DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
22. novembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Ražotāju cenu līmenis gada laikā samazinājās par 9,0%

2023. gada oktobrī, salīdzinot ar 2022. gada oktobri, vidējais ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 9,0 %, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 13,1 %, eksportētajai produkcijai – par 4,9 %. Eksportam uz eirozonas valstīm cenas saruka par 5,2 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 4,8 %.

Ražotāju cenu līmeni gada laikā visvairāk ietekmēja cenu kritums siltumapgādē un gāzes apgādē, elektroenerģijas tirdzniecībā un ražošanā; koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā, kā arī ķīmisko vielu un ķīmisko produktu ražošanā. Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā, kā arī dzērienu ražošanā.

Skatīt OSP datubāzē: RCI020

Dati par 2023. gada septembri ir precizēti.

2023. gada oktobrī, salīdzinot ar septembri, ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā samazinājās par 1,6 %. Vietējā tirgū realizētajai produkcijai cenu līmenis samazinājās par 2,5 %, eksportētajai produkcijai – par 0,8 %. Eksportam uz eirozonas valstīm ražotāju cenu līmenis samazinājās par 0,5 %, eksportam uz ārpus eirozonas valstīm – par 1,0 %.

Pazeminoša ietekme uz kopējo ražotāju cenu līmeni mēneša laikā bija cenu kritumam elektroenerģijas tirdzniecībā, sadalē un ražošanā, siltumapgādē, kā arī koksnes, koka un korķa izstrādājumu (izņemot mēbeles) ražošanā. Paaugstinoša ietekme bija cenu pieaugumam datoru, elektronisko un optisko iekārtu ražošanā, kā arī poligrāfijā un ierakstu reproducēšanā.

Ražotāju cenu pārmaiņas 2023. gada oktobrī

(procentos)

 

Cenu pārmaiņas 2023. gada oktobrī,
salīdzinot ar

2023. gada septembri

2022. gada oktobri

Visa rūpniecības produkcija

-1,6

-9,0

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

-0,3

6,3

Apstrādes rūpniecība

-0,7

-5,5

Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana

-6,1

-26,5

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

0,4

4,5

Vietējā tirgū realizētā produkcija

-2,5

-13,1

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

-0,2

6,6

Apstrādes rūpniecība

-0,7

-6,3

Elektroenerģija, gāzes apgāde, siltumapgāde un gaisa kondicionēšana

-6,1

-26,3

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

0,4

6,6

Eksportētā produkcija

-0,8

-4,9

Ieguves rūpniecība un karjeru izstrāde

-0,4

6,1

Apstrādes rūpniecība

-0,8

-5,0

Ūdens apgāde; notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošana un sanācija

0,5

-20,4

Informācija par ražotāju cenu pārmaiņām rūpniecībā 2023. gada novembrī tiks publicēta 21. decembrī.

Metodoloģiskā informācija

Ražotāju cenu indekss rūpniecībā ir īstermiņa statistikas rādītājs, kas raksturo rūpniecības produkcijas un pakalpojumu cenu pārmaiņas noteiktā laika periodā.

Lai novērtētu, cik lielā mērā noteikta nozare ietekmē kopējo ražotāju cenu indeksu rūpniecībā, jeb kāds ir šīs nozares ieguldījums kopējā ražotāju cenu indeksā rūpniecībā, tiek veikts ietekmes aprēķins. Nozares ar nelielām cenu pārmaiņām, bet lielu īpatsvaru indeksā, kopējo ražotāju cenu indeksu rūpniecībā var ietekmēt vairāk nekā nozares ar nelielu īpatsvaru indeksā, bet lielām cenu pārmaiņām.

Šogad informāciju par ražotāju cenām rūpniecībā sniedz ap 600 uzņēmumu. Ražotāju cenu indeksa rūpniecībā aprēķinos papildus izmanto arī Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātos tarifus atsevišķiem pakalpojumiem un uzņēmumiem. Indeksa aprēķinos tiek izmantotas ap 2,5 tūkstošiem cenu, no tām ap 1,4 tūkstoši par vietējā tirgū un 1,1 tūkstotis par eksporta tirgos realizēto produkciju un rūpnieciskajiem pakalpojumiem.

Plašāka informācija par ražotāju cenu indeksu rūpniecībā pieejama oficiālās statistikas portāla sadaļā “Aprakstošie metadati”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI