DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Ministre I. Bērziņa: Austrumu pierobežas attīstība ir viens no valsts drošības stūrakmeņiem

Otrdien, 11. jūnijā, vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministres Ingas Bērziņas vadībā notika  Austrumu pierobežas sociālekonomiskās attīstības un drošības stiprināšanas tematiskās komitejas otrā sanāksme, kurā tika apspriestas Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (turpmāk - VARAM) iestrādes attiecībā uz Rīcības plānu Latvijas Austrumu pierobežas ekonomiskajai izaugsmei un drošības stiprināšanai 2025.-2027.gadam (turpmāk – rīcības plāns), kas iekļauj VARAM un citu nozaru ministriju priekšlikumus Austrumu pierobežas izaicinājumu risināšanai.

VARAM ministre I. Bērziņa: “Turpinot pilnveidot Rīcības plāna Latvijas Austrumu pierobežas ekonomiskajai izaugsmei un drošības stiprināšanai 2025.-2027.gadam projektu, ir ļoti svarīga savstarpējā ministriju sadarbība un iesaiste. Esmu lūgusi iesaistītajām nozaru ministrijām līdz jūnija beigām iesniegt precizētus priekšlikumus rīcības plāna pilnveidei, lai veicinātu līdzsvarotu un ilgtspējīgu Latvijas austrumu pierobežas attīstību, uzlabojot reģiona drošību, sociālekonomisko situāciju un cilvēkresursu potenciālu.”

Rīcības plāna mērķis ir Latvijas Austrumu pierobežā veidot atbalsta programmas investīcijām, integrācijai, mobilitātei un dzīves kvalitātes uzlabošanai, kas tuvina reģiona ekonomisko konkurētspēju pārējiem Latvijas reģioniem, veicinot uzņēmējdarbību, stiprinot pierobežas drošību un iedzīvotāju noturību pret krīzēm.

DROŠĪBA

Ņemot vērā Krievijas pilna apmēra agresijas kara pret Ukrainu ietekmi uz Eiropas Savienības Austrumu pierobežā esošajām valstīm, kas izpaužas kopīgos teritoriju attīstības izaicinājumos, par kuriem tika diskutēts VARAM rīkotajā starptautiskajā konferencē “Austrumu pierobeža: attīstības iespējas un izaicinājumi attālajiem reģioniem” 2023. gada maijā, plānojot Austrumu pierobežas attīstību, jāparedz pasākumi iekšējās un ārējās drošības stiprināšanai.

Piemēram, infrastruktūras attīstībā būtu jāpiemēro jauna plānošanas pieeja, piedāvājot divējādas lietojamības risinājumus, nodrošinot objektu militāro un civilo pielietojumu, piemēram, mobilitātes un pretmobilitātes infrastruktūra. Attiecībā uz iekšējās drošības stiprināšanu Austrumu pierobežā, piemēram, plānots īstenot civilās aizsardzības stiprināšanu ciešā sadarbībā ar pašvaldībām, cita starpā paredzot izveidot Austrumu robežas pašvaldību civilās aizsardzības struktūrvienības. Iekļauta arī agrīnās brīdināšanas nodrošināšana (trauksmes sirēnu modernizēšana); noturības un pašpietiekamības nodrošināšana valsts un pašvaldību iestādēm, un komersantiem, kuri sniedz kritiskos pakalpojumus, kā arī dienestu reaģēšanas spēju stiprināšana (t.sk. izveidojot 15 jaunus katastrofu pārraudzības centrus).

EKONOMIKA

Austrumu pierobežas teritorijas straujākas izaugsmes veicināšanai un iedzīvotāju labklājības celšanai būtiski ir uz reģiona ekonomikas attīstību vērsti atbalsta pasākumi, kas padara Austrumu pierobežas teritoriju par pievilcīgāku vietu uzņēmējdarbības veikšanai. 

Attiecīgi šajā rīcības virzienā iekļauti vairāki VARAM un EM īstenojami pasākumi uzņēmumu atbalstam, piemēram, pilnveidojot Latgales Speciālās ekonomiskās zonas sniegtos atbalsta pasākumus uzņēmumiem, izveidojot Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras papildu filiāles u.c.

Papildus svarīgs aspekts ir teritoriju sasniedzamība, lai nodrošinātu iedzīvotāju iespējas nokļūt darba vietās un pakalpojumu sniegšanas vietās un uzņēmumu iespējas transportēt izejvielas un/vai saražotās preces vai sniegt pakalpojumus. Līdz ar to ekonomikas rīcības virziena ietvaros tiek iekļauti arī vairāki pasākumi Austrumu pierobežas teritorijas sasniedzamības uzlabošanai, piemēram, ceļu infrastruktūras pirms robežšķērsošanas vietām attīstība.

CILVĒKRESURSI

Teritorijas apdzīvotība Austrumu pierobežā ir nozīmīgs aspekts arī drošības kontekstā. Ņemot vērā straujāku iedzīvotāju skaita samazināšanos Austrumu pierobežā, nekā pārējā Latvijā, nepieciešams īstenot pasākumus, kas padara Austrumu pierobežu par pievilcīgāku vietu dzīvošanai. Attiecīgi nepieciešams, piemēram, nodrošināt labi apmaksātas darbavietas iedzīvotājiem un potenciālajiem remigrantiem un, no otras puses, kvalificēta darbaspēka pieejamību esošajiem un jauniem uzņēmumiem Austrumu pierobežas teritorijā.

Iepriekšminētais tiks veicināts, piemēram, pilnveidojot augstākās izglītības un zinātnes piedāvājumu Austrumu pierobežā sasaistē ar darba devēju pieprasījumu; stiprinot vispārējās izglītības pieejamību Austrumu pierobežā, t.sk. sniedzot atbalstu skolu saglabāšanai Austrumu pierobežā; nodrošinot pieejamus veselības aprūpes pakalpojumus un veselības aprūpes speciālistu piesaisti Austrumu pierobežā. Cita starpā paredzēta arī Kadetu vidusskolas izveide Austrumu pierobežā un pierobežas jauniešu valsts aizsardzības prasmju attīstīšana.

Pēc ministriju un citu iesaistīto pušu priekšlikumu un komentāru apkopošanas, rīcības plāna projekts tiks pilnveidots un tiks virzīts oficiālai saskaņošanai Vienotajā tiesību aktu projektu izstrādes un saskaņošanas portālā, kā arī tiks atkārtoti nodots publiskajai apspriešanai, ievietojot rīcības plāna projektu VARAM tīmekļa vietnē.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI