DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. februārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Jelgavas valstspilsētas pašvaldība un tās iestāde “Pilsētsaimniecība” apņemas veicināt konkurenci iepirkumos

Konkurences padome (KP) ir noslēgusi pārrunu procedūru ar Jelgavas valstspilsētas pašvaldību un tās iestādi “Pilsētsaimniecība”, noslēdzot izpēti par pašvaldības un iestādes darbības neatbilstību Konkurences likuma prasībām iepirkumā par publisko teritoriju ikdienas kopšanas pakalpojumiem. Veikto pārrunu rezultātā, pašvaldība un tās iestāde ir apņēmusies nākotnē ievērot KP ieteikumus, lai turpmākajos iepirkumos novērstu konkurences neitralitātes riskus.

KP veiktajā izpētē tika secināts, ka pašvaldības teritorijā publisko teritoriju ikdienas kopšanas pakalpojumus ilgstoši sniedz viens komersants. Vienlaikus iepirkuma Nr. JVP 2022/94/AK prasību kopums attiecībā uz pretendentu un tā personāla profesionālo kvalifikāciju un pieredzi, nodrošināja iespēju pretendēt uz līguma slēgšanas tiesību iegūšanu tikai konkrētajam komersantam, kas bija vienīgais pretendents iepirkumā. KP konstatēja, ka potenciālie pretendenti jeb tie tirgus dalībnieki, kuri regulāri piedalās, kā arī iegūst līgumu slēgšanas tiesības citu publisku personu organizētajos šāda veida iepirkumos, bija vērtējuši iespējamību piedalīties iepirkumā, tomēr, tai skaitā ņemot vērā izvirzītās prasības pretendenta personāla kvalifikācijai un pieredzei, neiesniedza piedāvājumus.

Tāpat, KP pārrunu procedūras ietvaros norādīja pašvaldībai un tās iestādei uz rūpīgi veiktas tirgus izpētes nepieciešamību, lai pirms iepirkuma izsludināšanas apzinātu potenciālo pretendentu loku un samazinātu risku, ka iepirkuma dokumentācijā var tikt iekļauti nepamatoti ierobežojumi.

Lai veicinātu tirgus dalībnieku konkurenci gan ielu un autoceļu uzturēšanas jomā, gan teritoriju (parku, apstādījumu) uzkopšanas un uzturēšanas jomā, KP aicināja pašvaldību un iestādi pārskatīt līdzšinējo praksi un vērtēt iespēju sadalīt šāda veida iepirkumus daļās, piemēram, par ielu un autoceļu uzturēšanas pakalpojumu sniegšanu un par pašvaldības publisko teritoriju uzturēšanas jeb apzaļumošanas pakalpojumu sniegšanu.

KP secināja, ka veikto pārrunu rezultātā turpmāk tiks nodrošināta Konkurences likuma ievērošana, pamatojoties uz Jelgavas valstspilsētas pašvaldības izteikto apņemšanos turpmākajos iepirkumos ņemt vērā KP izteiktos apsvērumus attiecībā uz konkurences neitralitātes ievērošanu, vienlaikus nodrošinot gan brīvu konkurenci pakalpojumu piedāvātājiem, gan kvalitatīvus dzīves apstākļus pašvaldības iedzīvotājiem. Līdz ar to jautājuma izpēte tika noslēgta.

***

Publiskām personām – valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī to piederošām kapitālsabiedrībām – ir aizliegts kavēt, ierobežot vai deformēt konkurenci. Aizliegums stājas spēkā no 2020. gada 1.janvāra un ir noteikts Konkurences likuma 14.1 pantā.

Lai nodrošinātu likuma prasību ievērošanu, Konkurences padome veic pārrunas ar publisko personu vai tai piederošo kapitālsabiedrību. Ja pārrunu laikā netiek panākta likuma prasību ievērošana, nodrošinot konkurencei labvēlīgu rezultātu, Konkurences padome attiecībā uz publiskām personām piederošām kapitālsabiedrībām var turpināt pārkāpuma lietas izmeklēšanu, pieņemot lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu.

Publiskai personai piederošai  kapitālsabiedrībai var tikt piemērots naudas sods līdz 3 % no pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma, bet ne mazāk kā 250 eiro.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU