DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
16. janvārī, 2023
Lasīšanai: 16 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

2023.gadā ALTUM īstenos jaunas biznesam un iedzīvotājiem nozīmīgas atbalsta programmas

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>

Aizvadītajā gadā dzīve turpinājās ļoti mainīgos ekonomiskajos apstākļos – vispirms ekonomikas attīstību strauji sabremzēja Covid-19 pandēmija, savukārt pēc tam uzņēmējdarbības vidē sāka dominēt Krievijas agresijas izraisītā kara Ukrainā netiešā ietekme. Lai palīdzētu uzņēmējiem šajos apstākļos nodrošināt sekmīgu uzņēmējdarbību, ALTUM atvēra programmas kara ietekmes pārvarēšanas atbalstam. Tāpat ALTUM fokusējās uz Eiropas Savienības Atveseļošanās programmu atvēršanu, no kurām daļa sākušas darbu jau aizvadītā gada 4.ceturksnī. Nemainīgi stabils pieprasījums visā periodā ir bijis pēc visiem ALTUM ikdienas finanšu instrumentiem mazo un vidējo uzņēmumu atbalstam, biznesa uzsākšanai un lauksaimniecības nozares uzņēmumiem.

Darbības apjomi

2022. gada vidū ALTUM portfeļa apjoms sasniedza nozīmīgu atzīmi – vienu miljardu eiro. Šo investīciju faktiskā ietekme uz ekonomiku ir vismaz 2,7 reizes lielāka, proti, tā tuvojas trīs miljardiem eiro. 

2022. gadā ALTUM nodrošināja stabilus finanšu rezultātus, gada pirmajos 9 mēnešos atbalsta instrumentu bruto portfelis sasniedza 1048,7 miljonus EUR, pēc apjoma palielinoties par 6,4%, bet pēc projektu skaita par 8,4%. No finanšu instrumentiem vislielāko pieaugumu sasniedza garantiju portfelis, palielinoties par 10,8% pēc apjoma un par 10,5% pēc projektu skaita. Garantiju portfeļa pieaugumu nodrošināja mājokļu garantijas ģimenēm ar bērniem un mājokļu garantijas jauniem speciālistiem (+20,5 milj. EUR), kredītu garantijas komersantiem (+20,4 milj. EUR), daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmas garantijas (+16,5 milj. EUR).

Moody's pārapstiprina ALTUM kredītreitingu Baa1

Starptautiskā kredītreitingu aģentūra “Moody's Investors Service” 2022. gada 16. decembrī apstiprināja ALTUM ilgtermiņa kredītreitingu Baa1 ar stabilu perspektīvas novērtējumu, kas ir tādā pat līmenī kā tika apstiprināts 2019. gada martā. Arī bāzes kredītnovērtējums (baseline credit assessment) ir pārapstiprināts Baa3, līdz ar īstermiņa reitingu P-2. Moody’s ilgtermiņa kredītreitingu Baa1 Altum sākotnēji saņēma 2017. gadā, un tas ir viens no augstākajiem starp Latvijas kapitālsabiedrībām piešķirtajiem.

Ieguldījums ilgtspējā

Ilgtspējība ir galvenā ALTUM uzņēmējdarbības un stratēģijas daļa. ALTUM uzņemas atbildību par savas ikdienas darbības ilgtermiņa ekonomisko, vides un sociālo ietekmi un pastāvīgi strādā, lai samazinātu savu negatīvo ietekmi uz vidi un sniegtu pozitīvu ieguldījumu ilgtspējīgā attīstībā, veidojot ilgtspējīgu stratēģiju un rīkojoties atbildīgi savā uzņēmējdarbībā. ALTUM plāno veicināt savu klientu pāreju uz ilgtspējīgu ekonomiku un atbalstīt viņus šajā procesā. ALTUM kā vienu no prioritātēm ir izvirzījusi ilgtspējīgu finansējumu, kas veicina ilgtspējīgu projektu attīstību, kā arī atbalstītu klientu transformāciju ceļā uz maz-oglekļa ekonomiku. Savukārt ALTUM kredītrisku vadībā un biznesa procesos tiek integrēti ESG aspekti.

ALTUM 2022. gadā saņēma “Korporatīvās pārvaldības balvu 2022”, ko piešķīra Korporatīvās pārvaldības konsultatīvā padome, izceļot ALTUM spēju identificēt, novērtēt, vadīt un kontrolēt potenciālos notikumus vai situācijas, nodrošinot pārliecību par uzņēmuma stratēģisko mērķu sasniegšanu. 2022. gadā ALTUM piedalījās arī Korporatīvās ilgtspējas un atbildības institūta organizētajā Ilgtspējas indeksā un otro gadu pēc kārtas pēc kārtas saņēma augsto platīna novērtējumu. Tāpat aizvadītajā gadā Sabiedrības integrācijas fonds programmā «Ģimenei draudzīga darbavieta» atzina ALTUM par darba devēju, kam rūp ģimenes labklājības veicināšana un labvēlīgu apstākļu radīšana ģimenes un darba dzīves mijiedarbībai.

Jaunas atbalsta programmas

ES Atveseļošanās fonda programmas

2022. gadā ALTUM kopā ar Ekonomikas ministriju sagatavoja un sāka īstenot trīs jaunas ES Atveseļošanās fonda aizdevumu programmas ar kapitāla atlaidi: daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai, uzņēmumu energoefektivitātes uzlabošanai, atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju ieviešanai un elektroauto iegādei, kā arī zemu izmaksu īres namu būvniecībai. Ir sagatavota un 2023. gada sākumā tiks uzsākta arī programma uzņēmumu digitalizācijas atbalstam. Atveseļošanās fonda programmas uzņēmēju un iedzīvotāju atbalstam kopā paredzēti 174 miljoni EUR.

Uzņēmumu energoefektivitātes programmā šā gada 4. janvārī noslēgusies pirmā projektu iesniegšanas kārta un ALTUM sākusi projektu izvērtēšanu. Programmai kopumā paredzēt 80,5 miljoni eiro un projekti tiks pieņemti trīs atlases kārtās, katra divu mēnešu garumā. Uzņēmumu iesniegtie projekti tiks savstarpēji salīdzināti atklātos konkursos, kuros lielāku punktu skaitu saņems projekti, kas nodrošinās lielāko siltumnīcefekta gāzu emisiju samazinājumu vai primārās enerģijas samazinājumu, rēķinot uz atbalsta 1000 eiro. Sākotnēji lielākā interese no uzņēmumiem ir par enerģijas ražošanu no atjaunojamajiem energoresursiem, kā arī par energoefektivitātes projektiem – ēku siltināšanu, iekārtu nomaiņu.

ALTUM sadarbībā ar pētījumu aģentūru “Norstat” pavasarī veiktajā uzņēmēju aptaujā 68% respondentu atzina, ka energoresursu augošās cenas ir radījušas būtisku ietekmi uz uzņēmuma izdevumiem. Krīze mudināja katru trešo uzņēmumu apsvērt ieguldījumus energoefektivitātes uzlabošanā.

Atbalsts zemu izmaksu īres namu būvniecībai Latvijas reģionos. Lai veicinātu uzņēmējdarbības aktivitāti un iedzīvotājiem nepieciešamo zemu īres izmaksu mājokļu pieejamību reģionos, ar programmas atbalstu līdz 2026. gadam plānots sekmēt aptuveni 700 jaunu dzīvokļu būvniecību. Atbalsta programmas apjoms ir 43 miljoni eiro. Cenas ziņā pieejami mūsdienīgi mājokļi tiks izīrēti mājsaimniecībām, kas nespēj iegādāties dzīvokļus uz tirgus nosacījumiem, vienlaikus tiks veicināta darbaspēka pieejamība un ekonomiskā aktivitāte reģionos. Interesi par atbalsta saņemšanas kārtību līdz šim izrādījuši aptuveni 15 nekustamo īpašumu attīstītāji par projektu īstenošanu Valmierā, Alūksnē, Liepājā, Ventspilī, Ogrē. Jāņem vērā, ka attīstītājam pirms pieteikuma iesniegšanas jāpaveic vairāki mājasdarbi, tai skaitā pašvaldībā, kurā ir vēlme būvēt īres namu, jāsaņem pilnvarojuma līgums, kā arī jāvēršas pie bankas par projekta finansēšanas iespējām.

Aizvadītā gada 8. decembrī ALTUM sāka pieņemt pieteikumus jaunajā daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programmā, un šobrīd projektu iesniedzējiem ir aktīvs iesniedzamo dokumentu sagatavošanas periods. Tajā pieejamais finansējums ir 57,2 miljoni EUR, un tas paredzēts aptuveni 170 daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanai un pārejai uz atjaunojamiem energoresursiem. Vienlaikus noslēgumam tuvojas iepriekšējā, 2016. – 2023. gada daudzdzīvokļu māju energoefektivitātes uzlabošanas programma, kurā jau piešķirti 145 miljoni EUR jeb 86% no kopējā programmas finansējuma. ALTUM iesniegti 989 projekti, pabeigti – 366, daļa ir dažādās citās īstenošanās stadijās, savukārt vēl daļa māju no projekta ieceres ir atteikušās.

Atbalsts lielu investīcijas projektu īstenošanai

2022. gada sākumā tika atklāta jauna valsts atbalsta programma lielo investīciju projektu īstenošanai, kuras mērķis ir stimulēt Latvijas tautsaimniecībai nozīmīgu projektu īstenošanu. Programmas kopējais apjoms ir aptuveni 150 miljoni eiro. 9.decembrī Alūksnes novada Jaunlaicenē simboliski tika parakstīts šīs programmas ietvaros pirmais investīciju līgums par koka ēveļskaidu plātņu ražošanas uzņēmuma CEWOOD jaunās ražotnes izveidošanu. Šī projekta investīciju apjoms ir 16,5 miljoni eiro, no kuriem 4,9 miljoni eiro ir ALTUM aizdevums kapitāla atlaides veidā, 3 miljoni eiro ir paša uzņēmuma līdzfinansējums, savukārt 8,5 miljoni eiro – bankas Luminor aizdevums.

Programmas finansējuma saņemšanai virzītie projekti pārstāv plašu nozaru spektru: elektronika, fotonika, farmācija, poligrāfija, mašīnbūve, metālapstrāde, kokapstrāde, būvmateriālu ražošana, pārtikas pārstrāde, iepakojuma pārstrāde. Projekti, kas izturējuši atlasi, ir visos Latvijas reģionos – pa diviem projektiem Kurzemē, Latgalē un Pierīgā, četri Vidzemē, pieci Zemgalē un seši Rīgā. Kopējais investīciju apjoms ir 738 miljoni eiro, no kuriem ALTUM aizdevumi ar kapitāla atlaidi ir 146 miljoni eiro. Aprēķināts, ka pēc investīciju projektu pabeigšanas eksporta apjoms ik gadu pieaugs par 404 miljoniem eiro, un tiks radītas aptuveni 1270 jaunas darba vietas. To projektu vietā, kuri nekvalificēsies ALTUM aizdevumam, LIAA izvērtēšanai ALTUM iesniegs nākamos rindas secībā.

Atbalsts privātmāju energoefektivitātei

Liela iedzīvotāju interese novērojama ALTUM privātmāju energoefektivitātes uzlabošanas un elektroenerģijas ražošanas programmā, kur pieteikumu pieņemšana sākās aprīlī. Līdz 2022. gada 16. decembrim ir iesniegti 1338 projekti, un ar tiem rezervēti jau 97% programmas finansējuma. Privātmāju īpašnieki vēlas gan uzstādīt saules paneļus, gan veikt energoefektivitāti uzlabojošus pasākumus. 2021. gadā īstenotās pilotprogrammas rezultāti liecina, ka apkures ietaupījums ēkās ar uzlabotu energoefektivitāti ir no 26% līdz 70%, bet ēkas energoefektivitātes klase ir palielināta par vienu vai pat divām klasēm.

Atbalsts Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku mazināšanai

Aizdevumu un garantiju finanšu instrumenti Krievijas militārās agresijas pret Ukrainu radīto seku uz ekonomiku mazināšanai būs pieejami visu 2023. gadu. To paredz pagājušā gada 20. decembrī valdībā apstiprinātie programmas noteikumu grozījumi. Pieteikumu pieņemšana aizdevumiem sākās 2022. gada 18. oktobrī, un līdz 2022. gada beigām piešķirti ir 15 aizdevumi par kopējo summu 5,5 miljoni eiro. Aizdevumu pieteicēji pārstāv ļoti daudzveidīgas tautsaimniecības nozares – pieteikumi ir gan apstrādes rūpniecības nozarēs - t.sk. pārtikas, gan dzērienu ražošana, ķīmisko produktu ražošana un apstrāde. Tāpat ir saņemti pieteikumi lauksaimniecības produktu pārstrādes, kā arī primārās lauksaimniecības jomā. Visvairāk aizdevuma pieteikumu apstiprināti Rīgas reģionā, taču apstiprināti aizdevumi arī klientiem Latgales, Zemgales, Kurzemes reģionos.

ALTUM turpina ikdienas programmas

Nemainīgi stabils un augošs ir pieprasījums visos ALTUM ikdienas finanšu instrumentos. Vislielākais aizdevumu apjoms (32 miljoni EUR) ir piešķirts mazo un vidējo uzņēmumu programmā. Savukārt visvairāk (310) aizdevumu piešķirti programmā “Mazie aizdevumi lauku teritorijās: Jaunajiem uzņēmējiem kā katru gadu aizdevumi ir aptuveni 5 miljoni EUR.

2022. gadā ALTUM izsniedza pirmo aizdevumu daudzdzīvokļu māju remontu aizdevumu programmā. Finansējumu 130 000 EUR apjomā saņēma ēka Salaspilī, Skolas ielā. Līdz šim remonta aizdevumu programmā atbalstīti 48 projekti par kopējo summu 3,1 miljons eiro. Aktīvākie rajoni ir Rīga un Pierīga - 60% pēc summas apmēra; Kurzeme (16%), Zemgale (12%), Vidzeme (10%) Savukārt februārī programmai "Aizdevums daudzdzīvokļu īres māju renovācijai" sāka pieteikties īres un vēsturisko namu īpašnieki, lai saņemtu finansējumu ēku renovācijai, atjaunošanai, pārbūvei un teritorijas labiekārtošanai. Tādējādi sakārtotas un saglābtas mājas, no kurām daudzas ir vairāk nekā 100 gadus vecas.

Jūnijā valdība pagarināja akcelerācijas fondu darbības termiņu līdz jaunā ES plānošanas perioda programmas izstrādei. Akcelerācijas pakalpojumus turpināja sniegt “Buildit Latvia un “Commercialization Reactor”. Latvijā pirmo reizi izveidotie publiskie jaunuzņēmumu akcelerācijas fondi investējuši 107 uzņēmumos, kopumā šo uzņēmumu attīstībā pirmssēklas investīciju veidā ieguldot 5,3 miljonus eiro no Eiropas Reģionālās attīstības fonda resursiem. Uzņēmumi, kas saņēmuši finansējumu līdz šim, ir palielinājuši savu apgrozījumu gandrīz divas reizes, nodokļos samaksāts vairāk nekā pusmiljons EUR, radītas vairāk nekā 60 jaunas darbavietas.

Pieprasījums pēc mājokļu garantijām, neraugoties uz karu Ukrainā un būvniecības cenu pieaugumu, visu gadu saglabājās stabils. Kopumā ģimenēm ar bērniem un jaunajiem speciālistiem ALTUM izsniedzis garantijas 238 miljonu eiro apjomā kopumā vairāk nekā 24,5 tūkstošiem ģimeņu un 5 tūkstošiem jauno speciālistu. ALTUM garantiju atbalsts palīdzējis iedzīvotājiem saņemt hipotekāros aizdevumus bankās gandrīz 2 miljardu eiro apjomā. ALTUM sniedz arī vienreizēju subsīdiju “Balsts” daudzbērnu ģimenēm bankas aizdevuma pirmās iemaksas samazināšanai mājokļa iegādei vai būvniecībai. Līdz šim izmaksātas 980 subsīdijas gandrīz 8 miljonu eiro kopsummā.

2023. gada 5. janvārī ALTUM sāka piešķirt garantijas mājokļu iegādei arī Nacionālo bruņoto spēku karavīriem. Garantija bankas aizdevumam NBS karavīriem tiek sniegta pirmās iemaksas veikšanai mājokļa iegādei vai tā būvniecībai. Pirmā banka, kas sāks nodrošināt kredītus ar valsts garantijām, ir Swedbank. Tuvākajā laikā programmai gatavojas pievienoties arī citas bankas, kuras strādā ar ALTUM garantiju programmām. 

Noslēgusies atbalsta programma Covid-19 pandēmijā

Uzņēmējdarbībā vērojama Covid-19 pandēmijas seku pārvarēšana, līdz ar to atbalsta programma, kas tika izveidota krīzes laikā, zaudē savu aktualitāti. Pavisam šajā programmā tika apstiprināti 672 aizdevumi par 107,5 miljoniem EUR. Ir izsniegti 619 aizdevumi par 87,6 miljoniem EUR. 2022. gadā jau ir dzēsta daļa programmas aizdevumu un kopējais programmas portfelis ir samazinājies par 56,5 miljoniem EUR. Tas liecina, ka, situācijai stabilizējoties, klienti vai nu atmaksā aizdevumus, vai refinansē tos bankās.

ALTUM Kapitāla fondā noslēdzies investīciju periods

AIF ALTUM Kapitāla fondā 2022. gadā noslēdzās investīciju periods un turpinās darbs ar iesāktajiem investīciju projektiem. Fonds, kur ALTUM ir FKTK reģistrēts fonda pārvaldnieks, ir investējis Latvijas vadošajos uzņēmumos, kas ir savu jomu, nozaru līderi. Šobrīd kopumā parakstīti ieguldījumu līgumu par kopējo summu 38 miljoni eiro apmērā. Fonda investīciju apjoms ir mazāks par sākotnēji plānoto, kur piesaistītais kapitāls līdz ar pensiju plānu pārvaldnieku finansējumu sasniedza 100 miljonus eiro, jo Covid-19 izplatības periodā uzņēmumiem nebija tik liela vajadzība pēc akūta glābšanas finansējuma pretēji tam, kas tika prognozēts Covid-19 uzliesmojuma sākumā pie fonda izstrādes. Vienlaikus fonda pārvaldnieks uzmanīgi ir vērtējis uzņēmumu ekonomisko dzīvotspēju un redzējumu, kā tiks pārvarēta pandēmijas radītā ietekme uz uzņēmumu saimniecisko darbību, to piegādes ķēdēm un noieta tirgiem.

ALTUM pārvaldītais Latvijas Zemes fonds

Zemes fonds turpina stabilu izaugsmi

Septiņos gados Zemes fonds ir sasniedzis 80 miljonu eiro portfeli, un arī turpmāk tiek prognozēta sabalansēta fonda attīstība. Kopumā lauksaimniekiem ir iznomāti gandrīz 25 tūkstoši hektāru zemes. Papildus ar fonda aktīvu iesaisti ir iegādāti, sakopti un atdoti lauksaimniecībā ilgstoši nekopti īpašumi vairāk nekā 650 ha platībā.

Reversā noma – sekmīgs risinājums

2022. gadā iezīmējās pozitīva tendence, ka reversajā nomā iegādātie īpašumi tiek atpirkti un atgriežas lauksaimnieku īpašumā, turklāt pat pirms termiņa, kas saskaņā ar līgumiem ir 5 gadi. Tipiskākais atpakaļpirkuma termiņš šobrīd ir 3,5 – 4 gadi. Tas liecina, ka reversā noma ir sekmīgs risinājums, kā zemnieki var iegūt papildu resursus finanšu plūsmas stabilizēšanai un tālākai attīstībai, vienlaikus turpinot zemi nomāt un paturot garantētas tiesības to no fonda pēc laika atpirkt par fiksētu atpakaļpirkuma cenu. Kopumā līdz šim atpirkti 93 īpašumi (18% no visiem reversajā nomā pārdotajiem). Zemes fonds reverso nomu piedāvā kopš 2017. gada un 2022. gads bija pirmais, kad beidzas maksimālais 5 gadu atpakaļpirkuma termiņš.

Pārdodot lauksaimniecības zemi, neiekrist zemas cenas lamatās

Aizvadītajā gadā parādījās tendence, ka aktivizējas personas, kas, izmantojot cilvēku uzticēšanos un nezināšanu un mēģinot apiet valstī ar likumu noteiktās pirmpirkuma tiesības, cenšas lēti uzpirkt lauksaimniecības zemes īpašumus, lai pēc brīža tos tālāk pārdotu jau par krietni lielāku cenu. Zemes fonds šajā situācijā, izmantojot pirmpirkuma tiesības, pārtrauca virkni šādu darījumu un darbojās kā drošs un stabils lauksaimnieku partneris.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI