Bažas rada Valsts kancelejas paredzētie ierobežojumi MK noteikumu anotācijā1, kas regulē atbalsta programmu pilsoniskās sabiedrības organizācijām, stiprinot līdzdalību publiskās pārvaldes lēmumu pieņemšanas procesos.
Latvijas Pilsoniskās alianses direktore Kristīne Zonberga skaidro: “LPA uzskata, ka Valsts kancelejas paredzētie ierobežojumi ir nepamatoti un negatīvi ietekmēs daudzas pilsoniskās sabiedrības organizācijas ilgtermiņā. Saeimas un ministriju līdzdalības mehānismos aktīvākās organizācijas ir sociālie partneri un tie, kas pārstāv biznesa vai pašvaldību, nevis sabiedrības intereses. Tādēļ ir būtiski radīt priekšnosacījumus pilsoniskās sabiedrības organizācijām, lai tās var aktīvi piedalīties interešu pārstāvības aktivitātēs, neizslēdzot to iespēju piesaistīt finansējumu no dažādiem finanšu avotiem, turklāt meklējot sinerģijas, kā dažādas atbalsta programmas var radīt pozitīvas pārmaiņas interešu pārstāvībai. Diemžēl jāsecina, plānotie grozījumi paredz vājināt pilsoniskās sabiedrības organizācijas.”
Dati liecina, ka tikai 4% no biedrībām un nodibinājumiem piedalās lēmumu pieņemšanas procesos, tādēļ ir svarīgi stiprināt ikvienu organizāciju, kā arī radīt nosacījumus sekmīgi veidoties jaunām. Papildus LPA ir pamatots satraukums, ka plānotie MK noteikumi paredz nozīmīgus negatīvus nosacījumus, kas vājinās pilsoniskās sabiedrības organizācijas, pretstatā valsts iestādēm. Piemēram, Valsts kanceleja neparedz iespēju organizācijām segt administratīvās izmaksas (piemēram, grāmatvedi), pretstatā Sabiedrības integrācijas fondam, kam šādas izmaksas paredzēts segt. Tāpat ne MK noteikumos, ne arī anotācijā netiek precizēts, kādas aktivitātes plāno īstenot Sabiedrības integrācijas fonds, saņemot aptuveni 1 milj. euro. LPA uzsver, ka publiskā finansējuma pārdalei jānotiek ar iepriekš noteiktiem, skaidriem kritērijiem, pārraudzības mehānismiem un nospraustiem rezultatīvajiem rādītājiem.
LPA aicina Valsts kancelejas un Sabiedrības integrācijas fonda vadību, kā arī Ministru prezidenta biroju rast risinājumu pirms MK noteikumu virzīšanas turpmākajā saskaņošanas procesā.
Ar LPA vēstuli iespējams iepazīties šeit.
1 Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 4.3.4. specifiskā atbalsta mērķa "Sekmēt aktīvu iekļaušanu, lai veicinātu vienlīdzīgas iespējas, nediskriminēšanu un aktīvu līdzdalību, kā arī uzlabotu nodarbināmību, jo īpaši attiecībā uz nelabvēlīgā situācijā esošām grupām" 4.3.4.5. pasākuma "Atbalsts pilsoniskās sabiedrības organizāciju izaugsmei, stiprinot līdzdalību publiskās pārvaldes lēmumu pieņemšanas procesos" īstenošanas noteikumi.