KP veiktajā izpētē tika secināts, ka pašvaldības teritorijā publisko teritoriju ikdienas kopšanas pakalpojumus ilgstoši sniedz viens komersants. Vienlaikus iepirkuma Nr. JVP 2022/94/AK prasību kopums attiecībā uz pretendentu un tā personāla profesionālo kvalifikāciju un pieredzi, nodrošināja iespēju pretendēt uz līguma slēgšanas tiesību iegūšanu tikai konkrētajam komersantam, kas bija vienīgais pretendents iepirkumā. KP konstatēja, ka potenciālie pretendenti jeb tie tirgus dalībnieki, kuri regulāri piedalās, kā arī iegūst līgumu slēgšanas tiesības citu publisku personu organizētajos šāda veida iepirkumos, bija vērtējuši iespējamību piedalīties iepirkumā, tomēr, tai skaitā ņemot vērā izvirzītās prasības pretendenta personāla kvalifikācijai un pieredzei, neiesniedza piedāvājumus.
Tāpat, KP pārrunu procedūras ietvaros norādīja pašvaldībai un tās iestādei uz rūpīgi veiktas tirgus izpētes nepieciešamību, lai pirms iepirkuma izsludināšanas apzinātu potenciālo pretendentu loku un samazinātu risku, ka iepirkuma dokumentācijā var tikt iekļauti nepamatoti ierobežojumi.
Lai veicinātu tirgus dalībnieku konkurenci gan ielu un autoceļu uzturēšanas jomā, gan teritoriju (parku, apstādījumu) uzkopšanas un uzturēšanas jomā, KP aicināja pašvaldību un iestādi pārskatīt līdzšinējo praksi un vērtēt iespēju sadalīt šāda veida iepirkumus daļās, piemēram, par ielu un autoceļu uzturēšanas pakalpojumu sniegšanu un par pašvaldības publisko teritoriju uzturēšanas jeb apzaļumošanas pakalpojumu sniegšanu.
KP secināja, ka veikto pārrunu rezultātā turpmāk tiks nodrošināta Konkurences likuma ievērošana, pamatojoties uz Jelgavas valstspilsētas pašvaldības izteikto apņemšanos turpmākajos iepirkumos ņemt vērā KP izteiktos apsvērumus attiecībā uz konkurences neitralitātes ievērošanu, vienlaikus nodrošinot gan brīvu konkurenci pakalpojumu piedāvātājiem, gan kvalitatīvus dzīves apstākļus pašvaldības iedzīvotājiem. Līdz ar to jautājuma izpēte tika noslēgta.
***
Publiskām personām – valsts un pašvaldību iestādēm, kā arī to piederošām kapitālsabiedrībām – ir aizliegts kavēt, ierobežot vai deformēt konkurenci. Aizliegums stājas spēkā no 2020. gada 1.janvāra un ir noteikts Konkurences likuma 14.1 pantā.
Lai nodrošinātu likuma prasību ievērošanu, Konkurences padome veic pārrunas ar publisko personu vai tai piederošo kapitālsabiedrību. Ja pārrunu laikā netiek panākta likuma prasību ievērošana, nodrošinot konkurencei labvēlīgu rezultātu, Konkurences padome attiecībā uz publiskām personām piederošām kapitālsabiedrībām var turpināt pārkāpuma lietas izmeklēšanu, pieņemot lēmumu par pārkāpuma konstatēšanu, tiesiskā pienākuma un naudas soda uzlikšanu.
Publiskai personai piederošai kapitālsabiedrībai var tikt piemērots naudas sods līdz 3 % no pēdējā finanšu gada neto apgrozījuma, bet ne mazāk kā 250 eiro.