DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
31. augustā, 2023
Lasīšanai: 8 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Pašvaldības

RĪGAS MEŽI: pateicoties rūpīgam darbam un tirgus analīzei, pirmais pusgads bija stabils 

Pateicoties rūpīgai plānošanai un darba procesu pilnveidei, kā arī tirgus analīzei un spējai reaģēt uz izmaiņām, SIA “Rīgas meži” finanšu rādītāji šī gada pirmajos sešos mēnešos kopumā raksturojami kā stabili – neto apgrozījums jeb ieņēmumi no pamatdarbības sasniedzis 11,50 miljonus eiro, kas ir par 5,1% vairāk nekā pērn šajā pašā laikā, bet peļņa ir 0,86 miljoni eiro – liecina “Rīgas mežu” finanšu pārskats par 2023.gada sešiem mēnešiem.  

Līdztekus finanšu jautājumiem, pirmajā pusgadā strādāts gan pie operatīvajām lietām, gan pie uzņēmuma stratēģiskās attīstības. Pats būtiskākais – gada sākumā apstiprināta uzņēmuma attīstībai tik svarīgā “Vidēja termiņa stratēģija 2019.-2025.gadam”.  

“Rīgas mežu” pirmā pusgada finanšu rezultātus būtiski ietekmēja izmaiņas Latvijas un pasaules ekonomikā, t.sk. samazinājās pieprasījums arī pēc kokmateriāliem. Tas radīja gan apaļkoka, gan zāģmateriālu cenu kritumu, tāpat tirgū saglabājās nenoteiktība, turpināja pieaugt starpbanku aizdevumu procentu likmes, kas mazināja arī investīciju, tostarp, būvniecības tempus.  

Vienlaikus uzņēmuma vadība rūpīgi seko līdzi kopējām tendencēm un situācijai gan tirgū, gan uzņēmumā, veic uzlabojumus un optimizē izmaksas, kā arī pilnveido pārvaldības procesus, lai izpildītu noteiktos finanšu mērķus un pēc iespējas mazinātu iespējamo inflācijas ietekmi uz naudas līdzekļu vērtību.  

Finanšu rādītāji  

Sešos mēnešos “Rīgas meži” valsts budžetā nodokļos iemaksājuši 2,38 miljonus eiro (pērn – 1,86 miljoni eiro), bet pašvaldības budžetā dividendēs jeb rīdziniekiem – 2,76 miljonus eiro (pērn – 3,34 miljoni eiro).    

Būtiskākie ieņēmumi bija no kokmateriāliem – 8,31 miljoni eiro, bet tie, salīdzinot ar 2022.gada pirmo pusgadu, samazinājušies par 3,5%. Atbilstoši kopējai situācijai tirgū, salīdzinot ar pērnā gada 1.pusgadu, samazinājušās arī kokmateriālu vidējās cenas – apaļkokam par 7,32% un zāģmateriālam par  28,15%. 

Par 21% palielinājušās ražošanas izmaksas, kas sešos mēnešos sasniedza 9,74 miljonus eiro (pērn – 8,07 miljoni eiro), jo pieauga mežizstrādes, transporta  un teritoriju apsaimniekošanas izmaksas. Pieaugušas arī izejmateriālu un pakalpojumu cenas. Pērn tika palielinātas zemākās algas un izlīdzināts atalgojums, kā arī atbilstoši darba apjoma pieaugumam tika stiprināti cilvēkresursi. Līdz ar to šī gada pirmajā pusgadā, salīdzinot ar pērno gadu, palielinājās arī ar personāla izmaksām saistītajās pozīcijās.  

EBITDA jeb ieņēmumi pirms procentu, nodokļu, nolietojuma un amortizācijas atskaitījumiem, kas kopumā raksturo uzņēmuma peļņas gūšanas spēju, sešu mēnešu laikā sasniedza 1,66 miljonus eiro (pērn sešos mēnešos – 2,55 miljoni eiro).  

Pirmajā pusgadā “Rīgas mežu” pamatlīdzekļos ieguldīti 1,08 miljoni eiro. Būtiskākās investīcijas: tehniskais nodrošinājums, digitalizācijas procesi, darbības kvalitātes un efektivitātes uzlabošana. Piemēram, iegādāta tehnika un aprīkojums mežu un parku uzturēšanai un kopšanai, nopirkti apvidus transportlīdzekļi mežniecībām un iekrāvējs kokaudzētavai “Norupe”, ieviesta ērta un mūsdienīga elektroniskā dokumentu aprites sistēma, uzlabota IT drošība.  

Gan investīcijas, gan procesu pilnveide vērsta uz labas pārvaldības stiprināšanu un ilgtspējīgas darbības veicināšanu. 

Pārvaldības un nefinanšu aktualitātes  

2022.gadā aktualizēta un 2023.gada sākumā “Rīgas mežu” padome apstiprināja grozījumus dokumentā “Vidēja termiņa stratēģija 2019. – 2025.gadam”. Tā precīzi nosaka uzņēmuma pāreju uz ilgtspējīgu, zināšanās balstītu mežu, parku un teritoriju apsaimniekošanu un resursu izmantošanas dažādošanu. Tāpat, atbilstoši stratēģijai, līdzekļi nefinanšu mērķu sasniegšanai jānodrošina ne tikai no mežistrādes, bet arī no citiem uzņēmuma rīcībā esošajiem resursiem.  

Kā īpašs sasniegums akcentējams tas, ka uzņēmums Ilgtspējas indeksā sasniedza gan “Zelta kategoriju”, gan ieguva balvu par straujāko izaugsmi –“Ilgtspējas čempions”. 

Gada sākumā “Rīgas meži” saskārās ar pret uzņēmumu vērstām provokatīvām darbībām. Par notikušo operatīvi informētas tiesībaizsardzības iestādes, jo nav pieļaujams, ka tiek grauta uzņēmuma reputācija vai kaitēts tā tēlam. “Rīgas mežiem” ir augsti ētikas un pretkorupcijas standarti. Un uzņēmums atgādina: “Rīgas meži” – saudzīgi pret dabu, neiecietīgi pret korupciju! 

Attīstot un pilnveidojot vides izglītību, maijā radīts jauns SIA “Rīgas meži” vides izglītības centra un programmas nosaukums un zīmols EkVidO2” jeb “EKOLOĢIJA. VIDE. GAISS” (iepriekš – “Zaļā klase”). Līdz ar šiem jauninājumiem paplašināts arī vides izglītības saturs un aktivitāšu piedāvājums. Salīdzinot ar pērno gadu, būtiski uzlabojušies vides izglītības darbības rādītāji: pasākumi un aktivitātes – apm. 60 (pērn – apm. 40), kā arī dalībnieku skaits – apm. 9000 (pērn – apm. 1500).  

Savukārt aprīlī uzņēmums izveidoja un reģistrēja nodibinājumu “Rīgas mežu fonds”. Tā mērķi saistīti ar klimatneitralitātes un vides aizsardzības uzlabošanu. Piemēram, palielināt CO2 piesaisti, veicināt ekosistēmu dabiskā stāvokļa atjaunošanu, piesaistīt finansējumu, atbalstīt zinātnes, pētniecības, izglītības un inovāciju projektus, uzlabot vides kvalitāti un mežu pieejamību rekreācijai, kā arī veicināt sabiedrības iesaisti ar vidi saistītu jautājumu aktualizēšanā.  

“Rīgas meži” aktīvi iesaistās starptautisko finanšu instrumentu līdzekļu piesaistē un projektu īstenošanā. Piemēram, uzņēmums piedalās vienas no prestižākajām Eiropas Savienības (ES) pētniecības un inovāciju programmu “Apvārsnis Eiropa” projektā “SWIFTT: Satelītdati dabas teritoriju apsekošanai un mežu apdraudējumu izsekošanai”, Lauku atbalsta dienesta projektā “Dabai un cilvēkam nekaitīga skuju koku stādu aizsardzības līdzekļa pret dendrofāgo kukaiņu radītajiem bojājumiem izstrāde un aprobēšana” u.c.  

Pārskata periodā, atbilstoši Valsts kontroles un Konkurences padomes norādījumiem, kā arī Rīgas domes un “Rīgas mežu” padomes lemtajam, uzņēmums turpina darbu saistībā ar iziešanu no apaļkoku pārstrādes biznesa. Šajā procesā tiek stingri ievēroti labas pārvaldības, tiesiskuma un aprēķinos balstītus principi, kā arī darbinieku intereses 

Kokaudzētavā “Norupe” izaudzēti gandrīz divi miljoni stādu, no tiem teju 500 tūkstošus iegādājušies klienti, bet 1,5 miljoni iestādīti “Rīgas mežu” teritorijās, atjaunojot mežaudzes vairāk nekā 720 ha platībā. Savukārt galvaspilsētas apstādījumos iedēstīti vairāk nekā 67 tūkstoši pavasara puķu stādi un sīpoli, teju 50 tūkstoši vasaras puķu, vairāk nekā 4000 ziemciešu, kā arī 20 koki, 28 skujeņi, 30 rododendri un vairāk nekā 1600 skaistuma krūmi u.c.  

2023.gadā uzņēmums turpināja sabiedrības informēšanu un iesaisti; turpināja sakārtot ar nekustamo īpašumu pārvaldību saistītos jautājumus; sadarbojās ar dažādu jomu partneriem; mazināja egļu astoņzobu mizgrauža (‘Ips typographus’) izplatību u.c.  

Uzņēmuma neauditētais starpperiodu finanšu pārskats par 2023.gada 1.janvāri – 30.jūniju sagatavots saskaņā ar ES apstiprinātajiem Starptautiskajiem finanšu pārskatu standartiem, tajā iekļauti operatīvie dati un pārskats pieejams šeit: https://ej.uz/doke 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI