DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. maijā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

Pārbaudē bez traucējumiem nostrādāja 119 no 155 trauksmes sirēnām

Pirmdien, 20. maijā, pārbaudot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmas tehnisko gatavību – trauksmes sirēnu tehnisko stāvokli, iespējamos bojājumus vai traucējumus sirēnu darbībā un to skaņas signāla dzirdamību –, bez traucējumiem un bojājumiem nostrādāja 119 no 155 pārbaudītajām trauksmes sirēnām. Vēl deviņām sirēnām netika veikta pārbaude, jo tās tiek atjaunotas, pārvietotas vai remontētas. Kopumā Latvijā ir uzstādītas 164 trauksmes sirēnas.

Pirmo reizi trauksmes sirēnu ieslēgšanas brīdī lietotnes “112 Latvija” lietotājiem tika nosūtīts paziņojums, lai reālos apstākļos testētu lietotnes darbību. Līdz šim paziņojumi bija sūtīti tikai par bīstamiem laikapstākļiem.

VUGD nav apmierināts ar lietotnes “112 Latvija” uzrādītajiem darbības rezultātiem, jo tās izstrādātājs nenodrošināja, ka visi lietotnes lietotāji vienlaicīgi un nekavējoši saņem paziņojumu par trauksmes sirēnu pārbaudi, kas ir viens no šīs lietotnes izveides mērķiem. Šodienas pārbaudē identificētās lietotnes darbības problēmas ir nodotas izstrādātājam un tās ir nepieciešams novērst pēc iespējas īsākā laikā.

Trauksmes sirēnu pārbaudes rezultāti:

  • Rīgā un Rīgas reģionā no 55 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 37 sirēnas, bet astoņas Rīgā izvietotās un pa vienai Baldonē, Saulkrastos, Olainē, Baložos, Lielvārdē, Ikšķilē, Ķegumā un Ogrē izvietotā sirēna nenostrādāja. Viena Rīgā un Salaspilī izvietotā sirēna netika pārbaudītas, jo tām tiek veikti remontdarbi.
  • Kurzemē no 29 izvietotajām trauksmes sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 20 sirēnas. Saldū, Skrundā, Liepājā un Ventspilī izvietotā sirēna nenostrādāja, Grobiņā izvietotajai sirēnai konstatētas skaņas problēmas. Savukārt, Pāvilostā, Sabilē, Valdemārpilī un Ventspilī izvietotās sirēnas netika pārbaudītas, jo tās nav darba kārtībā vai tām tiek veikti remontdarbi.
  • Zemgalē no 23 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 18 sirēnas. Dobelē, Viesītē, Kandavā un Jelgavā izvietotā sirēna nenostrādāja, savukārt Tukumā uzstādītā sirēna netika pārbaudīta.
  • Latgalē no 29 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 26 sirēnas. Rēzeknē, Daugavpilī izvietotā sirēna nenostrādāja, bet Krāslavā izvietotajai sirēnai konstatētas skaņas problēmas.
  • Vidzemē no 28 izvietotajām sirēnām bez traucējumiem nostrādāja 18 sirēnas. Mazsalacā, Valmierā un divas Alūksnē izvietotās sirēnas nenostrādāja, Ainažos, Strenčos un divām Limbažos izvietotajām sirēnai konstatētas skaņas problēmas. Savukārt, Līgatnē un Alojā izvietotās sirēnas netika pārbaudītas, jo tās nav darba kārtībā vai tām tiek veikti remontdarbi.

Par visiem pārbaudes laikā konstatētajiem traucējumiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas tehniski nodrošina trauksmes sirēnu (un programmnodrošinājuma) apkopi un uzturēšanu.

Trauksmes sirēnu uzdevums ir brīdinātu iedzīvotājus dabas vai tehnogēnās katastrofas vai tās draudu gadījumā. Paralēli  informācija par apdraudējumu tiek pārraidīta ar elektronisko plašsaziņas līdzekļu (radio, TV) palīdzību. Valstī šobrīd ir izvietotas 164 trauksmes sirēnas, līdz ar to tās nav dzirdamas visā valsts teritorijā. Attīstot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, tika izvērtēti dažādi varianti, tajā skaitā, kartējot tika aprēķināts, ka trauksmes sirēnu dzirdamības nodrošināšanai lielākajā valsts teritorijā būtu nepieciešams izvietot vismaz divreiz vairāk trauksmes sirēnu, tādējādi palielinot pārklājumu valstpilsētās un novadu centros, kā arī blīvāk apdzīvotajos ciematos, īpaši pierīgas novados. Apzinot dažādu agrīnās brīdināšanas veidu priekšrocības un izmaksas, tika pieņemts lēmums finansējumu ieguldīt šūnu apraides ieviešanā, nevis papildus trauksmes sirēnu uzstādīšanā.

Ukrainas civiliedzīvotājiem, kas atrodas Latvijas teritorijā, mobilo sakaru operatori šodien nosūtīja SMS ar informāciju, ka notiek plānota trauksmes sirēnu pārbaude.

Lai pilnveidotu un attīstītu esošo valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, kas būtu piemērota dažāda veida apdraudējuma situācijās, Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs turpina iepirkuma procedūru, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājums, ar kura palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji varētu saņemt agrīno brīdināšanu uz saviem mobilajiem telefoniem. Šūnu apraides risinājuma ieviešanā tiks izmantoti Eiropas Savienības 2021.-2027.gada fonda – ES Darbības programmas specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt pielāgošanos klimata pārmaiņām, risku novēršanu un noturību pret katastrofām” līdzekļi.

VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, izdzirdot trauksmes sirēnu signālu, iedzīvotājiem jāieslēdz televizori un radioaparāti (Latvijas sabiedriskie mediji – “Latvijas televīzijas” kanāli LTV1 un  LTV7, vai “Latvijas radio” apraides kanāli) vai citas ierīces, piemēram, mobilo telefonu aplikācijas vai radiouztvērēji, informācijas saņemšanai par trauksmes sirēnu ieslēgšanas iemeslu un iedzīvotāju nepieciešamo rīcību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI