DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
27. februārī, 2024
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Būvniecības izmaksu līmenis gada laikā palielinājās par 1,6%

2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada janvāri, būvniecības izmaksu līmenis Latvijā palielinājās par 1,6%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Strādnieku darba samaksa pieauga par 6,8%, mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas – par 3,6%, savukārt būvmateriālu cenas samazinājās par 1,5%.

2024. gada janvārī, salīdzinot ar 2023. gada decembri, būvniecības izmaksu līmenis palielinājās par 0,6 %. Strādnieku darba samaksa pieauga par 0,7 %, būvmateriālu cenas, kā arī mašīnu un mehānismu uzturēšanas un ekspluatācijas izmaksas palielinājās par 0,6 %.

Janvārī būvniecības izmaksu vidējo līmeni visvairāk ietekmēja darba samaksas pieaugums apdares būvdarbu strādniekiem (jumiķiem, apmetējiem, sanitārtehniķiem un citiem), kā arī montētājiem. Strādnieku darba samaksas pieaugumu ietekmēja pieņemtie Būvniecības nozares ģenerālvienošanās grozījumi par minimālo algu nozarē nodarbinātajiem, kas stājās spēkā 2024. gada 1. janvārī.

Informācija par būvniecības izmaksu pārmaiņām 2024. gada februārī tiks publicēta 27. martā.

Metodoloģiskā informācija

Būvniecības izmaksu indeksa (BII) mērķis ir atspoguļot vidējās tendences būvniecības resursu cenu pārmaiņās. BII ir ielaides (input) cenu indekss; tas parāda cenu pārmaiņas galvenajiem būvniecībā ieguldītajiem resursu veidiem.

2024. gadā datus par būvniecības resursu cenām sniedz ap 230 būvuzņēmumu un vairāk nekā 45 tirdzniecības uzņēmumu. Būvizmaksu indeksa aprēķinos izmanto arī būvmateriālu cenas, kuras uzņēmumi sniedz ražotāju cenu indeksu rūpniecībā un importa cenu indeksa aprēķiniem. Papildus aprēķinos izmanto reģistrētās patēriņa cenas būvmateriāliem.

Cenu apsekojuma izlasē iekļauti būvuzņēmumi, kam 2023. gadā bija lielākais pašu spēkiem veiktais būvdarbu apjoms. 94,8 % no apsekotajiem uzņēmumiem pašu spēkiem veikto darbu apjoms pārsniedza 1 milj. eiro gadā, no tiem 32,9 % uzņēmumu darbu apjoms bija virs 5 milj. eiro gadā. Tirdzniecības uzņēmumu atlases kritērijs ir to apgrozījuma lielums un specializācija.

2024. gadā ir aktualizēti būvniecības izmaksu indeksa aprēķinos lietotie svari, kas atspoguļo 2023. gadā būvuzņēmumu pašu spēkiem veikto būvdarbu apjomu un struktūru. Katru gadu svari tiek pārrēķināti iepriekšējā gada decembra cenās.

 

2023. gada svari %

2024. gada svari %

Būvniecība – pavisam

100,0

100,0

Būvmateriāli

54,4

50,8

Strādnieku darba samaksa

24,2

27,9

Izmaksas mašīnu un mehānismu uzturēšanai un ekspluatācijai

21,4

21,3

Plašāka informācija par būvniecības izmaksu indeksiem Latvijā pieejama oficiālās statistikas portāla sadaļā "Aprakstošie metadati".

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI