DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
11. jūnijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Valdība atbalsta laboratorisko izmeklējumu pieejamības un efektivitātes uzlabošanu

Valdība otrdien, 11. jūnijā, izskatīja Informatīvo ziņojumu “Par valsts apmaksāto laboratorisko izmeklējumu nodrošināšanu”, kas paredz laboratorisko izmeklējumu nepārtrauktībai šogad papildus piešķirt 10,97 miljonus eiro, kā arī vēl citus sistēmiskus uzlabojumus.

Laboratoriskie izmeklējumi ir būtiska veselības aprūpes un ārstēšanas sastāvdaļa, kas nodrošina savlaicīgu diagnostiku un ārstēšanas procesa uzraudzību. Pētījumi rāda, ka diagnostikas testi tiek veikti līdz pat 96% pacientu un līdz pat 80% klīnisko lēmumu tiek pieņemti pamatojoties uz laboratorisko izmeklējumu rezultātiem. Ziņojumā uzsvērta nepieciešamība nodrošināt pieejamību valsts apmaksātiem izmeklējumiem, kas ir ne tikai katra iedzīvotāja, bet visas sabiedrības veselības interesēs.

Otrdien izskatītais ziņojums tapis pēc valdības 2023. gada 12. septembrī dotā uzdevuma piedāvāt risinājumus valsts budžeta piešķirtā finansējuma efektīvākai izmantošanai, jo pēdējos gados izmeklējumu skaits pieaug un ik gadu pārsniedz tam no valsts budžeta atvēlēto finanšu apjomu. Veidojas tā saucamās pārstrādes un laboratorijas nesaņem samaksu par pacientiem sniegtajiem pakalpojumiem, ko nozīmējuši ģimenes ārsti un ārsti speciālisti.

Laboratoriskos izmeklējumu ik gadu saņem ap 970 tūkstošiem pacientu. 2024. gada sākumā no valsts budžeta laboratoriskajiem izmeklējumiem bija ieplānoti 52 miljoni eiro. 2024. gada 1. ceturkšņa dati liecina, ka trīs mēnešu laikā izveidojusies pārstrāde 4,9 milj. eiro apmērā. Savukārt prognozes par gadu liecina, ka kopumā izmeklējumiem būs nepieciešami 65,3 milj. eiro. Nacionālais veselības dienests katru gadu līgumos ar ārstniecības iestādēm norāda pieejamo finansējuma apmēru gadā, kas paredzēts ģimenes ārstiem un speciālistiem pacientu nosūtīšanai ambulatoro laboratorisko pakalpojumu saņemšanai. Arī ar laboratorijām tiek slēgts līgums, kurā norādīts gadam pieejamais finansējums. Laboratoriju iespējas ievērot kvotas ir ierobežotas, jo laboratorijas rīkojas atbilstoši speciālistu nosūtījumiem.

Otrdien valdībā izskatītajā Informatīvajā ziņojumā sniegta informācija par laboratorisko pakalpojumu izsoles rīkošanas iespējām, tarifu pārskatīšanas rezultātiem, kā arī apmaksas nosacījumu pārskatīšanu.

Izvērtējot valdības doto uzdevumu izvērtēt izsoļu rīkošanu izmeklējumu nodrošināšanai, Veselības ministrija secināja, ka riski var būtiski pārsniegt ieguvumus. Tāpēc ir jāmeklē citi risinājumi, piemēram, samazinot esošos pakalpojumu tarifus (šobrīd pārskatīts un samazināts tarifs 24 izmeklējumiem, neskarot slimnīcu uzņemšanas nodaļas) un ieviešot izmeklējumu algoritmus (lai novērstu nepamatotus un mazāk informatīvus izmeklējumus).

Lai uzlabotu veselības aprūpes kvalitāti, nozīme ir savlaicīgai un pacienta veselības stāvoklim atbilstošai diagnostikai, un joprojām pastāv daudzas nenosegtās vajadzības, ko Veselības ministrija vērtēs prioritāro pasākumu ietvarā. No otrdien papildus piešķirtā finansējuma izmeklējumiem - 398,8 tūkstoši eiro - tiks atvēlēti nātrijurētiskā peptīda izmeklējumam, kas ir viena no pamatmetodēm sirds mazspējas diagnostikā un ļauj sekot sirds mazspējas gaitai un ārstēšanas efektivitātei. To saņems vairāki desmiti tūkstoši unikālo pacientu.

Ņemot vērā ne tikai laboratorisko izmeklējumu nozīmi, Veselības ministrijas pasākumi vērsti uz to, lai ārstiem ir jābūt iespējai nosūtīt pacientus uz nepieciešamajiem izmeklējumiem, savukārt pacientiem izmeklējumam jābūt pieejamam gan laika, gan vietas, gan finansiālā ziņā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI