DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. novembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Noziedzība

Ievieš bargākus sodus par personu nelikumīgas pārvietošanas un tās atbalstīšanas organizēšanu

FOTO: Publicitātes foto

No šī gada oktobra mēneša ir stājušies spēkā grozījumi Krimināllikumā, kas paredz bargākus sodus par personu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai un citu noziedzīgo darbību organizēšanu un veikšanu, kas saistītas ar nelegālo migrāciju uz Latvijas Republiku. Likuma grozījumi veikti, lai mudinātu atturēties un novērstu nelegālo migrāciju, kas var radīt riskus valsts drošībai un sabiedrības labklājībai.

Jaunie grozījumi paredz, ka tiem, kas piedalās personu nelikumīgā pārvietošanā vai nodrošina atbalstu šādām darbībām, draudēs bargāki sodi, ietverot ilgstošu brīvības atņemšanu. Piemēram, par minētajiem likumpārkāpumiem ir palielināts brīvības atņemšanas sods līdz 3 gadiem, tāpat izslēgti atsevišķi alternatīvie sodi, tādi kā īslaicīga brīvības atņemšana vai sabiedriskais darbs. Saglabāts brīvības atņemšanas alternatīvs sods – naudas sods, kas nosakāms no 1860 līdz 620 000 eiro. Par personu nelikumīgu pārvietošanu pāri robežai, ja to izdarījusi valsts amatpersona, izmantojot savu dienesta stāvokli, vai personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai arī par vairāku personu nelikumīgu pārvietošanu var tikt piemērota brīvības atņemšanu līdz sešiem gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.  Šādos gadījumos jebkādi alternatīvie sodi nav paredzēti.

Tāpat arī ņemot vērā to, ka no 2023. gada 11. augusta līdz 2024. gada  10. februārim visā Latvijā ir spēkā pastiprināts robežapsardzības sistēmas darbības režīms, neatkarīgi no pārkāpuma izdarīšanas vietas, par personu nelikumīgas pārvietošanas organizēšanu un atbalstīšanu likumpārkāpēji tiks sodīti ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz pat desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas, un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās.

2023. gada pirmajā pusē būtiski ir pieaudzis to konstatēto noziedzīgo nodarījumu skaits, kas saistīti ar Baltkrievijas Republikas – Latvijas Republikas valsts robežu nelikumīgi šķērsojošo personu nodrošināšanu ar iespēju nelikumīgi uzturēties Latvijas Republikā, tās pārvietojot pa valsts teritoriju. Laika posmā no 01.01.2023. līdz 15.10.2023. Valsts robežsardzē par minēto noziedzīgo nodarījumu izdarīšanu ir uzsākti 118 kriminālprocesi.

Valsts robežsardze aicina atturēties no iesaistīšanās jebkādās noziedzīgās darbībās, kas saistītas ar nelikumīgi valsts robežu šķērsojušo personu tālākas pārvietošanas (pārvešanas ar autotransportu) Eiropas Savienības iekšienē organizēšanu vai tās īstenošanu.

Sīkāk likuma grozījumus var skaitīt: https://likumi.lv/ta/id/88966-kriminallikums

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI