DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. decembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Valsts pārvalde

Saeima paziņojumā aicina pēc iespējas ātrāk atgriezt dzimtenē prettiesiski pārvietotos Ukrainas bērnus

Saeima ceturtdien, 21.decembrī, pieņēma paziņojumu par prettiesiski uz Krieviju un Baltkrieviju pārvietoto Ukrainas bērnu atgriešanu dzimtenē. 

Paziņojumā parlamentārieši stingri nosoda Krievijas un Baltkrievijas prettiesisko, piespiedu kārtā īstenoto Ukrainas bērnu pārvietošanu uz Krieviju un Baltkrieviju. 

“Tā nav tikai bērnu nolaupīšana. Tā ir Ukrainas nākotnes nolaupīšana,” iepriekš uzsvēra par lēmuma projekta virzību atbildīgās Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols. “Atgādināt un pievērst starptautiskās sabiedrības uzmanību Krievijas nolaupītajiem, vardarbīgi no ģimenes, tuviniekiem un dzimtenes atrautajiem Ukrainas bērniem ir mūsu morālais pienākums,” norādīja komisijas priekšsēdētājs. “Krievijas izvērstais agresijas karš nenozīmē tikai cīņas frontē,” pauda R.Kols. “Tie viennozīmīgi ir arī neskaitāmi noziegumi, cilvēktiesību pārkāpumi, emocionāla, fiziska un psiholoģiska vardarbība, arīdzan pret ikvienu prettiesiski pārvietoto Ukrainas bērnu.” 

Deputāti paziņojumā aicina starptautisko sabiedrību un organizācijas, jo īpaši Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteju un ANO ģenerālsekretāra īpašo pārstāvi jautājumos par vardarbību pret bērniem, aktīvi iesaistīties šā jautājuma risināšanā, lai Ukrainai nozagtie bērni tiktu pēc iespējas ātrāk un drošāk nogādāti atpakaļ pie viņu ģimenēm vai likumiskajiem pārstāvjiem. 

Saeima atbalsta Starptautiskās Krimināltiesas uzsākto izmeklēšanu, lai tiktu apzināti un saukti pie atbildības tie, kuri Ukrainas teritorijā pastrādājuši kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci. 

Parlamentārieši novērtē to, ko daudzas iesaistītās valstis jau paveikušas Ukrainas bērnu atgriešanai, un pauž atbalstu starptautiskajai koalīcijai prettiesiski deportēto un piespiedu kārtā pārvietoto Ukrainas bērnu atgriešanai dzimtenē. 

Deputāti mudina atbilstoši Ukrainas iecerei izveidot kādā no trešajām valstīm starptautisku centru, kas nodarbotos ar pārvietoto Ukrainas bērnu atgriešanas jautājumiem un kalpotu par kontaktpunktu iesaistītajām starptautiskajām organizācijām, Ukrainas bērniem un viņu vecākiem vai pārstāvjiem. 

Saeima rosina arī citas valstis un starptautiskās organizācijas aktīvi un nekavējoties iesaistīties šā jautājuma risināšanā, kā arī pieņemt līdzīgus paziņojumus.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI