DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
18. decembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Izglītība

Prezentēs četrus studentu izstrādātus risinājumus vēža diagnostikai

FOTO: Publicitātes foto

Otrdien, 19. decembrī, plkst. 11 Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Zinātnes un inovāciju centrā studenti prezentēs lielajos datos un mākslīgā intelekta risinājumos balstītus instrumentus onkoloģisko saslimšanu diagnosticēšanai un pacientu aprūpei.

RTU, Rīgas Stradiņa universitātes un Latvijas Universitātes studenti setiņu mēnešu laikā izstrādājuši un medicīnas iestādēs, tai skaitā Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā, testē četrus inovatīvus risinājumus. Starp tiem ir atbalsta instruments ģimenes ārstiem, kas palīdzēs zarnu vēža agrīnā diagnostikā, izmantojot lielos valodu modeļus histoloģijas rezultātu strukturēšanā un analizēšanā, un tiešsaistes platforma, kurā vecāki pirms ģimenes ārsta apmeklējuma var ievadīt informāciju par bērna veselības stāvokli. Šie dati tiek analizēti, lai ģimenes ārsts, uzņemot pacientu, varētu gan pārskatīt atbildes, gan saņemt apkopojumu par slimību «sarkanajiem karogiem». Studenti attīsta arī instrumentu, kas ar datorredzes palīdzību uzlabos onkoloģijas diagnostiku, nodrošinot ātru radiogrammu analīzi un sniedzot reāllaika atbalstu veselības aprūpes speciālistiem, un nākamās paaudzes genoma sekvencēšanas transkriptoma instrumentu, ar kuru būtu iespējams noteikt un analizēt vēža slimnieka gēnu ekspresiju.

Šie risinājumi top unikālā programmā «INNO HEALTH HUB», ko ar tehnoloģiju uzņēmuma SIA «Mikrotīkls» atbalstu organizē RTU Attīstības fonds un RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrika. Tajā uzņemti 29 dažādu universitāšu un studiju programmu studenti ar kompetencēm medicīnā, datorzinātnē, biofarmācijā, bioloģijā, ekonomikā, sabiedrības veselības nodrošināšanā utt. Viņi atsaucās SIA «Mikrotīkls» aicinājumam rast risinājumus diviem izaicinājumiem, kas saistīti ar lielo datu vai genomu datu analīzi vēža diagnostikā – lielo datu izmantošana ļaundabīgo audzēju ģenētikā, diagnostikā un prognozēšanā pediatrijā un  mākslīgā intelekta izmantošana lielo vai genoma datu analīzē agrīnai vēža diagnostikai augstas izšķirtspējas attēlos. Risinājumu izstrādē komandas saņem finansiālu un mentoru atbalstu, kā arī iespēju izmantot RTU HPC (High Performance Computing jeb augstas veiktspējas skaitļošana) infrastruktūru.

«Ir liels gandarījums, ka mums ir izdevies piesaistīt jaunus talantus medicīnas tehnoloģiju jomai. Vēlamies turpināt programmu, gan motivējot esošos dalībniekus pilnveidot un testēt savus prototipus, kas nākotnē var rezultēties sabiedrības veselībai nozīmīgos risinājumos, gan piesaistot jaunus studentus un tādējādi sekmējot medicīnas tehnoloģiju ekosistēmu,» saka RTU Zinātnes un inovāciju centra Dizaina fabrikas vadītāja Elīna Miķelsone.

Studenti savus risinājumus prezentēs RTU Zinātnes un inovāciju centra zālē «Moon», Ķīpsalas ielā 6A.

SIA «Mikrotīkls» kopš 2017. gada ir RTU Attīstības fonda sadarbības partneris. Šo gadu laikā uzņēmums ziedojis vairāk nekā 3,25 miljonus eiro RTU laboratoriju modernizācijai, infrastruktūras uzlabošanai un iekārtu iegādei.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI