DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
15. maijā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Atklājot izstādi, ilggadējā RTU pedagoģe un māksliniece Anita Meldere svinēs radošās dzīves jubileju 

Publicitātes foto

Māksliniece un pedagoģe Anita Meldere savu radošās dzīves un 50 gadu ilgo pedagoģiskā darba jubileju svinēs, 20. aprīlī plkst. 17.00 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Arhitektūras un dizaina institūtā, Ķīpsalas ielā 6 atklājot personālizstādi «Spektrs un horizonts». Izstāde ir apliecinājums radošā un pedagoģiskā darba līdzāspastāvēšanas iespējamībai, tāpēc tajā būs apskatāmi gan mākslinieces, gan viņas audzēkņu – RTU un Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) studentu – darbi.  

«Mans laiks, ģimene, laikabiedri, studijas un darbs Latvijas Mākslas akadēmijā, mani audzēkņi akadēmijā un Rīgas Tehniskajā universitātē, pat mācību programmu un uzdevumu izstrāde un ieceres – viss ir savijies vienuviet blīvā dzīves audumā uz mana molberta,» atzīst A. Meldere.  

Mākslinieci vilina akvareliski caurspīdīga glezniecība – izteiksmes ekspresija, sabiezinātas krāsas, līniju saišķi, šķīdinātāja un lakas akvareliskie šļaksti un plūdums, kas izdzīvo viņas dzīves pulsa ritmu. «Radošajā procesā es pārtopu krāsu kodā un sinhroni ļaujos dabas spēcinošajai valodai un ritmam. Savos darbos uzdodu jautājumus un dalos ar dzīvē pieredzēto,» stāsta māksliniece.  

Personālizstādes nosaukums nav izvēlēts nejauši. Spektrs simbolizē radoši intriģējošo dominanti, kas mijiedarbojas mākslinieces glezniecībā, gleznošanas priekšmetu un krāsu mācības uzdevumos, savukārt horizonts – neiztrūkstošo mākslas priekšmetu tematikas sastāvdaļu RTU Arhitektūras un dizaina institūtā, kur māksliniece topošajiem arhitektiem māca sapratni par telpu. Kompozīcijas dalījums ar horizonta līniju ir jaunpienācis elements arī A. Melderes jaunākajās abstrakcijās, kuras varēs apskatīt izstādē. 

A. Meldere, aizstāvot Eduarda Kalniņa un Edgara Iltnera vadīto diplomdarbu «Saulē un vējā», 1973. gadā absolvēja LMA un, pateicoties E. Iltnera ieteikumam, 1974. gadā sāka strādāt LMA sagatavošanas kursos. Pedagoga darbs nemanot ieguva līdztiesīgu līdzāspastāvēšanas pozīciju mākslinieces lielajam dzīves aicinājumam – glezniecībai. Māksliniece LMA mācīja gleznošanu un krāsu kompozīciju Dizaina sagatavošanas kursos un Funkcionālā dizaina nodaļā vadīja krāsu mācības priekšmetu. Savukārt 2004. gadā līdztekus darbam LMA A. Meldere sāka strādāt RTU, mācot zīmēšanu un gleznošanu arhitektūras studentiem, un 2007. gadā kļuva par Tēlotājas mākslas katedras vadītāju. RTU viņa rūpējās par studentu brīvas rokas zīmējuma ilgtspēju un mākslas priekšmetu radošā pienesuma nozīmības uzturēšanu un saglabāšanu arhitektu izglītībā.  

A. Melderes pasniegto priekšmetu svarīgākie temati ir telpiskums, gaismas loma telpas, apjoma un krāsu izpratnē, un virsuzdevums – sniegt studentiem savu mākslinieces pieredzi, kas iegūta nepārtrauktā un aizraujošā radošajā procesā.  

Izstāde «Spektrs un horizonts» RTU Arhitektūras un dizaina institūta ātrijā, Ķīpsalas ielā 6 aplūkojama līdz 26. jūnijam darbdienās plkst. 9.00–20.00 un sestdienās plkst. 10.00–17.00. Ieeja – bez maksas. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI