DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. maijā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tieslietas

I. Lībiņa-Egnere: tiesiskumam ir jāspēj reaģēt uz apdraudējumiem, aizsargājot Eiropas Savienības vērtības

Ceturtdien, 23. maijā, tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere konferencē “Eiropas Savienības vērtības katra nacionālā tiesneša atbildība” uzsvēra, ka katram tiesnesim Eiropā ir unikāla loma: viņš ir Eiropas Savienības (ES) kopējo vērtību piemērotājs. Šī dubultā atbildība padara Eiropas tiesnešus par svarīgu tiltu starp nacionālajām tiesību sistēmām un kopējo Eiropas tiesību telpu.

Kopā paveikts daudz tiesiskuma stiprināšanā gan Latvijas, gan ES līmenī, bet daudz vēl darāmā, it īpaši kontekstā ar straujo tehnoloģiju attīstību, kā arī pielāgošanos klimata pārmaiņām un Krievijas militāro draudu sekām, skaidroja tieslietu ministre.

Inese Lībiņa-Egnere akcentē, ka ES vērtību un pilsonisko brīvību aizsargāšana šajos izaicinošajos laikos ir liela atbildība katram: “Mūsdienu tiesiskums prasa atbildības uzņemšanos, nevis slēpšanos aiz likuma vai tā neesamības. Tiesiskumam ir jāspēj reaģēt uz aktuāliem sabiedrības izaicinājumiem un jāspēj paredzēt iespējamās sekas, nevis cerot uz arvien jauniem instrukciju veida tiesību aktiem, bet gan balstoties tiesību principos un to piemērošanā. Tiesnešu drosme, modrība un aktīva līdzdalība dialogā starp varas atzariem un starp tiesām nacionālajā un starptautiskajā līmenī arī turpmāk būs ļoti svarīga.

Inese Lībiņa-Egnere uzsvēra, ka Tieslietu ministrija ir ciešā sinerģijā un dialogā ne tikai ar tiesu varu Latvijā, bet arī ar tiesu varu Luksemburgā un Strasbūrā. Tieslietu ministrijas īstenotā valdības pārstāvība Eiropas Savienības Tiesā ir būtiska, jo palīdz Eiropas Savienības Tiesai izprast valsts nostāju ES tiesību piemērošanā. Tas ir dialogs, kas notiek ne tikai starp nacionālajām tiesām un Eiropas Savienības Tiesu, bet arī starp valdību un Eiropas Savienības Tiesu. Dialogs palīdz arvien konkrētāk izkristalizēt kopīgo ES vērtību izpausmi mainīgās sabiedrības jaunajā realitātē.

Runas noslēgumā Inese Lībiņa-Egnere pauda pārliecību, ka tiesiskums uzvarēs šajos sarežģītajos laikos, taču tas prasīs mūsu kopīgu piepūli, un aicināja Latvijas tiesnešus izmantot iespēju iesniegt pieteikumus Satversmes tiesā, uzdot jautājumus Eiropas Savienības Tiesai par normu interpretāciju, kā arī iesaistīties Tieslietu ministrijas darba grupās, tā stiprinot kopīgās vērtības.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI