DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
01. martā, 2023
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Tava drošība

PTAC konstatē neatbilstošas saziņas ierīces liftos, aicina liftu valdītājus izvēlēties atbilstošas iekārtas

FOTO: Freepik

Veicot liftu uzraudzību, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) konstatējis sistemātiskas neatbilstības liftu aprīkošanā ar abpusējiem saziņas līdzekļiem (turpmāk – Saziņas ierīces) - normatīvo aktu prasībām neatbilst gan pašas ierīces, gan to uzstādīšana.  

PTAC atgādina, ka saskaņā ar normatīvo aktu prasībām visiem liftiem, kas ir laisti tirgū un nodoti lietošanā pēc 2000. gada 1. septembra, ir jābūt aprīkotiem ar Saziņas ierīcēm. 

PTAC konstatējis, ka SIA “Reel” ražo un uzstāda ar SIA “Reel” preču zīmi marķētu Saziņas ierīci, kurai nav apliecināta atbilstība radioiekārtām noteiktajām prasībām (MK Noteikumi Nr. 360), un PTAC 2022. gada 8. novembrī ir izdevis lēmumu, aizliedzot turpmāku šīs ierīces laišanu un piedāvāšanu tirgū, līdz tiks pierādīta ierīces atbilstība piemērojamos normatīvajos aktos noteiktajām prasībām. Tāpat lēmumā PTAC uzdevis pienākumu SIA “Reel” izņemt ierīci no tirgus un atsaukt to no mazumtirgotājiem, kā arī informēt gala lietotājus (liftu valdītājus) par ierīcei konstatētajām neatbilstībām un ar ierīces lietošanu saistītajiem iespējamajiem riskiem, nodrošinot informācijas sniegšanu katram ar ierīci aprīkotā lifta valdītājam, un rakstveidā iesniegt PTAC pierādījumus par norādījumu izpildi. 

SIA “Reel” līdz šim brīdim nav iesniedzis pierādījumus, ka ierīcei ir veikta atbilstības novērtēšana saskaņā ar radioiekārtām piemērojamām prasībām. Vienlaikus PTAC konstatējis, ka SIA “Reel” veic ar PTAC nesaskaņotas darbības, piemēram, uz ierīces nepamatoti izvietojot CE marķējumu, kā arī informāciju, ka ierīces ražotājs ir “WAFERSTAR” un tās modelis -  “GSM-HELP”. Vēršam uzmanību, ka oriģinālais ražotāja “WAFERSTAR” iekārtas modelis “GSM-HELP” nav paredzēts uzstādīšanai liftos. 

Aicinām liftu valdītājus, kuri izmantojuši SIA “Reel” ierīces, sazināties ar komersantu par korektīvo darbību veikšanu. Atgādinām, ka uzstādītajām saziņas iekārtām ir jāatbilst MK Noteikumu Nr. 360 prasībām, pretējā gadījumā var tikt ierobežota lifta ekspluatācija.

Šobrīd PTAC turpina veikt tirgus uzraudzības darbības, jo ir konstatētas neatbilstības arī citu ražotāju un liftos jau uzstādītām Saziņas ierīcēm, t.sk. tās:

 • nav identificējamas;
 • nav paredzētas Eiropas Savienības tirgum;
 • nav nodrošinātas ar CE marķējumu;
 • nav paredzētas uzstādīšanai liftos.

Kādēļ liftos ir svarīgas Saziņas ierīces?

Liftiem to tehniskā izpildījuma dēļ praktiski nav iespējams novērst personu iesprostošanas risku, tādējādi, lai šo risku mazinātu, liftiem ar CE marķējumu lifta kabīnē un lifta šahtā jāuzstāda Saziņas ierīces, kas nodrošina palīdzības izsaukšanu un pastāvīgu abpusēju balss saziņu, lai iesprostošanas gadījumā cilvēki varētu informēt par notikušo un kontaktēties ar apkalpojošo dienestu un glābšanas darbu veicējiem līdz evakuācijas uzsākšanai un tās laikā.

Kādēļ ir svarīgi, lai Saziņas ierīces - radioiekārtas atbilstu noteiktajām prasībām?

Liftos izmantojot Saziņas ierīci - radioiekārtu, kurai nav apliecināta atbilstība MK Noteikumos Nr.360 noteiktajām prasībām, pastāv šādi riski:

 • tā var neizveidot savienojumu vai to izveidot ar neatbilstošu adresātu;
 • tā var nenodrošināt pastāvīgu abpusēju balss saziņu (datu pārraidi) vai tā var būt traucēta;
 • tā var nenodrošināt automātisko ierīces paštestu (spēju izveidot savienojumu);
 • noteiktos apstākļos var radīt kaitīgus radiotraucējumus citām radioiekārtām lifta tuvumā.

Prasībām neatbilstošu Saziņas ierīču izplatīšana, uzstādīšana un lietošana nav pieļaujama. 

Kādēļ ir svarīgi uzstādīt liftiem noteiktajām prasībām atbilstošas Saziņas ierīces un uzstādīt tās pareizi?

Saziņas ierīcei jābūt saprotamai un pieejamai visiem lifta lietotājiem, tai jādarbojas saskaņā ar vairāku maņu principu, tai jābūt darba kārtībā visu laiku, kad lifts atrodas lietošanā. Lifta kabīnes Saziņas ierīces trauksmes spiedpogai (dzeltena spiedpoga ar zvana simbolu) jābūt saprotamai, pieejamai un lietojamai visiem lifta pasažieriem. Saziņas ierīcei jānodrošina atgriezeniskā saite par to, ka izsaukums ir reģistrēts, jānodrošina divvirzienu balss saziņas savienojums un savienojuma nepārtrauktība.

Konstatēto neatbilstību piemēri (lifta kabīne):

 • trauksmes spiedpoga nav aizsniedzama visām pasažieru grupām,
 • lifta kabīnē atrodas vairākas avārijas trauksmes spiedpogas vai izvietotas maldinošas spiedpogas,
 • nav vizuālā atgriezeniskā saite (dzeltens un zaļš gaismas signāls) par savienojuma reģistrāciju un balss saziņas izveidošanu,
 • audio atgriezeniskā saite (informācija teksta veidā) nav valsts valodā,
 • no lifta kabīnes iespējams atvienot izveidoto balss saziņu.

PTAC vērš uzmanību un informē:

Pagājušā gada 1. aprīlī stājās spēkā MK Noteikumi Nr. 679, kas būtiski maina lietošanā esošo liftu tehnisko uzraudzību.

 • PTAC rīcībā esošā informācija liecina, ka šobrīd Latvijā gandrīz pusei no lietošanā esošajiem liftiem jau ir beidzies lifta ražotāja noteiktais lietošanas resurss, tādēļ arvien aktuālāks kļūst jautājums par lifta modernizāciju vai nomaiņu.
 • PTAC aicina namu pārvaldniekus un dzīvokļu īpašniekus savlaicīgi plānot liftu risku novēršanas pasākumus un izmaksas, kā arī atcerēties, ka lifti lielākajā daļā gadījumu ir dzīvokļu īpašnieku kopīpašums un dzīvokļu īpašnieki var ietekmēt situāciju ar liftu tehniskās apkopes un remontdarbu nodrošināšanu.
 • Gadījumā, ja dzīvojamās ēkas īpašniekus neapmierina, kā tiek nodrošināta lifta uzturēšana, dzīvokļu īpašniekiem ir tiesības pieņemt kopības lēmumu un izvēlēties kādu citu, kam nodot liftu turējumā.
 • Veicot Bīstamo iekārtu reģistra datu analīzi, konstatēts, ka ir būtiski palielinājies pēc 2000. gada 1. septembra uzstādīto liftu skaits, kuriem nav veikta kārtējā tehniskā pārbaude.
 • Lifts ir bīstamā iekārta un neatbilstošas lietošanas un uzturēšanas rezultātā tas var apdraudēt cilvēku dzīvību un veselību.
 • PTAC 2023. gadā veiks liftu pastiprinātu uzraudzību.

Papildu informācija, kā pārliecināties par Saziņas ierīces un tās uzstādīšanas atbilstību:

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU