DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
05. septembrī, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība

Latvija uzskata, ka tehnoloģijām ir jānodrošina resursu taupīšana, bet ne uz produktivitātes rēķina  

No 3. līdz 5. septembrim Kordovā (Spānijā) norisinājās Eiropas Savienības (ES) Lauksaimniecības ministru padomes neformālā sanāksme, kurā pārrunāja iespējamās iniciatīvas un nepieciešamo rīcību, kas paātrinātu jauno tehnoloģiju ieplūšanu ES lauksaimniecībā.  

Lauksaimniecība un pārtikas ražošanu jau pašlaik nepatīkami ietekmē klimata pārmaiņas, bet pēc ANO prognozēm 2050. gadā pasaulē būs jāpabaro 9,7 miljardi cilvēku. Tas ir izaicinošs uzdevums, jo pašreizējā lauksaimnieciskā ražošana un pārtikas sistēmas ir jāpārveido uz ilgtspējas pamatiem. Vienlaikus ir jābremzē klimata pārmaiņas un jāsaglabā bioloģiskā daudzveidība, kā arī jāsaglabā uzņēmējiem iespējas ar lauksaimniecisko un pārtikas ražošanu nopelnīt.  

Spānija kā ES Padomes prezidējošā valsts uzskata, ka par galvenajiem pārtikas sistēmu pārveides veicinātājiem var kļūt inovācijas un tehnoloģijas. Prezidentūra rosina ES dalībvalstis veicināt lauksaimniecības un pārtikas rūpniecības krasu modernizāciju un šim mērķim kā vienu no instrumentiem izmantot Kopējās lauksaimniecības politikas (KLP) finanšu atbalstu. Precīzo tehnoloģiju ieviešana ļauj samazināt dažādu resursu, tostarp augu aizsardzības līdzekļu patēriņu, tādējādi samazinot ietekmi uz vidi un palielinot ražīgumu. Tāpat Spānija rosina aktīvi ieviest inovācijas un gēnu modifikāciju augu selekcijā.  

ZM Lauksaimniecības ministru padomes neformālajā sanāksmē norādīja, ka moderno tehnoloģiju un digitalizācijas ieviešana ražošanā prasa ievērojamus naudas resursus. Tos var nodrošināt vai nu ar regulāru ienākumu atbalstu, vai arī ar regulāriem ienākumiem no tirgus. Savukārt tehnoloģijām ir jābūt pieejamām un ekonomiski izdevīgām. Ieviestajām tehnoloģijām ir jānodrošina resursu taupīšana, bet tas nedrīkst notikt uz produktivitātes rēķina.  

Lai nodrošinātu pārmaiņas lauksaimniecības un pārtikas ražošanā, nozīmīga var izrādīties digitālo platformu pilnveidošana, viedās lauksaimniecības risinājumi, tāpat arī mākslīgā intelekta un mašīnmācīšanās algoritmi. Tāpat nedrīkst aizmirst par e-komerciju un tiešo pārdošanu, uzskata ZM. Tikpat svarīga ir informācijas pieejamība un inovatīvi izglītības risinājumi, jo īpaši mazo un vidējo uzņēmumu segmentā.  

ES dalībvalstu lauksaimniecības ministri Kordovā apsprieda visatbilstošākos un efektīvāko rīcības veidus ES kopīgajām pārmaiņām lauksaimniecībā un pārtikas ražošanā. Ministri arī pārrunāja, kā ES valstu uzņēmumiem visefektīvāk ieviest inovatīvas metodes un digitālos risinājumus. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI