DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
19. martā, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

 Valdība vienojas veicināt veselības tūrismu  

Valdība otrdien, 19. martā, izskatīja Veselības ministrijas sagatavoto rīcības plānu veselības aprūpes pakalpojumu eksporta jeb veselības tūrisma attīstībai 2024.-2027.gadam, kurā tiek plānots palielināt gan ārvalstu klātienes veselības tūristu skaitu, gan ārstniecību iestāžu ikgadējos ieņēmumus. 

Veselības ministrs Hosams Abu Meri papildus uzsver, ka arī medicīnas izglītība un pētniecība ir virziens, kurā Latvija ar savu konkurētspēju izceļas citu valstu vidū un kas ir jāattīsta. “Rīgas Stradiņa universitāte ir moderna un konkurētspējīga medicīnas un pētniecības iestāde ar ambīcijām kļūt par vadošo izglītības iestādi Baltijā. Tā var konkurēt ar citām valstīm studiju programmu, kvalitātes un arī mācību maksas ziņā, un kā apliecinājums tam ir ārvalstu studentu skaits universitātē. Medicīnas studijas Latvijā ir plaši integrētas klīniskajā praksē, kas mūs atšķir no citām valstīm. Tas studentiem dod iespēju apgūt profesiju lielākajās universitātes klīniskajās slimnīcās un arī medicīnas zinātnes iestādēs,” uz šā virziena potenciālu norādīja ministrs H. Abu Meri. 

Līdz 2027. gadam plānots palielināt ārstniecību iestāžu ikgadējos ieņēmumus no veselības tūristiem līdz 15 miljoniem eiro, kā arī palielināt ārvalstu klātienes veselības tūristu skaitu par 20%. Vismaz 10  ārstniecības iestādēm iecerēts ieviest starptautiskus kvalitātes sertifikācijas procesus, t.sk. starptautiski atzītus, attiecībā uz pacientu apkalpošanas kvalitāti. Viens no mērķiem ir arī veicināt ārstniecības personu noturēšanu valstī veselības aprūpes sistēmā, tāpēc pasākumu rezultātā tiek sagaidīts, ka Latvijā no ārzemēm atgriezīsies vismaz 10 ārstniecības personas. 

Lai pastiprinātu veselības tūrisma aktivitātes, kas veicina konkurētspējīgāko veselības aprūpes pakalpojumu eksportu, un identificētu jaunus pakalpojumus Veselības ministrijas vadībā tiks izveidots saraksts ar jauniem eksportspējīgiem veselības aprūpes pakalpojumiem, kurus virzīt Latvijas mārketinga aktivitāšu ārvalstīs ietvaros, kā arī jau ietver atsauces uz konkrētiem jauniem eksportspējīgiem pakalpojumiem - gēnu testiem; personalizētu terapiju un medicīniskās rehabilitācijas programmām, kas izstrādātas, balstoties uz gēnu testiem; atkarības slimību medicīniskās rehabilitācijas programmas. 

Veselības tūrists ir fiziska persona, kura ceļo ārpus savas pastāvīgās dzīvesvietas valsts un kura saņem medicīnas pakalpojumus Latvijā, kas netiek segti no valsts budžeta līdzekļiem. Dati liecina, ka Latviju klātienē apmeklējušie ārvalstu pacienti lielākoties izmanto dārgas ārstnieciskās manipulācijas ar paaugstinātu sarežģītības pakāpi  – tai skaitā it īpaši bariatrijas operācijas, neauglības ārstēšanu un medicīnisko apaugļošanu, kā arī plastisko ķirurģiju.  

2022. gadā klātienes un telemedicīnas pakalpojumus izmantojošo veselības tūristu skaits sasniedza 42 159, kuru izdevumi par saņemtajiem medicīniskajiem pakalpojumiem Latvijā sasniedza 11,35 miljonus eiro. Nozīmīgākie Latvijas konkurenti šajā jomā ir Lietuva, Igaunija un Turcija.  

 

 

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI