DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
21. jūnijā, 2023
Lasīšanai: 3 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

PVD aicina mājas cūku turētājus Vasaras Saulgriežu laikā un turpmāk neaizmirst par biodrošību

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) aicina mājas cūku turētājus būt piesardzīgiem un vasaras periodā īpaši rūpīgi ievērot biodrošības prasības, jo iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka mājas cūkām bīstamā Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumi mājas cūku novietnēs notiek tieši vasaras mēnešos.

Īpaši atbildīgiem mājas cūku turētājus jābūt Līgo un Jāņu laikā, kad svētku svinēšanai un māju rotāšanai tiek izmantotas pļavu puķes, no meža atnestas papardes un meijas. Iespējams, ka pļavā vai blakus esošajā mežā ir paviesojušās meža cūkas un tas rada iespējamu risku ĀCM infekcijas nokļūšanai cūku novietnē.

PVD aicina mājas cūku turētājus:

  • pie ieejas cūku novietnē nomainīt apavus un veikt apavu dezinfekciju;
  • aprīkojumu (darba rīkus, ķerras, spaiņus u.c.), kuru lieto kūtī, neizmantot ārpus kūts;
  • novērst tiešu un netiešu cūku kontaktu ar savvaļas dzīvniekiem, t.sk. lai tie nepiekļūtu cūkām paredzētajai barībai;
  • nebarot  cūkas ar pārtikas produktu pārpalikumiem, zaļbarību (arī piemājas dārzos pļauto zāli) un citiem termiski neapstrādātiem augu izcelsmes produktiem; 
  • neielaist cūku novietnēs apmeklētājus;
  • nelietot pakaišus, kuriem varētu būt piekļuvuši savvaļas dzīvnieki.

Atgādinām, ka lielākais drauds mājas cūku novietnēm ir meža cūkas. Tām raksturīgā straujā populācijas atjaunošanās un ĀCM vīrusa izturība dabā veicina infekcijas izplatību jaunos meža cūku baros, kas kļūst par vīrusa rezervuāru dabā. Tas, savukārt, rada pastāvīgu apdraudējumu mājas cūku audzētājiem.

PVD informē, ka sevišķi uzmanīgiem jābūt Alūksnes, Augšdaugavas, Balvu, Cēsu, Dienvidkurzemes, Dobeles, Gulbenes, Jēkabpils, Krāslavas, Kuldīgas, Limbažu, Ludzas, Madonas, Ogres, Preiļu, Rēzeknes, Siguldas, Smiltenes, Tukuma, Valmieras, Varakļānu un Ventspils novadu mājas cūku turētājiem, kuros ir konstatēta vislielākais meža cūku inficēšanas gadījumu gadījumu skaits.

Atgādinām! Ja cūkas izskatās neveselas – zudusi ēstgriba, guļ un, iespējams, ir paaugstināta ķermeņa temperatūra, nekavējoties jāziņo veterinārārstam vai PVD.

Svinēsim svētkus atbildīgi un droši, rūpējoties par dzīvniekiem!

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI