DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
13. jūnijā, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Lauku attīstība
1
1

Atbalstīs mazo lauksaimnieku saimniecību attīstību

Valdība otrdien, 13. jūnijā, apstiprinājusi Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavoto kārtību valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanai pasākumā “Atbalsts ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās”, lai atbalstītu mazo lauku saimniecību attīstību un veicinātu to konkurētspēju, palielinot ražošanas produktivitāti un efektivitāti.

Noteikumi paredz ieviest Kopējās lauksaimniecības politikas stratēģiskā plāna 2023.-2027. gadam ieguldījumu atbalstu mazo saimniecību attīstībai. Jaunajā plānošanas periodā tam atvēlēts 20 miljonu eiro finansējums no Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai (ELFLA). Projektu iesniegumu pieņemšanas kārtas plānotas katru gadu.        

Uz atbalstu var pretendēt mazā saimniecība, ja:

  • gada kopējais apgrozījums pēdējā noslēgtajā gadā nepārsniedz 15 tūkstošus eiro,
  • saimniecība ir reģistrēta Uzņēmumu reģistrā vai saimnieciskā darbība ir reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā (pirms projekta iesnieguma iesniegšanas),
  • dzīvesvieta vai juridiskā adrese ir deklarēta lauku teritorijā,
  • kopējā īpašumā esošās un nomātās lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība nepārsniedz 100 hektārus.

Atbalsta apmērs saimnieciskās darbības attīstībai ir līdz 30 tūkstošiem eiro. Atbalsta intensitāte ir 50–85% no projekta izdevumiem un tiek diferencēta pēc ieguldījumu veida, mazāku atbalsta intensitāti piemērojot tehnikas iegādei – 50 procenti.

Plānošanas periodā mazā saimniecība var iesniegt vairākus projektus. Projektam ir jābūt saistītam ar lauksaimniecības produktu ražošanu, kā arī projekts var būt vērsts uz tūristu apmeklējumiem, piedāvājot savu saražoto produkciju (šādi ieguldījumi nedrīkst pārsniegt 40% no projekta attiecināmajiem izdevumiem). Tāpat var tikt veikti ieguldījumi ieguldījumi klimata pārmaiņu mazināšanā, lauksaimniecības dzīvnieku labturībā, energoefektivitātes palielināšanā vai atjaunīgās enerģijas izmantošanā.

Noteikumi paredz iespēju vairākām mazām saimniecībām veikt kopīgus ieguldījumus jeb īstenot kopprojektus, ja noslēgts to sadarbības līgums uz septiņiem gadiem un atrunāta pušu atbildība un pienākumi.

Lai īstenotu projektu, mazai saimniecībai jāizvirza sasniedzamais projekta īstenošanas mērķis, kas pēc atbalsta saņēmēja izvēles var būt apgrozījuma palielinājums vai ražošanas resursu ražošanas efektivitāte vai citi izaugsmes rādītāji, kas saistīti ar konkurētspēju vai produktivitāti.

Šajā plānošanas periodā mazo lauku saimniecību atbalstam ir nozīmīgi mainīti nosacījumi, salīdzinot ar iepriekšējo plānošanas periodu. Jaunajā periodā mazajām lauku saimniecībām paredzēts vienkāršots investīciju veida atbalsts. Tas nozīmē, ka mazajam lauksaimniekam, līdzīgi kā pārējos investīciju pasākumos, sākotnēji projekta finansēšana ir jāveic no saviem finanšu līdzekļiem, un pēc projekta pabeigšanas Lauku atbalsta dienests atmaksās veiktos ieguldījumus.

Noteikumi “Valsts un Eiropas Savienības atbalsta piešķiršanas kārtība Eiropas Lauksaimniecības fonda lauku attīstībai intervencē “Atbalsts ieguldījumiem mazajās lauku saimniecībās" 2023.-2027.gadam” stāsies spēkā pēc to publikācijas oficiālajā izdevumā “Latvijas Vēstnesis”.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI