DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Latvijā konstatēts šogad pirmais ĀCM uzliesmojums mājas cūku novietnē 

Valmieras novada Matīšu pagastā ZS “Lelles” konstatēts Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojuma mājas cūku novietnē. Slimība konstatēta nelielā komerciālā novietnē ar 527 cūkām. Tas ir pirmais šogad konstatētais ĀCM gadījums mājas cūku novietnēs Latvijā.  

 

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) slimības skartajā novietnē veic slimības apkarošanas un ierobežošanas pasākumus, kā arī epidemioloģisko izmeklēšanu. Lai likvidētu uzliesmojuma perēkli un nepieļautu slimības tālāku izplatīšanos, visas novietnē esošās cūkas tiks likvidētas.  

Ap ĀCM skarto novietni tiek noteikta karantīnas zona. Šajā teritorijā esošajās novietnēs PVD pastiprināti pārbaudīs cūku veselības stāvokli un biodrošības prasību ievērošanu.  Karantīnas zonā ir noteikti ierobežojumi cūku un cūku izcelsmes produktu pārvietošanai. 

Lielākais drauds mājas cūku veselībai ir meža cūkas. Meža cūku populācija Latvijā ir strauji atjaunojusies un vīruss plaši izplatās jauno meža cūku baros. Likumsakarīgi, apkārtējā vidē – mežos, pļavās un laukos cirkulē ĀCM vīruss.  

Šī gada sešos mēnešos Latvijā ĀCM ir konstatēts jau 601 meža cūkai unt iek prognozēts, ka inficēto dzīvnieku skaits turpinās strauji pieaugt. Salīdzinājumam - visa pagājušā gada laikā ĀCM tika konstatēts 1002 meža cūkām. 

Īpaši uzmanīgiem šobrīd jābūt Madonas, Jēkabpils, Valmieras, Cēsu, Limbažu, Gulbenes, Aizkraukles, Dobeles, Ogres un Tukuma novadu mājas cūku turētājiem, jo šajās teritorijās ir konstatēts vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu skaits. 

Vienīgais, kas var pasargāt mājas cūkas no saslimšanas ar šo nāvējošo vīrusu, ir stingra biodrošības ievērošana novietnē.  

Biodrošība nozīmē vienkāršus piesardzības pasākumus, kas jāievēro ikdienā: 

  • Mājas cūkas un tām paredzētā barība nedrīkst nonākt kontaktā ar savvaļas dzīvniekiem. Tas nozīmē, ka mājas cūkas nedrīkst laist ārā un tās nekādā gadījumā nedrīkst barot ar zaļbarību, piemēram, piemājas dārzos pļautu zāli, pārtikas produktu pārpalikumiem un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem.  
  • Tāpat nedrīkst lietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.  
  • Lai vīrusu novietnē neienestu ar apaviem, pie ieejas cūku novietnē tie ir jānomaina un jādezinficē.  
  • Ja cūkas izskatās neveselas, nekavējoties jāizsauc veterinārārsts. 
Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI