DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Zinātņu universitātēm tiek nodrošināts finansējums profesūras tenūras nodrošināšanai 

Šodienas, 23. aprīļa, Ministru kabineta sēdē apstiprināti grozījumi, kas nosaka valsts budžeta finansējuma piešķiršanas kārtību profesūras prognozējamās karjeras sistēmas jeb profesūras tenūras nodrošināšanai zinātņu universitātēs. Finansējums no valsts budžeta 3 miljoni eiro gadā ir daļa no zinātniskajai darbībai paredzētā augstskolas finansējuma. 

Tenūras sistēma ir starptautiski izplatīta un atpazīstama akadēmiskās karjeras sistēma. Tā tiek ieviesta ar mērķi celt augstākās izglītības, zinātniskās darbības un mākslinieciskās jaunrades kvalitāti un veicināt izcilību, piedāvājot prognozējamas un tādējādi pievilcīgākas individuālās akadēmiskās karjeras veidošanas iespējas. Tenūras sistēma sekmēs lielāku konkurenci uz vakantajām akadēmisko amatu vietām, sniedzot institūcijām iespēju piesaistīt un motivēt akadēmiskajā darbā gan labāko Latvijas akadēmisko personālu un zinātniekus, gan arī akadēmisko personālu un zinātniekus no Latvijas diasporas un ārvalstīm. 

Nodibinot darba tiesiskās attiecības, darba līgumu ar profesoru vai asociēto profesoru slēdz uz sešiem gadiem. Darba tiesiskās attiecības tiek turpinātas, noslēdzot otru secīgu darba līgumu uz noteiktu laiku vai noslēdzot darba līgumu uz nenoteiktu laiku, ievērojot augstskolas iekšējo normatīvo aktu noteikumus. Savukārt tenūras sistēmas ietvaros saskaņā ar spēkā esošo regulējumu ar profesūras tenūras sistēmas ietvaros ievēlētu profesoru pēc sešu gadu darba līguma termiņa beigām tiek slēgts līgums uz nenoteiktu laiku, ja darbības rezultāti ir atbilstoši tenūrprofesora prasībām. 

Tenūras finansējums tiek piešķirts proporcionāli zinātņu universitātes daļai no zinātniskās darbības bāzes finansējuma apmēra un proporcionāli zinātnes doktora grāda ieguvēju skaitam universitātē iepriekšējos trīs gados pret zinātnes doktora grāda ieguvēju kopskaitu zinātņu universitātēs iepriekšējos trīs gados. 

Valsts finansē 70% no attiecināmām tenūras izmaksām – tenūras profesora un pētniecībā iesaistīto tenūras profesora zinātniskās grupas locekļu atlīdzība, profesūras tenūras īstenošanai nepieciešamā inventāra, pamatlīdzekļu, instrumentu un materiālu iegāde u.c. Savukārt zinātņu universitātes nodrošina 30% līdzfinansējumu tenūrai no dažādiem avotiem, ieskaitot pašu ienākumus, zinātnes bāzes un snieguma finansējumu, kā arī līgumpētījumu un citu piesaistīto finansējumu, gan vietējo, gan starptautisko.  

Ministru kabineta noteikumu grozījumi “Grozījumi Ministru kabineta 2006. gada 12. decembra noteikumos Nr. 994 “Kārtība, kādā augstskolas un koledžas tiek finansētas no valsts budžeta līdzekļiem” pieejami Ministru kabineta tīmekļvietnē. 

 

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI