Uz svinīgo pētniecības laboratoriju atklāšanas pasākumu savu dalību apstiprinājuši nozares un augstskolu pārstāvji, kā arī valsts augstākās amatpersonas – Ministru prezidents Krišjānis Kariņš, ekonomikas ministre Ilze Indriksone un izglītības un zinātnes ministre Anda Čakša.
Jaunā korpusa divos stāvos, kopā 550 m2, izvietotas laboratorijas, kur OSI zinātnieki varēs veikt visaugstākā līmeņa pētījumus molekulārajā un strukturālajā bioloģijā, kā arī īstenot biotehnoloģisko procesu izstrādi laboratorijas līmenī. Šeit būs iespēja iegūt racionālai zāļvielu izveidei nepieciešamos bioloģiski nozīmīgos proteīnus, audu inženierijai vajadzīgos proteīnu biomateriālus, kā arī īstenot biokatalītisko procesu izveidi un biofarmaceitisko preparātu izstrādes agrīnās fāzes.
Jau pirms jaunā korpusa atklāšanas OSI, īstenojot projektu BioDrug, rekrutēja vajadzīgos speciālistus, t.sk. Biotehnoloģijas grupas vadītāju, profesoru Emilio Parisini. Līdztekus ar Biotehnoloģijas grupu jaunajās telpās strādās arī Fizikāli organiskās ķīmijas laboratorijas zinātnieki profesora Kristapa Jaudzema vadībā. Iegūstot jaunas telpas un iekārtas, starptautiskais kolektīvs varēs ievērojami intensificēt zinātnisko darbību.
Pirms svinīgā atklāšanas pasākuma OSI būs iespēja noklausīties profesora Virginijus Šikšnys (Viļņas Universitāte) akadēmisko lekciju par biotehnoloģiju attīstību Lietuvā. 2021. gadā mūsu kaimiņvalstī biotehnoloģiju industrija veidoja 2,5% no iekšzemes kopprodukta (IKP) un jau 2030. gadā Lietuva cer to palielināt līdz 5% no IKP.
Jaunā korpusa tehnisko projektu izstrādāja SIA „OZOLA & BULA, arhitektu birojs”, būvdarbus veica būvkompānija SIA „Torensberg” un būvuzraudzību nodrošināja SIA „Būves un būvsistēmas”. Būvniecība veikta Eiropas Reģionālā attīstības fonda projekta Nr. 1.1.1.4/17/I/007 “Latvijas Organiskās sintēzes institūta infrastruktūras attīstīšana viedās specializācijas jomā – biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas, biofarmācija un biotehnoloģijas” ietvaros. Biotehnoloģiju korpusa izveidē kopumā tiks ieguldīti 4,45 miljoni eiro, no tiem 3,40 miljoni eiro būs ERAF ieguldījums, 390 tūkstošus eiro investēs OSI, 480 tūkstošus eiro nodrošinās valsts budžets un 180 tūkstošus eiro cits publiskais finansējums.
Latvijas Organiskās sintēzes institūts ir lielākais jaunu medikamentu izstrādes un pētniecības centrs Baltijas valstīs. Savas pastāvēšanas laikā OSI ir radītas 18 oriģinālas zāļu vielas, piemēram, pretvēža preparātus tegafuru un belinostatu, kā arī kardioprotektīvo preparātu mildronātu un vairāk kā simts zāļvielu iegūšanas tehnoloģiju.