DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. janvārī, 2023
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Eiropas Savienība

Izraēlas prezidents: “Antisemītisms un holokausta noliegums joprojām ir dzīvi"

Izraēlas prezidents aicināja Eiropas Parlamentu strādāt pie antisemītisma izskaušanas un pieņemt antisemītisma definīciju, ko izstrādājusi Starptautiskā Holokausta piemiņas alianse.

Eiropas Parlamenta priekšsēdētāja Roberta Metsola, atklājot holokausta piemiņas ceremoniju plenārsēdē, nosauca holokaustu par "vēstures lielāko noziegumu”. Holokausts, pēc viņas vārdiem, ir “noziegums, kura mērķis bija iznīdēt no zemes virsas veselu tautu. Noziegums, kura mērķis bija iedvest šausmas paaudžu paaudzēs. Noziegums, kas bija iemesls mūsu modernā Eiropas projekta veidošanai, lai mūžīgi iemiesotu apņemšanos "nekad vairs".

Viņa norādīja, ka holokausts nesākās vienā dienā un trauksmes zvaniem būtu vajadzējis skanēt jau ilgi pirms tā sākšanās. Neraugoties uz to, ka ir pagājis jau daudz gadu, ir būtiski turpināt holokaustu pieminēt, jo antisemītisms joprojām pastāv, un šī ir pēdējā paaudze, kas ir tieša lieciniece holokaustā izdzīvojušo stāstiem”, turpināja priekšsēdētāja Metsola.

Viņa solīja, ka Eiropas Parlaments vienmēr aizstāvēs tādas vērtības kā cilvēka cieņa, vienlīdzība un cerība, piebilstot, ka Parlaments nepadosies cīņā par cilvēciskajām vērtībām un pret naidu un diskrimināciju.

Izraēlas prezidents Īzaks Hercogs sāka savu uzrunu ar šādiem vārdiem: "Es šodien stāvu jūsu priekšā kā Izraēlas valsts, ebreju demokrātiskās nacionālās valsts, prezidents, bet mana sirds un domas ir ar maniem brāļiem un māsām, kas tika nogalināti holokaustā un kuru vienīgais noziegums bija viņu ebreju tautība un būšana cilvēkiem."

"Eiropa nebūtu tāda, kāda tā ir, ja nebūtu ebreju," teica Hercogs, un antisemītisms "kā autoimūna slimība" lika tai uzbrukt pašai savām šūnām un izdzēst kopīgo tūkstošgadu vēsturi. Viņš uzsvēra, ka antisemītisms neradās vakuumā un "nacistu nāves mašīna nebūtu spējusi īstenot savu murgaino vīziju augsnē, kas nebūtu jau iepriekš mēslota ar naidu pret ebrejiem".

Prezidents Hercogs norādīja, ka antisemītisms joprojām pastāv, tāpat joprojām ir cilvēki, kas noliedz holokaustu, tikai mūsdienās šis noliegums ir mainījis formu un izplatās jaunos kanālos - jo īpaši internetā. "No Facebook ieraksta līdz pieminekļu dauzīšanai kapsētās ir mazāk soļu, nekā mēs domājam," viņš teica. "Prātā jukušo tvīti var arī nogalināt. Patiešām var."

Viņš norādīja, ka Eiropai ir liela nozīme cīņā pret antisemītismu. Aicinot Eiropas Parlamenta deputātus nestāvēt malā pieaugošā antisemītisma priekšā, prezidents Hercogs mudināja viņus "vērot brīdinājuma zīmes, nepalaist garām antisemītisma pandēmijas simptomus un cīnīties pret to ar visiem līdzekļiem. Jums jānodrošina, lai ikviens ebrejs, kas vēlas dzīvot pilnvērtīgu ebreju dzīvi jūsu valstīs, varētu to darīt droši un bez bailēm." EP deputātiem un Eiropas Savienībai ar izglītības, likumdošanas un citiem tās rīcībā esošiem līdzekļiem jāapņemas izskaust rasismu, naidu un antisemītismu visās to izpausmēs, viņš teica. Priekšsēdētājs Hercogs arī aicināja Eiropas Parlamentu pilnībā pieņemt Starptautiskās Holokausta upuru piemiņas alianses izstrādāto antisemītisma definīciju.

Viņš uzsvēra, ka "kritizējot Izraēlas valsti, nedrīkst šķērsot robežu un sākt noniecināt pašas Izraēlas, ebreju tautas nacionālās valsts, pastāvēšanu”. Runājot par Eiropas un Izraēlas attiecībām, viņš sacīja, ka "Izraēlas valsti un Eiropu saista nesaraujamas saites. Mūsu kopīgās intereses un vēl jo vairāk mūsu kopīgās vērtības nosaka mūsu tagadni un veido mūsu nākotni." Viņš aicināja EP deputātus un Eiropas Savienību paplašināt, padziļināt un stiprināt partnerību ar Izraēlu, lai labāk cīnītos pret Izraēlas un ES kopīgajiem mūsdienu izaicinājumiem, tostarp draudiem, ko Irāna rada pati saviem iedzīvotājiem, Izraēlai, visiem Tuvajiem Austrumiem un Ukrainai”.

Hercoga uzrunu pilnā apjomā varat noskatīties šeit.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU