DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
25. janvārī, 2023
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Vide

Mežkopības darbi turpinās arī ziemā

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Lai Latvijas valsts mežos nodrošinātu labvēlīgus apstākļus jauniestādīto kociņu augšanai, visu gadu mežā notiek dažādi mežkopības darbi. Visaktīvākā jaunaudžu kopšana notiek no novembra līdz martam, bet stumbru aizsardzība – no oktobra līdz decembrim. Tieši gada vēsajos mēnešos AS “Latvijas valsts meži” (LVM) veic 80 % no visa gada jaunaudžu kopšanas un stumbru aizsardzības darbu apjoma.

Kopumā 2022. gadā jaunaudzes izkoptas 28,6 tūkst. hektāru platībā, savukārt jaunaudžu stumbru aizsardzības darbi veikti vairāk nekā 5 tūkst. hektāros meža.

jaunaudze kop ziema

“Vasaras izskaņā, kad konkurējošo koku un atvašu augšana ir apstājusies, ir piemērots laiks uzsākt jaunaudžu kopšanas darbus, kas norit visu ziemu. Šajā laikā notiek konkurējošo koku izzāģēšana un pamatsugas retināšana. Arī jaunaudžu stumbru aizsardzību ar mehāniskajiem aizsardzības līdzekļiem – aizsargspirālēm un nemazgātu aitas vilnu – rudens un ziemas periodā paveikt ir vieglāk, jo mehāniskie līdzekļi, salīdzinājumā ar repelentiem, nav tik ļoti atkarīgi no mainīgiem laika apstākļiem – lietus, sala un sniega.

Darbu izpildi ziemā visvairāk mēdz ietekmēt bieza sniega sega, kas var apgrūtināt nokļūšanu līdz darba nogabalam un pārvietošanos tajā. Arī ar smagu sniegu piesniguši un noliekti koki var ietekmēt darba izpildes gaitu un ražīgumu. Piemērotākais laiks jaunaudžu kopšanai ziemā ir dienas, kad gaisa temperatūra ir zem nulles,” skaidro LVM mežkopības darbu eksperts Juris Katrevičs. 

aizsardziba ar vilnu

Atjaunoto platību aizsardzība ļauj pasargāt koku galotnes dzinuma pumpuru no briežu dzimtas dzīvnieku vēlmes to nokost, savukārt jaunaudžu stumbru aizsardzība nodrošina koku stumbru aizsardzību pret briežu dzimtas dzīvnieku bojājumiem, kas īpaši aktuāla ir tieši ziemā, kad samazinās dzīvniekiem pieejamais barības daudzums. Maza augstuma kokiem dzīvnieks var bojāt centrālā dzinuma pumpuru, bet lielāka augstuma kokiem – stumbra mizu. Abi šie darbi ir nozīmīgi, jo tieši pēc izkopšanas priežu audzes visvairāk var ciest no dzīvnieku bojājumiem. Priedes, kurām ir izveidojusies kreves miza, un egles, kurām ir kupls vainags, pret meža dzīvnieku bojājumiem ir pasargātas labāk.

Noslēdzoties jaunaudžu kopšanas darbiem ziemā, pavasarī sāksies meža stādīšanas sezona, savukārt pašā vasaras sākumā tiks uzsākta atjaunoto meža platību agrotehniskā kopšana – zāles, puskrūmu, papardes un avenāju pļaušana.

Šajā gadā jaunaudžu kopšana plānota aptuveni 35 tūkst. hektāru platībā, bet stumbru aizsardzības darbi – 5,6 tūkst. hektāros meža, kur 658 hektāros uz koka stumbriem tiks uzliktas aizsargspirāles, bet 11 hektāros kociņi tiks aizsargāti ar nemazgātu aitas vilnu.

Lasīt vairāk:

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI