DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
30. oktobrī, 2023
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Veselība

Austrumu slimnīcas stacionāram Biķernieki – 60

FOTO: Publicitātes foto

Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (Austrumu slimnīca) stacionārs Biķernieki, sagaidot 60 gadu jubileju, 2023. gada 1. novembrī rīko konferenci, kurā plānots gan vēsturisks atskats, gan esošo ārstniecības procesu analīze un modernizēto Rehabilitācijas klīnikas telpu atklāšana. Stacionārs Biķernieki šodien darbojas unikālos ārstniecības profilos apdegumu un apsaldējumu ārstēšanā, gerantoloģijā, infekciju ķirurģijā, oftalmoloģijā, paliatīvajā aprūpē un rehabilitācijā. Austrumu slimnīcas nākotnes stratēģijā, plānojot lielākās daļas stacionāru centralizāciju, Biķerniekiem paredzēta īpaša loma pacientu aprūpes un rehabilitācijas virziena attīstīšanā.

Austrumu slimnīcas stacionārs Biķernieki šogad 1. novembrī sagaida savu 60 gadu jubileju, akcentējot gadskaitli, kas saistīts ar slimnīcas ēkas uzcelšanu Lielvārdes ielā 68, kur stacionārs atrodas joprojām. Biķernieku vēsture gan aizsākās iepriekš – jau 20. gadsimta 40. gados, kad slimnīca dzelzceļa medicīnas iestādes statusā sāka strādāt Merķeļa ielā 21. Uz jaunām telpām Lielvārdes ielā 68 slimnīca pārcēlās 20. gadsimta 60. gadu sākumā. Pēc Latvijas valstiskās neatkarības atjaunošanas “Biķernieki” strādāja dažādos juridiskajos statusos, bet kopš 2007. gada 3. septembra “Biķernieki” ir viens no Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāriem. Austrumu slimnīcas nākotnes attīstības stratēģijā stacionāram “Biķernieki” ir būtiska loma, īpaši izceļot un attīstot pacientu aprūpes un rehabilitācijas virzienu.

Normunds Staņēvičs, Austrumu slimnīcas valdes priekšsēdētājs, uzsver: “Sveicot mūsu slimnīcas Biķernieku stacionāra darbiniekus un pacientus jubilejā, vēlos uzsvērt, ka Biķernieki ir ļoti būtiska mūsu slimnīcas sastāvdaļa ar patiešām izcilu un saliedētu komandu. Vairāki profili, kuros darbojas Biķernieki, ir Latvijas un pat Baltijas reģiona mērogam unikāli, un ārsti te no visas sirds iegulda savu enerģiju, zināšanas un prasmes vismodernāko tehnoloģiju izmantošanā, lai pacienti saņemtu vislabāko ārstēšanu un aprūpi. Mēs lepojamies ar jums un jūsu darbu!”

Austrumu slimnīcas stacionāra Biķernieki galvenais ārsts Juris Nikolajenko atzīst: “Daudziem ārstiem mūsu stacionārā pagājusi visa darba dzīve, un jubilejas gadskaitlis ir iemesls atskatīties uz paveikto. Stacionārā strādājuši un strādā ievērojami ārsti dažādās jomās, lielisks aprūpes un atbalsta personāls. Mani priekšgājēji galvenā ārsta amatā ir apkopojuši virkni vēsturisku dokumentu un fotoattēlu, un arī es uzskatīju par savu pienākumu fiksēt fotoliecības par to, kur bijām, kur esam un kurp virzāmies Austrumu slimnīcas ilgtermiņa attīstības stratēģijas ietvaros. Liels paldies Biķernieku darbiniekiam par ieguldījumu Austrumu slimnīcas attīstībā un par darbu, ko visi kopā darām un arī turpmāk darīsim mūsu pacientu labā!”

Pašlaik stacionārā “Biķernieki” tiek nodrošināta visaugstākā līmeņa palīdzība vairākās specializētās nodaļās un klīnikās. Te darbojas Apdegumu centrs, kas ir vienīgais specializētais termiskās traumas pacientu ārstēšanas centrs Latvijā. Centrā palīdzību saņem pacienti ar apdegumiem un apsaldējumiem.

Gerontoloģijas centrs stacionārā „Biķernieki” darbojas kopš 2001. gada, nodrošinot pacientu klīnisko izmeklēšanu, geriatrisko sindromu izvērtēšanu, radioloģiskos (rentgenogrāfija, datortomogrāfija, ultrasonoskopija u.c.), funkcionālos (elektrokardiogrāfija, ehokardigrāfija, veloergometrija, ārējās elpošanas funkcionālie testi) un laborotoros izmeklējumus.

Stacionārā darbojas Oftalmoloģijas klīnika, kas specializējas oftalmoloģisku slimību diagnostiskā un ārstēšanā, visu diennakti sniedzot arī neatliekamo oftalmoloģisko palīdzību – ambulatori acu traumpunktā un stacionārā. Klīnika ir strauji attīstījusies, praksē ieviešot jaunas diagnostikas un ārstēšanas metodes, nodrošinot kataraktas, glaukomas, tīklenes operācijas ar vismūsdienīgākajām tehnoloģijām, acs intraokulāro audzēju diagnostiku un ārstēšanu, citas oftalmoloģiskās operācijas un manipulācijas. Eiropas Oftalmologu biedrība Oftalmoloģijas klīnikai ir piešķīrusi sertifikātu par atbilstību visaugstākajiem Eiropas standartiem. Klīnikā tiek veikti acu slimību klīniskie pētījumi.

Paliatīvās aprūpes nodaļā gadā vidēji tiek sniegta palīdzība aptuveni 1000 pacientu, kuri sirgst ar radikāli neizārstējamām, progresējošām, pamatā onkoloģiskām slimībām. Palīdzību nodrošina multidisciplināra komanda – ārsti, medicīnas māsas, māsu palīgi, sociālais darbinieks, psihoterapeits, kā arī garīgos jeb eksistenciālos jautājumos – stacionāra kapelāns.

Nepieciešamības gadījumā darbojas interdisciplinārs aprūpes modelis, ja papildus nepieciešama ķirurga, neirologa, radiologa terapeita,  ķīmijterapeita  vai imunologa konsultācijas. Paliatīvās aprūpes nodaļā sadarbībā ar citām starptautiskām medicīnas iestādēm tiek veikti zinātniski pētījumi jaunāko medicīnisko preparātu ieviešanā, īpaši sāpju jomā.

Rehabilitācijas klīnikas misija ir biopsihosociālas jeb uz funkcionēšanu balstītas ārstniecības un rehabilitācijas attīstīšana. Klīnikas darbības mērķis, iesaistoties kopējos ārstniecības procesos, pētniecībā un izglītošanas aktivitātēs, ir vērsts uz ārstēto pacientu funkcionēšanas un dzīves kvalitātes pieaugumu un komplikāciju un ārstēšanas laika mazināšanu. Klīnikā pieejama medicīniskā rehabilitācija ar plašu izmantoto tehnoloģiju klāstu. Te ir plaša profesionāļu komanda, kurā darbojas tādi speciālisti kā fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārsts, fizioterapeits, logopēds, ergoterapeits, psihologs, sociālais darbinieks, masieris, fizikālās terapijas un rehabilitācijas māsas.

Stacionāra Ķirurģiskās infekcijas klīnika ir vienīgā specializētā šāda veida ārstniecības iestāde Latvijā. Klīnikā koncentrējas ārsti un aprūpes personāls, kas specializējušies tādu infekciju kā ādas un zemādas sastrutojumi, rozes iekaisums, akūti vēnu un limfmezglu iekaisumi, ilgstoši nedzīstošas čūlas un brūces, kāju un roku gangrēnas ārstēšanā, dažādas etioloģijas apdegumu un aukstuma traumu ārstēšanā, kā arī ārpusplaušu tuberkulozes un mugurkaula strutainu saslimšanu ārstēšanā.

Austrumu slimnīcas ilgtermiņa attīstības stratēģijā stacionāram Biķernieki paredzēta īpaša loma, orientējoties uz aprūpes un rehabilitācijas virzienu. Austrumu slimnīca turpina ieguldīt līdzekļus “Biķernieku” stacionāra infrastruktūras attīstībā, telpas pielāgojot īpašām pacientu grupām, kam biežāk nepieciešams pārvietošanās un pašaprūpes atbalsts. Ņemot vērā apstākli, ka Latvijas sabiedrība kopumā noveco un jau tagad aptuveni piektdaļa Latvijas iedzīvotāju ir vecumā virs 65 gadiem, nākotnē palielināsies pacientu īpatsvars ar vairākām hroniskām saslimšanām un konkurējošām diagnozēm. Tādēļ nākotnē svarīgi nodrošināt kompleksu veselības aprūpes pakalpojumu kopumu minētajiem pacientiem, kas tiks sniegti un koncentrēti stacionārā “Biķernieki”.

Stacionāra Biķernieki detalizētāks vēstures apskats pieejams te: https://aslimnica.lv/par-mums/slimnicas-vesture/

Attēli Stacionārs Biķernieki – toreiz un tagad pieejami šeit.

Citi Biķernieku fotoattēli aplūkojami te.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI