DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
12. septembrī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Atbalsta likmes skolu programmā turpmāk pārrēķinās trīs reizes gadā  

Lai atbalsta piemērošanas kārtība kļūtu elastīgāka un reālajai tirgus situācijai vairāk atbilstoša, valdība otrdien, 12. septembrī, apstiprinājusi grozījumus noteikumos par valsts un Eiropas Savienības (ES) atbalsta piešķiršanas, administrēšanu un uzraudzību augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm jeb skolu programmā. Grozījumi noteikumos ļaus novērst situācijas, kad piedalīšanās skolu programmā atbalsta pretendentiem nenosedz produktu izmaksas.  

Ar grozījumiem skolu programmā ir mainīta līdzšinējā atbalsta aprēķināšanas pieeja: atbalsta likmes turpmāk vairs nefiksēs MK noteikumos, bet gan trīs reizes gadā aprēķinās pēc ZM izstrādātas metodikas. Tādējādi daudz efektīvāk, ātrāk un tirgus situācijai atbilstošāk varēs noteikt atbalsta likmes, jo līdzšinējā likmju maiņa, grozot Ministru kabineta (MK) noteikumus, ir bijusi ļoti laikietilpīga, apstiprinātās jaunās likmes jau mēdza būt neaktuālas un viss šis process radīja ilgstošu neskaidrību. Saskaņā ar jaunajiem nosacījumiem atbalsta likmes noteiks laikposmam no 1. oktobra līdz 31. decembrim, no 1. janvāra līdz 31. martam un no 1. aprīļa līdz 31. jūlijam. Saskaņā ar paredzēto metodiku atbalsta likmju aprēķinā ņems vērā izejvielu (svaigpiena, augļu, dārzeņu) cenu un tās pārmaiņas, dažādu ražošanas resursu izmaksas un pārmaiņas, kā arī izmaksas, kas attiecināmas uz produktu sagatavošanu un izdalīšanu izglītojamiem izglītības iestādē (piemēram, uzglabāšanu noteiktā temperatūrā, augļiem un dārzeņiem arī mazgāšanu, griešanu, pienam – liešanu glāzēs, glāžu mazgāšanu u.tml.). 

Ar izmaiņām noteikumos ir paplašināts atbalsttiesīgo svaigo dārzeņu klāsts, ko skolu programmā var piegādāt, iekļaujot tajā arī gurķus, pastinakus un tomātus. Taču jāņem vērā, ka produktu ražotājiem jau jūlijā bija jāpiesaka sava vēlme piedalīties skolu programmā, bet atbalsta pretendentiem piedalīšanās bija jāpiesaka līdz 10. septembrim (kad vēl jaunais produktu saraksts nebija spēkā), tādēļ gurķus, tomātus un pastinakus programmā varēs piegādāt no nākamā, tas ir, no 2024./2025. mācību gada. 

Tāpat, sākot no 2024. gada, atbalsta pretendenti – attiecīgā produkta ražotāji – varēs iesniegt pieteikumu dalībai skolu programmā tikai tad, ja līdz 10. jūlijam būs snieguši informāciju Lauku atbalsta dienestam (LAD) par vēlmi piegādāt savu produkciju. Līdz šim pienākums ražotājiem informēt LAD par vēlmi piegādāt produkciju nebija sasaistīts ar piedalīšanos atbalsta programmā kā atbalsta pretendentam. Jaunais nosacījums nodrošinās caurskatāmāku procesu produktu piegādātāju izvēlē.  

Noteikumos veikti arī vairāki tehniska rakstura grozījumi.  

Skolu programma Latvijā ir populāra, un kopš 2004./2005. mācību gada tajā ir izdalītas vairāk nekā 44 tūkst. tonnas piena, bet kopš 2010./2011. mācību gada – teju 10 tūkst. tonnu svaigu augļu un dārzeņu (augļu un dārzeņu izdalīšana programmā tika paredzēta tikai kopš 2009. gada). 

Noteikumi “Grozījumi Ministru kabineta 2017. gada 16. augusta noteikumos Nr. 485 “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas, administrēšanas un uzraudzības kārtība augļu, dārzeņu un piena piegādei izglītības iestādēm”” stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI