visur, kur pabijušas meža cūkas - mežmalā, dārzā, siena pļavā, uz ceļa, kas ved gar mājām. Vīruss kūtī neienāk pats, to ienes cilvēks. Slimības uzliesmojumi mājas cūku novietnēs parasti sākas ap siena laiku, kad laukos ir liela rosība - traktori braukā šurpu turpu, tehnika tiek izmantota labības apstrādē un citos lauku darbos, un piesardzība darbu dunā aizmirstas. Traktors vīrusu atved no lauka un cilvēks, nenomainot apavus, ienes to cūku novietnē”, saka PVD Veterinārās uzraudzības departamenta direktore Kristīne Lamberga, “Tāpēc mēs vienmēr uzsveram un atgādinām – tikai biodrošības ievērošana var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas! Un pirmkārt tā ir apavu un apģērbu maiņa, ieejot novietnē.”
Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas, kuru skaits pēdējos gados ir strauji pieaudzis. Īpaši uzmanīgiem šobrīd jābūt Madonas, Jēkabpils, Valmieras, Cēsu, Limbažu, Gulbenes, Aizkraukles, Dobeles, Ogres un Tukuma novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais ar ĀCM inficēto meža cūku skaits.