DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
23. novembrī, 2022
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Kultūra

Par okupācijas režīmu slavinošo objektu demontāžu pašvaldības iesniegušas finansējuma pieprasījumus nepilnu 0,8 miljonu eiro vērtībā

Par 90 padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu demontāžu kopumā 24 pašvaldības līdz 22. novembrim Valsts kasē iesniegušas finansējuma pieprasījumus 778 733,30 eiro vērtībā; Kultūras ministrijas (KM) un Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes (NKMP) speciālisti veiks rūpīgu to izvērtēšanu.

Vairāk nekā puse no pašvaldību pieprasītā finansējuma ir Rīgas pašvaldības izmaksas par Uzvaras pieminekļa demontāžu.

Normatīvajā regulējumā noteiktajā kārtībā pašvaldībām līdz š.g. 22. novembrim (izmantojot Valsts kases e-pakalpojumu "ePārskati") bija jāiesniedz finansējuma pieprasījumi, lai atgūtu līdz 50% no Ministru kabineta noteikumos “Latvijas Republikas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu saraksts” iekļauto objektu vai pēc pašvaldības pašiniciatīvas demontēto objektu demontāžā izlietotajiem līdzekļiem. Pēc noteiktā termiņa iesniegtie pieteikumi izvērtēti netiks.

KM un NKMP deleģēti speciālisti, izvērtēs un apstiprinās pašvaldību iesniegtos valsts budžeta līdzekļu pieprasījumus, nepieciešamības gadījumā, prasot no pašvaldības papildu informāciju un dokumentus. Līdz š.g. 1. decembrim KM informēs Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), savukārt VARAM kompensēs pašvaldībām izdevumus normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā, pieprasot līdzekļu piešķiršanu no budžeta programmas “Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem.”

Kultūras ministrija (KM) jau informējusi, ka pēc Latvijas pašvaldību sniegtās informācijas Ministru kabineta noteiktajā termiņā – līdz š.g. 15. novembrim - demontēti visi 69 Ministru kabineta noteikumos “Latvijas Republikas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu saraksts” iekļautie objekti. Tāpat pašvaldības sniegušas informāciju par vēl vismaz 55 ārpus šī saraksta esošiem objektiem, kuru demontāža jau veikta pēc pašvaldību pašiniciatīvas.

KM atgādina, ka starp okupācijas režīmus slavinošo objektu sarakstā 69 iekļautajiem pieminekļiem tāpat kā pēc pašvaldību pašiniciatīvas papildu demontētajiem objektiem, nav pieminekļu, piemiņas zīmju, piemiņas plākšņu, piemiņas vietu, arhitektonisku vai māksliniecisku veidojumu, kuri atrodas karā kritušo karavīru apbedījumu vietās, kā arī padomju vai nacistiskā terora upuru piemiņas vietās.

Š.g. 23. jūnijā stājās spēkā likums “Par padomju un nacistisko režīmu slavinošu objektu eksponēšanas aizliegumu un to demontāžu Latvijas teritorijā.” Saskaņā ar likumu publiskajā ārtelpā, publiskajā būvē vai publiskas personas iekštelpā aizliegts eksponēt pieminekļus, piemiņas zīmes, piemiņas plāksnes, piemiņas vietas, arhitektoniskus vai mākslinieciskus veidojumus un citus objektus, kas izvietoti Latvijas teritorijā kopš 1940. gada un atbilst vismaz vienam no šādiem kritērijiem: slavina PSRS vai nacistiskās Vācijas okupācijas varu, ar to saistītu notikumu vai personu, slavina totalitārismu, vardarbību, militāru agresiju, karu un kara ideoloģiju, vai arī ietver padomju varas vai nacisma simbolus.

Saskaņā ar š.g. 14. jūlija Ministru kabineta noteikumiem Nr.448 „Latvijas Republikas teritorijā esošo demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu saraksts” ir apstiprināts 69 demontējamo padomju un nacistisko režīmu slavinošo objektu saraksts. Pašvaldībām objektu demontāža bija jāīsteno ne vēlāk kā līdz rītdienai - š.g. 15. novembrim.

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU