DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. martā, 2024
Lasīšanai: 6 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Latvija pievienojas ES Ljēžas mājokļu ministru deklarācijai par pieejamiem un ilgtspējīgiem mājokļiem visiem 

Š.g. 4.-5. martā Beļģijas pilsētā Ljēžā neformālā Eiropas Savienības (ES) mājokļu ministru padomes konferencē tiekas ES dalībvalstu par mājokļu politiku atbildīgie ministri, augstākās amatpersonas, iesaistītās puses un sabiedriskās organizācijas, lai diskutētu par mājokļu pieejamības un ilgtspējas jautājumu risinājumiem. Latvijas viedokli sanāksmē pārstāv Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs Edmunds Valantis. Konferences laikā E. Valantis Latvijas vārdā parakstījis Beļģijas prezidentūras Eiropas Savienībā Ljēžas mājokļu ministru deklarāciju par pieejamu ilgtspējīgu mājokli visiem. 

Mājokļu pieejamība ir pieaugošs izaicinājums visā Eiropas Savienībā, kura nozīmi pēdējos gados vēl vairāk saasinājusi Covid-19 pandēmija, Krievijas pilna mēroga agresija pret Ukrainu un globālās tendences. Lai gan nav vienota rādītāju kopuma, ko izmantot mājokļu pieejamības noteikšanai, vairākas tendences norāda uz pieaugošu mājokļu pieejamības trūkumu ES. Eiropas Komisija no savas puses vairākkārt uzsvērusi, ka mājokļu pieejamība ES ir arvien lielāka problēma. Arī Eiropas Parlaments ir aktīvi pievērsies šim jautājumam, pieņemot rezolūciju par "Piekļuvi pienācīgam un pieņemamam mājoklim visiem". 

Konferencē plaši diskutēts par veiksmīgiem politikas un rīcības pasākumiem, kas veicina mūsdienu prasībām atbilstoša mājokļa pieejamību ikvienam, mājokļu pieejamību veicinošu pasākumu finansēšanas mehānismiem un sociālo mājokļu fonda atjaunošanu un pielāgošanu klimata pārmaiņām. Konferences laikā E. Valantis uzsvēra: “Mājokļu pieejamības veicināšana, t.sk. mājokļu atjaunošana, ir finansiāli izteikti ietilpīgi pasākumi, kuru īstenošanai nepieciešamas investīcijas daudz lielākā apmērā. Būtiski ir ne tikai turpināt nodrošināt ES fondu ieguldījumus mājokļu jautājumu risināšanas instrumentos, bet vienlaikus nepieciešams nodrošināt arī pieeju ES ilgtermiņa aizdevumiem ar zemu procentu likmi, kas ir kritiski svarīgi, lai nodrošinātu ieguldījumu atmaksāšanos”. 

Lai gan mājokļu politika ir Eiropas Savienības dalībvalstu kompetences jautājums, deklarācija paredz, ka Eiropas Komisija sadarbībā ar Eiropas Parlamentu, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju un Eiropas Reģionu komiteju katru gadu organizē ES samitu par sociālajiem un pieejamiem mājokļiem, pulcējot visas ieinteresētās puses, kas iesaistītas valstu aktivitātēs sociālo un pieejamu mājokļu jomā.  

Tāpat Eiropas Komisija izstrādās ES platformu, kurā dalībvalstis varēs dalīties ar  paraugpraksi pieejamu un sociālo mājokļu piedāvājuma palielināšanai, dzīvojamā fonda renovācijas veicināšanai un apmainītos ar noderīgiem datiem; mudinās dalībvalstis veidot ilgtermiņa valsts, reģionālās un vietējās partnerības starp mājokļu nodrošinātājiem, sociālajiem dienestiem un vietējām iestādēm, lai risinātu pastāvošās atbalsta vajadzības; apkopos vienuviet informāciju par Eiropas finanšu instrumentiem mājokļu pieejamības veicināšanai, kā arī atbilstošus apmācību materiālus sociālo pakalpojumu sniedzējiem, vietējām iestādēm un citiem sociālo un pieejamu mājokļu sektora dalībniekiem. 

Vienlaikus Eiropas Komisijai stiprinās atbalstu valsts, reģionālajai un vietējai politikai mājokļu nozarē, vienkāršojot piekļuvi informācijai par iespējām saņemt atbalstu no Eiropas instrumentiem, kā arī ietekmes novērtējumos vairāk vērtēs ES politikas ietekmi uz mājokļa pieejamību. Savukārt Eiropas Investīciju banka šajā deklarācijā apņēmusies stiprināt finanšu risinājumus pieejamu un sociālo mājokļu sektoram. 

Ljēžas ministru konferences ietvaros Ekonomikas ministrijas valsts sekretārs E. Valantis un Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komitejas, Transporta, enerģētikas, infrastruktūras un informācijas sabiedrības specializētās nodaļas prezidente Baiba Miltoviča vienojās par sadarbības stiprināšanu nākotnē gan Latvijas mājokļu politikas attīstībā, gan ES iniciatīvu ietvaros. E. Valantis uzsver: “Mājokļu pieejamība nav tikai maznodrošināto iedzīvotāju problēma, vienlaikus mums ir kompleksi jāraugās uz mājokļu ilgtspēju un politikas pielāgošanu klimata mērķu sasniegšanai. Tāpēc EM izstrādā valsts atbalsta pasākumus dažādu grupu vajadzībām”. 

“Mājokļu ministru konference Ljēžā skaidri apliecina mājokļu krīzes klātbūtni Eiropas Savienības dalībvalstīs. Šobrīd aktuāli ir tādi jautājumi kā Eiropas iedzīvotāju ienākumu neatbilstība mājokļu izdevumiem, mājokļu dārdzība, aizdevumu procentu likmju straujais pieaugums visā eirozonā, mājokļu un sociālo mājokļu pieejamība kopumā. Eiropas Ekonomikas sociālo lietu komiteja turpinās aktualizēt mājokļu pieejamības jautājumus, konsultējoties ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām, uzklausot iedzīvotāju bažas un praktiskos ieteikumus,” pēc konferences uzsver Baiba Miltoviča. 

Jau 2022. gadā Ekonomikas ministrija sadarbībā ar Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komiteju organizēja konferenci “Mūsdienu prasībām atbilstoša mājokļa pieejamība Eiropas Savienībā”. Lai sagatavotu ierosinājumus š.g. ministru konferencei Ljēžā, Eiropas Ekonomikas un Sociālo lietu komiteja Beļģijā š.g. februārī organizēja konferenci Mājokļu krīze Eiropā — turpmākais ceļš?". Abu konferenču secinājumi ir integrēti Beļģijas prezidentūras Eiropas Savienībā “Ljēžas mājokļu ministru deklarācijā”.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI