DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. aprīlī, 2024
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Veselības ministrs iepazīstas ar Somijas pieredzi veselības aprūpes un profilakses nodrošināšanā iedzīvotājiem 

Veselības ministrs Hosams Abu Meri piektdien, 19.aprīlī, darba vizītes laikā Somijā tikās ar sociālo lietu un veselības ministri Kaisu Juuso (Kaisu Juuso), sociālās drošības ministri Sanni Grānu-Lāsonenu (Sanni Grahn-Laasonen) un citām Somijas veselības nozares amatpersonām, lai pārrunātu un iepazītos ar šīs valsts veiktajām reformām veselības aprūpes jomā, arī apmeklēja Helsinku universitātes slimnīcu. 

Ar Somijas sociālo lietu un veselības ministri Kaisu Juuso Hosams Abu Meri pārrunāja reformu ieviešanas gaitu un izaicinājumus, kas saistīti ar demogrāfijas situāciju, augošajām izmaksām medicīnā un veselības aprūpes pakalpojumu plānošanu. Arī Somijā aktuāla ir sabiedrības novecošanās un pakalpojumi, kas nepieciešami vecāka gadagājuma cilvēkiem. Tādēļ arvien lielāka loma ir medicīniskajai aprūpei mājās un mobilām multiprofesionālām komandām. Īstenotā veselības aprūpes reforma Somijā, izveidojot 22 labbūtības apgabalus vērsta uz to, lai vairāk uzmanības un finansējuma varētu novirzīt pakalpojumiem, kas ir visvairāk vajadzīgi apgabala iedzīvotājiem.  

Tikšanās laikā ar Somijas sociālās drošības ministri Sanni Grānu-Lāsonenu ministrs pārrunāja jautājumus par ciešāku Latvijas un Somijas sadarbību un kopīgām iniciatīvām Eiropas Savienības līmenī, kā arī kritisko medikamentu apgādes jautājumiem un sistēmu gatavību apdraudējumiem. Savukārt slimību profilakses un veselības veicināšanas jomā ministri bija vienisprātis, ka tabakas, alkohola un narkotisko vielu ierobežošanai efektīvāks būtu vienots regulējums Eiropas Savienības līmenī. 

Amatpersonas iepazinās, kā Somijā tiek īstenota veselības aprūpes un veselības veicināšanas funkciju sadale – no profilakses pasākumiem līdz diagnostikai un ārstēšanai. Jau ziņots, ka Latvijā turpinās darbs pie slimnīcu tīkla pārskatīšanas un primārās veselības aprūpes stiprināšanas, ar mērķi ir attīstīt ārstēšanas kvalitāti, rezultātu mērīšanu un analīzi, lai noteiktu nepieciešamās izmaiņas procesos. Tāpat Latvija virzās uz integrētu un pacientu vērsta veselības aprūpi, kas apvieno veselības un sociālā aprūpes jomas un Somija ar īstenotajām reformām ir labs paraugs, kam līdzināties. 

Somija un Dānija ir vienīgās valstis Eiropā, kurās ir viens no garākajiem iedzīvotāju paredzamajiem dzīves ilgumiem Eiropā un tas turpina pieaugt. 2023. gadā Somijā pabeidza veselības aprūpes sistēmas reformu, kas kopumā ilga 17 gadus. Reformas rezultātā veselības aprūpe ir decentralizēta, to organizē 22 labbūtības pakalpojumu apgabali (Well-being Service Counties). Katrs no labbūtības pakalpojumu apgabaliem pieder vienai no piecām sadarbības jomām, kas organizētas ap piecām universitātes slimnīcām, kurās tiek koncentrēta terciārā līmeņa pakalpojumu sniegšana. Līdzīgi slimnīcu tīkla sadarbību plānots īstenot arī Latvijā, veidojot visu līmeņu slimnīcu sadarbību ar Paula Stradiņa klīnisko universitātes slimnīcu un Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu.  

Vizītes ietvaros veselības ministrs Hosams Abu Meri apmeklēja arī Helsinku universitātes slimnīcu, kas ir lielākā slimnīca un vienlaikus otrs lielākais darba devējs Somijā, nodarbinot 27 tūkstošus darbinieku. Gada laikā šajā slimnīcā ārstējas 680 tūkstoši pacientu. Veselības aprūpes reformas rezultātā Helsinku universitātes slimnīca ir atbildīga par sekundaras ambulatorās veselības aprūpes pakalpojumu nodrošināšanu Ūsimā (Uusimaa) reģionā (HUS + 3 regionalas slimnicas). Somijā līdzīgi kā Latvijā viens no lielākajiem izaicinājumiem ir cilvēkresursu jautājums – speciālistu un aprūpes personāla trūkums un pieaugošās izmaksas veselības aprūpē. 

“Somijas vizītē pārliecinājos, ka veselības aprūpes sistēmas ir milzīgu izaicinājumu priekšā un mēs varam gūt vērtīgas atziņas un mācīties no kaimiņu pieredzes. Somijas veselības aprūpes sistēmas reformas mērķis ir organizēt veselības aprūpes pakalpojumus efektīvāk, ņemot vērā iedzīvotāju novecošanos, speciālistu un aprūpes personāla trūkumu, kā arī pieaugošās izmaksas veselības aprūpē. Savukārt lielākajā Somijas slimnīcā - Helsinku Universitātes slimnīcā - diskutējām ar administratīvo vadību, zinātnes, pētniecības, attīstības  un pacientu pieredzes ekspertiem, kur uzsvēra vienotas veselības datu pieejamības kritiski svarīgo lomu pacientu pieredzes un zinātnes attīstībai,” norāda veselības ministrs Hosams Abu Meri. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI