DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
20. martā, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Stradiņa slimnīcā no viena donora veiksmīgi veiktas piecas transplantācijas operācijas  

Pateicoties kāda donora tuvinieku piekrišanai orgānu ziedošanai, Stradiņa slimnīcā veiktas piecas transplantācijas operācijas. Lai šis process noritētu iespējami ātrāk, tika piesaistīts Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests (NMPD), kas palīdzēja nodrošināt orgānu, medicīniskā aprīkojuma un personāla transportēšanu. Stradiņa slimnīca atgādina, ka ikviens iedzīvotājs savu izvēli par orgānu ziedošanu var veikt valsts E-veselības sistēmā.  

Vairāku orgānu izņemšanas operācija notika 2024.gada 15.martā vienā no Latvijas reģionālajām slimnīcām, kad vienlaicīgi tika iegūti četri transplantējami orgāni un audi. Tas ļāva Stradiņa slimnīcā veikt sirds pārstādīšanu, aknu transplantāciju, jaunu orgānu saņēma divi nieru pacienti, bet vienam pacientam tika veikta radzenes transplantācijas operācija.   

Pateicoties tam, ka piederīgie piekrita orgānu ziedošanai, tika dota iespēja veikt dzīvību glābjošas operācijas četriem pacientiem un sniegta iespēja uzlabot redzi vienam pacientam. Stradiņa slimnīca un donora orgānu saņēmēji ir dziļi pateicīgi šī donora piederīgajiem, kuri tik grūtā brīdī, zaudējot tuvinieku, ir piekrituši veikt šo ziedojumu.   

Augsti novērtējama ir Stradiņa slimnīcas mediķu komandas sadarbība – orgānu transplantācijas tika veiktas operatīvi un profesionāli, sadarbojoties vairākām slimnīcas struktūrvienībām: Nacionālajam transplantācijas koordinācijas dienestam, Latvijas Transplantācijas centram, Sirds ķirurģijas centram, Ķirurģijas klīnikai, Apvienotajai laboratorijai, Anestezioloģijas un reanimatoloģijas klīnikai, Diagnostiskās radioloģijas institūtam, Oftalmoloģijas klīnikai, Nefroloģijas centram, Gastroenteroloģijas, hepatoloģijas un uztura terapijas centram, Latvijas Kardioloģijas centram, kā arī vairāku operāciju bloku profesionāļiem 

Aknu transplantācijas veikšanā tika piesaistīti speciālisti no Karolinskas Universitātes slimnīcas Zviedrijā (Karolinska University Hospital). Savukārt orgānu ziedošana varēja notikt pateicoties Reģionālās slimnīcas intensīvās terapijas un reanimācijas nodaļas personāla profesionālai darbībai.  

NMPD Specializētās medicīnas centrs, kas ik dienu nodrošina atbalstu kolēģiem Latvijas slimnīcās, šajā orgānu transplantācijas procesā koordinēja  un nodrošināja Valsts Robežsardzes helikoptera piesaisti donora sirds un ķirurgu brigādi transportēšanai no donora slimnīcas uz Rīgu. Tāpat Specializētās medicīnas centrs nodrošināja mediķu un visa nepieciešamā medicīniskā aprīkojuma transportēšanu no Rīgas uz donora slimnīcu un atpakaļ, lai maksimāli ātri tiktu veikta atbilstošā operācija. Kopumā šajā pasākumā no NMPD puses tika iesaistīti trīs operatīvie medicīniskie transporta līdzekļi, tādējādi nodrošinot atbalstu augsta līmeņa profesionāļiem visa procesa garumā.  

Donoru orgānu pieejamība Latvijā ir kritiski zema, tāpēc Stradiņa slimnīca atgādina, ka orgānu ziedošana ir iespējama gan dzīves laikā, gan pēc nāves. Dzīves laikā ir iespējams ziedot vienu nieri, aknas daivu (bērniem) un plaušas daivu (bērniem). Savukārt pēc nāves cilvēks var izglābt vismaz astoņu citu cilvēku dzīvības vai atgriezt cilvēkiem dzīves kvalitāti, ziedojot divas nieres, aknas, sirdi, plaušas, zarnas, aizkuņģa dziedzeri, tievās zarnas, radzenes, kaulus un cīpslas. Latvijā pašreiz tiek veikta sirds, aknu, nieru, un radzenes transplantācija.  

Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem ikvienam valsts iedzīvotājam ir iespēja izteikt savu gribu par orgānu ziedošanu pēc savas nāves, veicot atbilstošu atzīmi valsts E-veselības sistēmas tīmekļvietnēwww.eveseliba.gov.lv vai mutiski informējot savus tuvākos cilvēkus, lai šo atbildību neatstātu uz savu radinieku pleciem. Sīkāka informācija par šo iespēju pieejama šeit. 

Kādas dzīvības atslēga ir Tavās rokās! 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI